Interpol odbio zahtjev BiH za međunarodnom potjernicom protiv Dodika i Stevandića
Uvod
Generalni sekretarijat Interpola donio je odluku kojom je odbijen zahtjev Bosne i Hercegovine za raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem. Ova odluka izazvala je različite reakcije u javnosti i otvorila niz pravnih i političkih pitanja u vezi sa međunarodnom saradnjom u oblasti pravosuđa i sigurnosti.
Razlozi odbijanja zahtjeva
Prema informacijama dostupnim javnosti, Interpol je svoj stav zasnovao na 3. statutu organizacije, koji se odnosi na zabranu politički motivisanog progona. Ovaj član precizno definiše da Interpol ne smije biti korišten za političke, vojne, rasne ili religijske intervencije, već isključivo za borbu protiv kriminala u skladu sa međunarodnim pravnim normama.
Odluku Interpola dodatno je podržao i Milorad Dodik, koji je putem društvenih mreža potvrdio da je zahtjev BiH odbijen.
Reakcije Srbije i Mađarske
Ova situacija je dodatno zakomplikovana nakon što je prvo Srbija, a zatim i Mađarska, uputila prigovore Interpolu na zahtjev Bosne i Hercegovine.
- Srbija je izrazila neslaganje sa raspisivanjem međunarodne potjernice, naglašavajući da se u ovom slučaju radi o političkim procesima koji nisu u nadležnosti Interpola.
- Mađarska je potom postupila na sličan način, podržavajući stav Srbije i dodatno jačajući argumentaciju protiv potjernice.
Dodik je javno zahvalio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijeru Mađarske Viktoru Orbanu, tvrdeći da su upravo oni svojim političkim uticajem doprinijeli odluci Interpola.
Zahtjev BiH i unutrašnja potjernica
Pravni postupci u Bosni i Hercegovini protiv Dodika i Stevandića odvijali su se kroz više faza:
- Sud Bosne i Hercegovine je 27. marta uputio zvaničan zahtjev Interpolu za raspisivanje međunarodne potjernice protiv Milorada Dodika.
- Zahtjev je obrazložen činjenicom da je Dodik napustio teritoriju BiH i otputovao u Srbiju, Izrael i Rusiju, dok je protiv njega već bila raspisana unutrašnja potjernica i nalog za privođenje.
- Sličan zahtjev je podnesen i za Nenada Stevandića, koji je otputovao u Srbiju, nakon što je i za njim izdat nalog za privođenje.
Međutim, usljed odluke Interpola, međunarodna potjernica nije stupila na snagu, što znači da ove države nemaju pravnu obavezu da postupe po zahtjevu BiH.
Posljedice i dalje aktivnosti
Kako međunarodna potjernica nije prihvaćena, odgovornost za daljnje korake ostaje na domaćim sigurnosnim agencijama Bosne i Hercegovine.
- Pravosudni organi BiH morat će razmotriti naredne poteze u vezi sa ovim slučajem.
- Sigurnosne institucije biće zadužene za primjenu unutrašnje potjernice, u skladu sa važećim zakonima.
Odluka Interpola dodatno je zakomplikovala cijelu pravnu proceduru, te je pitanje daljnjeg pravnog postupanja sada otvoreno za daljnju analizu i diskusiju.
Zaključak
Odluka Interpola da odbije zahtjev Bosne i Hercegovine za međunarodnom potjernicom protiv Milorada Dodika i Nenada Stevandića oslanja se na pravne odredbe koje sprečavaju politički motivisane procese. Ulogu u ovome odigrale su i Srbija i Mađarska, čiji su prigovori dodatno otežali mogućnost da se zahtjev BiH usvoji.
Nakon ove odluke, daljnji pravni koraci ostaju u rukama pravosudnih i sigurnosnih institucija BiH, koje će morati razmotriti alternative kako bi nastavile proces protiv osoba za kojima su raspisane unutrašnje potjernice. Ovaj slučaj istovremeno pokazuje složenost međunarodnih pravnih procedura i ograničenja u njihovoj primjeni kada su u pitanju politički osjetljivi slučajevi.