S ogromnim brojem sljedbenika diljem Balkana, Kaliopi Bukle, nedvojbeno najomiljenija makedonska pjevačica, nosi titulu “makedonske Marije Callas”. Njezin neusporedivi talent izvođača priskrbio joj je ovo priznanje. Posjedujući jedan od najraskošnijih glasova na ovom području, ona ima sposobnost osvojiti publiku i dovesti svijet u mrtvu točku. Duboke emocije koje izaziva kroz svoje izvanredne melodije prkose opisu, a mnoge od njezinih skladbi postigle su vječno priznanje.
Kaliopi, koja je rođena 1966. u Ohridu, Republika Makedonija, svoje je godine formacije provela u Kičevu, gdje je njezina strast prema glazbi prvi put procvjetala. Debitirala je na renomiranom dječjem glazbenom festivalu “Zlatno Slavejče” i osvojila publiku svojom izvedbom “Učiteljice moja”. Time je prvi put javno prepoznat njezin izniman talent. Od 1978. do 1980. Kaliopi je postala cijenjena članica cijenjenog zbora “Razvigorče”, pokazujući svoje vokalno umijeće u zemlji i inozemstvu. Paralelno je marljivo pohađala satove pjevanja dok je nastavila studij na Glazbenoj akademiji, počevši od 1984. godine. Tijekom svog putovanja Kaliopi je osvojila brojne prestižne nagrade koje su odavale priznanje njezinim izvanrednim sposobnostima. Prilikom izražavanja svojih umjetničkih preferencija, Kaliopi je jasno dala do znanja da želi stilski različitu pjesmu od svojih popularnih pjesama “Rođeni” i “Bato” (koja zanimljivo ima alternativni naslov s istom pjesmom). Vrijedno je spomenuti da je ova skladba nastala u izazovnom razdoblju Kaliopinog života.
Pod nazivom “Rođena”, ova zadivljujuća pjesma zadire u dubine čežnje, nelagode i tjeskobe – emocija koje je iskreno proživljavala tijekom tog određenog razdoblja. U dobi od 19 godina, Kaliopi je skladala ovu bezvremensku melodiju pod vodstvom Romea Grilla, koji je posjedovao intimno razumijevanje njezinog osobnog putovanja. Njihovi nastupi nadilazili su granice Jugoslavije, a posebice njihova dojmljiva turneja po Sovjetskom Savezu. Ogromna popularnost grupe “Kaliopi” očituje se kroz njihova brojna priznanja i nepokolebljivu predanost tijekom naelektriziranih nastupa uživo. Godine 1988. sudjelovali su na jugoslavenskom natjecanju za pjesmu Eurovizije i osvojili hvalevrijedno deseto mjesto. Očaravajuća pjesma koja je osvojila publiku nosila je naziv “Emanuel”. Nakon uspona u zvijezde, poznata pjevačica i njen bivši suprug napustili su domovinu i nastanili se u Švicarskoj. Nakon toga se grupa “Kaliopi” raspala, što je rezultiralo njezinom desetljetnom odsutnošću s glazbene scene.
Ulaskom u prvi brak s talentiranim skladateljem i tekstopiscem Romeom Grillom, Kaliopi je svoje bivše muževe smatrala svojim najbližim društvom. Njihova zajednica rodila je sina Paka na vrhuncu slave grupe “Kaliopi”. Međutim, i Kaliopi i Romeo odlučili su se odmaknuti od glazbene industrije i preseliti u Švicarsku. U rasponu od deset godina, Kaliopi je živjela skromnim životom, udubljena u razne napore kao što je svladavanje njemačkog jezika i istraživanje različitih mogućnosti zaposlenja. Naime, provela je pet godina predavajući glazbu u srednjoj školi. Moć uvjeravanja njezinih učenika bila je ta koja ju je na kraju uvjerila da se vrati na glazbenu scenu. Potaknuta nepokolebljivom strašću prema svom zanatu, Kaliopi je donijela odluku da se vrati u Makedoniju. Neočekivana suradnja Kaliopi i njezinog bivšeg supruga Romea Grilla, od kojeg se razvela krajem devedesetih, sve je zaprepastila. Nekoć je njihov odnos bio ispunjen iskrenom i iskrenom ljubavlju. Trenuci koji se dijele kroz vrijeme, praćeni harmonijom glazbe i radosti odgoja djeteta.
No, iskusili smo i surovu stvarnost razvoda, koja je donijela neizmjernu bol i patnju. To nas je dovelo do toga da krenemo različitim putevima gdje smo oboje pronašli sreću. Iako se naš odnos možda neće ponovno pokrenuti, ključno je naglasiti važnost održavanja obnovljenog osjećaja suradnje. Sirove emocije bitna su komponenta u stvaranju glazbe, a Romeo, unatoč našim okolnostima, ostaje moj najbliži čovjek od povjerenja. Njegov bezvremenski moto, “Voli malo, voli dobro, voli – Romeo Grill,” još uvijek odjekuje u mom srcu. Tijekom mog boravka u Švicarskoj, imao sam privilegiju da zajedno s Romeom vodim osobnu glazbenu akademiju. Uz svoje uloge supruge, majke i domaćice, posvetila sam cijelo desetljeće ovom pothvatu. Osvrćući se na ovo poglavlje svog života, nevjerojatno sam ponosan. Po povratku u Makedoniju naši su životi postali predmet stalnih ogovaranja, ali smo se suzdržavali od samoreklamiranja. Nije li intrigantno? Razilaženje u našim životnim putovima jednostavno možemo pripisati sudbini.
Moj sin Pak, kojeg je primarno odgojio otac, osjeća nelagodu kada naši razgovori o njemu izađu u javnost. Međutim, važno je napomenuti da on utjelovljuje bit naše ljubavi i neizmjerno smo ponosni što smo njegovi roditelji. Bez sumnje, on služi kao naš najprobirljiviji ocjenjivač. Godine 1996. njegov brak je došao kraju, što je rezultiralo razvodom od supruga. Unatoč raskidu njihove zajednice, njihov sin odlučio je ostati u Švicarskoj s ocem. Zanimljivo je da nije gajio zamjerku na svoju odluku da se vrati u Makedoniju. Calliopi je jako ponosna na otpornost svog sina.