Događaj genocida u Srebrenici službeno su proglasili i Haški i Međunarodni sud pravde, koji su utvrdili da su za ovaj gnusni čin odgovorne vojska i policija RS. Unatoč golemim dokazima i činjenicama, već dugi niz godina smo izloženi nečuvenim izjavama u javnosti, posebice od strane Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a. No, svojim nedavnim neprovjerenim i sramotnim komentarima Dodik je doista nadmašio samog sebe.

On je na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske još jednom opovrgnuo pojavu genocida i odbacio sve događaje koji su se dogodili u julu 1995. godine.

Sastanak iza zatvorenih vrata u Ujedinjenim narodima 17. travnja vrtio se oko rezolucije Ujedinjenih naroda o Srebrenici. Ovom rezolucijom 11. juli određen je kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u tom istočnobosanskom gradu. Službeno usvajanje rezolucije očekuje se početkom svibnja.

Na skupu NSRS izneseni su nalazi izvješća Neovisne međunarodne komisije koja istražuje stradanja svih pojedinaca na području Srebrenice od 1992. do 1995. godine. Kao rezultat toga, postigli su konsenzus da je oznaka “genocid” netočna i da se ne može prihvatiti. Ovo stajalište izravno je u suprotnosti s presudama Haaškog suda.

Dodik je, prije službenog usvajanja, svoje primjedbe uputio nazočnim zastupnicima. Još jednom je nastavio s iznošenjem mnoštva nečuvenih i neutemeljenih tvrdnji, ne pokazujući nimalo grižnje savjesti.

Ima li granica Dodikovim nečuvenim izjavama? U nastavku prenosimo samo dio njegove izjave. Dodik u svom današnjem kontroverznom govoru oštro negira postojanje bilo kakvih pojedinaca iz Srebrenice koji su stradali u granicama same Srebrenice. On tvrdi da su oni koji su se uspjeli probiti bili oni koji su dočekali smrt, jer je dužnost vojnika bila osigurati njihovo uklanjanje. I dok se priznaje da su neki civili bili prisutni i da su doživjeli istu sudbinu, Dodik ne poriče da je bilo i zločina srpske strane. Odlučno odbacuje tvrdnju da se netko infiltrirao u redove zarobljenika i pogubio ih, jer je smatra neopravdanom. Nadalje, Dodik opovrgava pokušaj generalizacije i etiketiranja cijelog jednog naroda na temelju djela nekolicine. Naglašava da je u Sarajevu stradalo više Srba nego Bošnjaka u Srebrenici i optužuje oporbu da izmišlja brojke žrtava za vlastitu agendu.

Kada Hotić, potpredsjednica NVO Pokreta “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, za portal N1 iznijela je mišljenje o sramnom ponašanju jednog visokog državnog dužnosnika u našem narodu.

Republika Srpska i Srbija trenutno vode žestoku borbu da spriječe usvajanje rezolucije o Srebrenici. Ova bi rezolucija služila samo kao potvrda i potvrda istine koju priznaje međunarodna zajednica. Dodikov postupak pokazuje drskost, bezobrazluk i potpunu nekulturu i pristojnost. Imperativ je da ga vlastiti narod prokaže zbog njegovog ponašanja”, rekao je Hotić za N1.

Reagirajući na Dodikovu skandaloznu izjavu, Hotić je izrazio šok i iznio svoje mišljenje za naš portal.

Imao sam nesretno iskustvo biti nazočan događaju, osobno svjedočiti užasnom činu. Bilo je doista poražavajuće vidjeti novorođenče koje je nemilosrdno gnječeno čizmom. Drugi potresni incident uključivao je tromjesečnu bebu koja je nasilno odvojena od svoje majke i podvrgnuta brutalnom odrubljivanju glave. U pokušaju da nađem malo utjehe, zaputila sam se u kukuruzna polja kako bih obavila nuždu, ali sam naišla na potresan prizor – beživotna tijela razbacana uz cestu, čiji su životi tragično prekinuti. Sama veličina pokolja ostavila me bez teksta. Nasuprot brojci od 8372 žrtve o kojoj se naširoko govori, naši precizni podaci pokazuju da je stvarni broj izgubljenih života daleko veći – nevjerojatnih 10701 osoba. Nosimo težinu ove mračne arhive, stalnog podsjetnika na ogromnu tragediju koja se dogodila.

U snažnoj poruci Dodiku, majka iz Srebrenice izrazila je svoje razočarenje i sram, a pritom mu je uputila i posebnu poruku.

Bez obzira na to što on odluči reći, glavni prekršaj koji počini je izdaja povjerenja vlastitog naroda. Situacija se nastavlja pogoršavati, a njegovo prijašnje priznanje genocida sada se poriče. Moguće je da su vanjski pritisci i sankcije utjecali na njegov stav. Situacija je došla do kritične točke i nema prostora za zlatnu sredinu, zaključila je sugovornica N1.

Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra u Srebrenici, nije želio komentirati kontroverzne Dodikove navode. kako je rečeno za N1. Ovakvim djelovanjem Dodik ne samo da odbacuje postojanje genocida u današnjem vremenu, već nastoji poniziti sve one koji su stradali kao žrtve genocida u Srebrenici. Godinama je uporno negirao genocid, zanemarujući provedbu Zakona o zabrani negiranja genocida bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka krajem srpnja 2021. godine.

Na sličan način, negiranje genocida dovelo je do toga da je Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine (BiH) pokrenulo postupak protiv Milorada Dodika. Ipak, optužnica na kraju nije zaživjela.

Koji je razlog izostanka reakcije Tužilaštva BiH ovom prilikom?

Ads