Tijekom ljeta čest upit vrti se oko troškova vezanih uz plažu. No, tvrdnje da je hrvatska obala skupa ove godine uvelike su neutemeljene, jer su cijene uglavnom ostale na razini prošlogodišnjih, navodi N1 Srbija.

Rast cijena do kojeg je Hrvatska doživjela tijekom prethodne godine prvenstveno se može pripisati prelasku s kune na euro, što je fenomen koji je uočen u svim zemljama koje su prihvatile jedinstvenu europsku valutu. U nastavku donosimo usporedbu cijena za otoke Brač i Lošinj.

Cijena domaće kave u kafićima i restoranima obično je u rasponu od 1,5 do 2,5 eura. Za espresso ćete platiti od 1,2 do 2,5 eura, dok se cappuccino uz malološinjsku rivu može kupiti ispod dva eura.

Raspon cijena pola litre piva je između tri i šest eura, dok će vas najjeftinija čaša vina koštati dva i pol eura. Ako više volite žestoka pića, najniža cijena koju ćete pronaći u kafićima je 1,8 eura. Sokovi se kreću od 2,5 do pet eura, a boca vode koštat će vas od dva do četiri eura. Za one koji uživaju u koktelima, budite spremni potrošiti između pet i 11 eura po piću.

Raspon cijena pizza i tjestenina je od osam do 15 eura, dok komad pizze možete uživati ​​za samo 2,6 eura. Salate obično koštaju oko deset eura, a porcija roštilja je između devet i 16 eura.

Cijena lignji može se značajno razlikovati ovisno o objektu, a cijene se kreću od 11 do nevjerojatnih 28 eura po kilogramu. Kilogram kvalitetne, očišćene ribe cjenovno je od 65 do 85 eura, a porcija orade ili brancina može se uživati ​​od 13 do 25 eura. Za samo 16 eura možete se prepustiti slasnom jelu od hobotnice, dok dagnje možete kušati na plaži za samo 11 eura. Ako preferirate škampe, možete ih kušati za 24 eura.

U renomiranom objektu na otoku Braču posjetitelji se mogu prepustiti ukusnoj porciji ribe od približno 300 do 400 grama po cijeni od 20 do 25 eura. Riba koja se nudi je uvijek svježa, dobivena iz izdašnih voda Jadranskog mora i pažljivo uzgojenih uzgajališta. Osim toga, jelovnik se može pohvaliti nizom primamljivih opcija, uključujući različite vrste rižota, izvrsnu riblju platu i izbor hladnih i toplih predjela, sve po cijenama između 10 i 20 eura.

U ugostiteljskim objektima, raspon cijena za jednu čašu vina obično pada između 2,5 i 6 eura. Ukoliko restoran nudi kućno vino, kupci ga mogu kupiti na čaše ili na pola litre, a cijena litre uglavnom je oko 20 eura.

Ribare koje pripremaju i kuhaju ribu kupcima pružaju povoljan omjer cijene i kvalitete. Ovisno o vrsti ribe, cijene se kreću od 25 do 50 eura po kilogramu, a obuhvaćaju opcije poput orade, brancina, oslića, sabljarke, sardina, ali i dodatne ponude poput gambora, kozica, lignji i hobotnica.

U većini slastičarnica cijena jedne porcije sladoleda obično se kreće od 2,5 do 3 eura. Ove su lopatice izdašne veličine, a pojedine slastičarne nude sniženu cijenu od dva eura upravo za dječje porcije.

U maloprodajnim objektima može se pronaći raspon cijena raznih artikala hrane i pića. Boca vode od 1,5 litara može se kupiti za bilo koju cijenu između 0,39 i 1,05 eura. Kruh je dostupan po fiksnoj cijeni od jednog eura, koliko košta litra najpovoljnijeg mlijeka. Jogurt je, pak, skuplji i kreće se od dva do 2,5 eura po litri. Kad je riječ o jajima, cijena po komadu kreće se između 0,25 i 0,35 eura. Sir, ovisno o vrsti, zna biti prilično skup, a cijene se kreću od 7,50 do 22 eura po kilogramu. Mortadela, vrsta talijanske kobasice, može se kupiti po cijeni od osam do 12 eura. Najjeftinija šunka kreće se od sedam eura, dok su čajne kobasice deset eura. Pršut, druga vrsta suhomesnatih proizvoda, ima veću cijenu od 15 eura. Na kraju, pakiranje kave od 200 grama dostupno je već za 1,7 eura.

Ads