Milorad Dodik ponovo izaziva političke tenzije u BiH

Uvod

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, koji je prvostepeno osuđen, ponovo je privukao pažnju javnosti svojim kontroverznim izjavama. Njegove tvrdnje o potrebi formiranja zasebnog izbornog sistema za entitet Republika Srpska i odbacivanje nadležnosti državnih institucija izazvale su brojne reakcije u političkim krugovima Bosne i Hercegovine.

Planovi za entitetsku izbornu komisiju

Dodik je istakao da planira kandidaturu za predsjednika Republike Srpske, naglašavajući da će entitet u maju formirati sopstvenu izbornu komisiju, čime bi se izbori sprovodili isključivo prema zakonima Republike Srpske.

Ovim stavom direktno odbacuje legitimitet Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK), što se može protumačiti kao još jedan pokušaj podrivanja državnih institucija.

  • Dodik tvrdi da je CIK „uzurpirao nadležnosti“.
  • Smatra da će Republika Srpska sama odlučivati o izborima.
  • Ističe da ga ne zanimaju reakcije međunarodne zajednice, već isključivo volja naroda.

Kritika državnih institucija

Govoreći o stanju u državi, Dodik je oštro kritikovao rad državnih institucija, nazivajući ih „nakaradnim“. Prema njegovim rečima, aktuelna politička situacija svela se na „igru moći“, gde se odlučuje da li će međunarodna zajednica kroz „hibridne institucije“ nametnuti svoju volju, ili će vlasti Republike Srpske uspjeti da održe kontrolu nad situacijom.

Dodikove izjave uključuju i teške optužbe na račun pravosudnih institucija:

  • Sud Bosne i Hercegovine i Tužilaštvo BiH optužio je da su pod kontrolom kriminalnih klanova.
  • Tvrdi da su tužioci „nedodirljivi“, bez obzira na eventualne greške koje prave.
  • Smatra da je proces protiv njega dio šire političke igre usmjerene na „obezglavljivanje Srpske“.

Povećanje tenzija i historijske reference

Dodik je dodatno zaoštrio retoriku govoreći o političkoj situaciji u Sarajevu, nazivajući ga mjestom gde se „sva politika svodi na petljanje, mazanje i laganje“. Ovim izjavama nastavlja da negira legitimitet državnih institucija i produbljuje podjele unutar zemlje.

Najviše zabrinutosti izazvale su njegove izjave o eventualnim teritorijalnim posljedicama u slučaju njegovog hapšenja.

On je implicirao da bi takav potez mogao dovesti do pitanja teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, navodeći da bi u tom slučaju bilo „49% naše teritorije“. Ove riječi izazvale su oštre reakcije, jer sugeriraju mogućnost radikalnih političkih posljedica.

Takođe je spomenuo historijske kontekste progona Srba, rekavši da su „stotine Srba bile zatvorene ili protjerane“ još od pedesetih godina prošlog vijeka, i povezao to sa aktuelnim političkim procesima protiv njega.

Zaključak

Izjave Milorada Dodika ponovo su unijele nemir u političku scenu Bosne i Hercegovine. Njegovo odbacivanje nadležnosti državnih institucija, najava formiranja entitetske izborne komisije, kao i teške optužbe na račun pravosuđa, predstavljaju nastavak retorike konfrontacije.

Dok politički analitičari upozoravaju na moguće posljedice ovakvih izjava, ostaje da se vidi kako će reagovati domaće i međunarodne institucije u vezi s njegovim potezima. Ono što je sigurno jeste da Dodik ostaje dosljedan u svom nastojanju da Republiku Srpsku što više udalji od institucija Bosne i Hercegovine.

Ads