Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, ovog puta izazvao je pažnju medija u Istočnom Sarajevu nakon što je održao sastanak sa gradonačelnikom i načelnicima općina koje čine ovaj grad. Ovaj događaj nije bio samo politički susret, već je bio okružen i incidentom koji je izazvao značajnu pažnju u javnosti.

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) pokušali su privesti Dodika, ali su se tome usprotivili pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS). Ovaj incident otvorio je brojne političke, ustavne, i pravne diskusije koje je komentirao i Siniša Karan, ministar policije RS-a. Zajedno sa Dodikom, Karan je obratio javnosti na konferenciji za medije, gdje su izloženi stavovi koji se odnose na zaštitu teritorijalnog integriteta RS-a i sumnje u legalnost djelovanja SIPA-e.

FILE PHOTO: Bosnian Serb leader Milorad Dodik attends a meeting with Russian President Vladimir Putin in Moscow, Russia, May 23, 2023. Sputnik/Alexey Filippov/Pool via REUTERS/File Photo

Događaj koji se odigrao u Istočnom Sarajevu, prema riječima ministra Siniše Karana, nije bio ništa drugo nego provokacija koja je imala za cilj da izazove krizu. Prema njegovom mišljenju, Mir je najvažnija vrijednost koju RS treba da čuva, a u tom kontekstu je osudio pokušaje da se RS destabilizuje kroz intervencije međunarodnih institucija, kao što su visoki predstavnici i razne agencije za provođenje zakona. Karan je istakao kako je Republika Srpska već ranije donosila zakone kojima se osporava autoritet Schmidta, Suda i SIPA-e.

U svom izlaganju, ministar je naveo da se SIPA i drugi vanjski faktori ne bi smjeli miješati u unutrašnja pitanja Republike Srpske jer bi to predstavljalo kršenje zakona RS-a. Osim toga, Karan je naglasio da je u interesu RS-a da se odupre pokušajima međunarodnih tijela da se nameću zakoni i odluke koje nisu usklađene sa ustavnim okvirom i zakonima RS-a. On je dodao kako će tužilaštvo biti pozvano da pokrene odgovarajuće postupke protiv onih koji su prekršili zakone, posebno u kontekstu nasilnog pokušaja da se Dodik privede.

Nakon što je ministar Karan završio izlaganje, i sam Milorad Dodik se obratio novinarima. On je, u svom govoru, ponovio da nije imao namjeru napustiti objekat pod pritiskom i da su svi događaji bili unaprijed planirani da izazovu političku nestabilnost. Dodik je naglasio da su pripadnici SIPA-e došli na teritoriju RS-a bez odgovarajuće legalne osnove i da su time prekršili zakone entiteta. Naglasio je da je ovo bila još jedna u nizu provokacija i pokušaja da se potkopaju ustavni principi Republike Srpske.

Dodik je također kritikovao Schmidta, nazivajući ga “fašistom” i optužujući ga da pokušava da stvori nefunkcionalnu BiH. U tom kontekstu, izjavio je da SIPA nije agencija koja predstavlja RS, već je pod kontrolom drugih političkih interesa, uključujući i muslimansku političku strukturu iz Sarajeva. On je istakao da je RS dužna da se brani od tih pokušaja, dodajući da su svi zakoni koje je donio Narodni skupština RS-a bili u funkciji zaštite ustavnog poretka.

Dodik je, međutim, i dalje bio jasan u svom stavu prema političkoj opoziciji u RS-u, koju je optužio za izdajničke aktivnosti. Istakao je da su odlučujuće reakcije protiv Schmidtovih odluka nužne za funkcionisanje BiH kao jedinstvene zemlje. Ako se želimo kretati naprijed, prema Dodiku, potrebno je da se Schmidt povuče, a njegove odluke budu poništene. Dodik je pozvao na politiku kompromisa, ali samo ako svi faktori u BiH pristanu na pravnu ravnotežu koja poštuje ustavnu autonomiju Republike Srpske.

Incident u Istočnom Sarajevu nije samo politički obračun između vlasti Republike Srpske i SIPA-e, već se otvara i šira politička i ustavna pitanja o budućnosti BiH i odnosa među entitetima. Stavovi koje su izložili Milorad Dodik i Siniša Karan jasno ukazuju na to da je Republika Srpska odlučna u očuvanju svojih zakonskih prava i teritorijalne autonomije.

Iako se situacija u BiH trenutno čini nesigurnom i nestabilnom, RS ostaje čvrsta u stavu da će se boriti za svoj ustavni poredak i suverenitet. Kroz zakonske i političke akcije, Dodik i Karan žele poslati poruku da RS neće dozvoliti vanjsko uplitanje u unutrašnja pitanja, posebno kad su u pitanju temelji ustavne ravnoteže i funkcionalnosti BiH.

Kao i uvijek, politika i ustavne promjene će biti u centru pažnje, a dalje reakcije SIPA-e i drugih međunarodnih institucija sigurno će definirati dalji smjer političkih dešavanja u zemlji. Međutim, jedno je sigurno – Republika Srpska nastavlja čuvati svoje zakonske granice, bez obzira na pritiske i vanjske pokušaje destabilizacije.

Ads