Lepa Brena ima čak dva najavljena koncerta na ostrvu Krk u Hrvatskoj, a to se nije dopalo hrvatskim braniteljima koji su najavljivali proteste ukoliko do koncerata dođe.
Umesto muzike – kontroverza
U jeku letnje turističke sezone, kada bi priobalni gradovi Hrvatske trebalo da budu ispunjeni zvucima muzike, smehom i koncertnim euforijama, jedan najavljeni događaj na ostrvu Krk izazvao je ozbiljnu buru u javnosti. Popularna pevačica Lepa Brena, regionalna muzička zvezda s višedecenijskom karijerom, zakazala je čak dva koncerta na ovom ostrvu, što je izazvalo negativne reakcije pojedinih grupa građana – pre svega, hrvatskih ratnih veterana, poznatijih kao branitelji.
Oni su putem otvorenog pisma zatražili zabranu njenih nastupa, najavljujući moguće proteste ukoliko do koncerata ipak dođe. Ovo nije prvi put da su ovakve reakcije ispraćene uz najave nastupa regionalnih izvođača, a ovakve tenzije otvaraju brojna pitanja o pitanju prošlosti, identiteta, pomirenja i kulturnog prostora bivše Jugoslavije.
Sukob emocija, prošlosti i muzike
1. Najava koncerata i reakcije javnosti
Nastupi Lepe Brene na Krku planirani su kao deo letnje koncertne turneje. Koncerti bi trebalo da se održe u poznatom klubu na ostrvu, a organizatori su najavili veče ispunjeno emocijama, muzikom i nostalgijom. Sama pevačica nije krila svoje uzbuđenje povodom nastupa, ističući koliko joj znači povezanost sa publikom u Hrvatskoj:
“Uvijek sa velikim uzbuđenjem dolazim u Hrvatsku, a koncerti u ljetnjim noćima imaju posebnu čaroliju. Neopisivo se radujem povratku na Krk. Hvala publici što me toliko godina nosi i grli kroz pjesme. Pripremamo šou pun emocija, energije i iznenađenja. Vidimo se, zapjevaćemo iz sveg glasa i stvoriti uspomene koje će trajati cijeli život”, poručila je Lepa Brena u izjavi za „Večernji list“.
Ova emotivna poruka upućena fanovima jasno pokazuje koliko joj znači nastup pred publikom iz Hrvatske, ali je u isto vreme izazvala oštre reakcije iz redova ratnih veterana.
2. Branitelji traže zabranu nastupa
Udruženja ratnih veterana, poznata kao branitelji, dostavila su otvoreno pismo lokalnim vlastima i javnosti. U tom pismu zahtevaju odlaganje ili potpuno otkazivanje najavljenih koncerata. Glavni razlog, kako navode, nije sama muzika Lepe Brene, već simbolička težina njene pojave i događaji iz prošlosti koji, po njihovim rečima, još uvek nisu razjašnjeni ni zaboravljeni.
Branitelji se pozivaju na događaje iz devedesetih, optužujući pevačicu da je tokom ratnih godina bila povezana s neprijateljskim narativima. Ovakve tvrdnje već su ranije kružile medijima, iako su više puta bile demantovane, pa čak i istorijski osporene.
U suštini, protivnici koncerata smatraju da njeno prisustvo u Hrvatskoj danas može da bude shvaćeno kao provokacija ili čak omalovažavanje žrtava rata.
3. Kontekst – umetnici kao taoci prošlosti
Ova situacija otvara šira društvena i kulturološka pitanja, među kojima su najvažnija:
-
Da li umetnici moraju da snose posledice političkih i ratnih događaja iz prošlosti?
-
Kada i da li je moguće odvojiti umetnost od politike?
-
Ko ima pravo da odlučuje šta je primereno na kulturnoj sceni?
Primer Lepe Brene nije usamljen. Nedavno se slična situacija dogodila i poznatom muzičaru Momčilu Bajagiću Bajagi, kome je koncert u mestu Solin otkazan zbog sličnih pritisaka. Ova ponavljanja ukazuju na činjenicu da su kulturne tenzije još prisutne u zemljama bivše Jugoslavije, iako je prošlo više od tri decenije od početka sukoba.
4. Podrška iz publike i medija
Ipak, uprkos protestima, većina fanova Lepe Brene pozdravlja njen dolazak. Na društvenim mrežama se mogu videti poruke podrške i iščekivanja nastupa. Njeni koncerti u Hrvatskoj, naročito u letnjim klubovima i na festivalima, godinama unazad privlače veliki broj posetilaca, kako iz same zemlje, tako i iz regiona i dijaspore.
Organizatori ističu da su pripreme za koncert u punom jeku i da za sada nema indikacija da će nastup biti otkazan. Nagoveštava se spektakl, uz izvanrednu produkciju i set-listu koja obuhvata najveće hitove karijere ove pevačice.
Stari sporovi u novim okvirima
Celokupna situacija oko najavljenih koncerata Lepe Brene na Krku ponovo nas podseća na to koliko nezaceljene rane prošlosti još uvek utiču na savremeni kulturni život u regionu. Iako su prošle decenije od sukoba, osećanja pripadnosti, trauma i sumnje i dalje određuju stavove mnogih ljudi prema umetnicima koji su popularni širom bivše Jugoslavije.
Ono što je nekome nostalgična pesma detinjstva, drugome je podsetnik na traumatičnu prošlost. I upravo zbog te dvosmislenosti, umetnici poput Lepe Brene često postaju fokus šireg društvenog sukoba, iako sami ne promovišu političke stavove ili ideologije.
U idealnim okolnostima, muzičke manifestacije bi trebalo da budu prostor susreta, tolerancije i zajedništva, mesto gde se različitosti slave, a ne osuđuju. Ipak, dok se prošlost ne obradi na dubokom društvenom nivou, ovi konflikti će se, po svemu sudeći, nastavljati – kroz koncerte, kulturne događaje, pa i obične javne izjave.