U svetlu najnovijih političkih dešavanja u Bosni i Hercegovini, Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska, ponovo je svojim izjavama izazvao veliku pažnju javnosti i stručne zajednice. Nakon sednice Predsjedništva svoje stranke, održane u Banjoj Luci, Dodik je uputio niz kontroverznih tvrdnji koje direktno osporavaju suverenitet Bosne i Hercegovine, otvoreno stavljajući do znanja da smatra da upravo on ima odlučujuću ulogu u opstanku države. Njegova retorika, prepoznatljivo nacionalistička i secesionistička, nastavila je da polarizuje javno mnjenje i dodatno produbljuje političke tenzije u zemlji.

Već na početku svog obraćanja, Dodik je jasno stavio do znanja da, prema njegovom viđenju, budućnost Bosne i Hercegovine visi o koncu. Njegove reči bile su jasne i provokativne:

“To je toliko kulminiralo da će ovo morati da odluči jedna stvar. Ili ima BiH ili nema. Ja vjerujem da je nema. Ali ja još nisam o tom donio odluku.”

Ova izjava upućuje na to da Dodik sebe vidi kao ključnog aktera koji, svojom političkom odlukom, može presuditi budućnosti države, što predstavlja ozbiljan udar na njen integritet i suverenitet.

Kritika bezbednosne situacije

U nastavku govora, Dodik je oštro kritikovao trenutnu bezbednosnu situaciju u Republici Srpskoj, navodeći da je ista rezultat:

  • Nasilnog nametanja odluka drugih institucija sa državnog nivoa,

  • Političkih igara koje, prema njegovom mišljenju, potiču iz Sarajeva,

  • Delovanja visokog predstavnika, kojeg on naziva “nelegalnim”.

Posebno je istakao:

“Bezbjednosna situacija u Republici Srpskoj je produkovana naporima da se nametne nezakonita, neustavna volja drugih institucija na nivou BiH.”

Kritike na račun Christiana Schmidta

Kada je reč o Christianu Schmidtu, visokom predstavniku međunarodne zajednice u BiH, Dodik nije štedeo reči. Prema njegovim tvrdnjama, Schmidt:

  • Nije legalno izabran,

  • Nije potvrđen na relevantnim međunarodnim forumima,

  • Nema ni osnovne tehničke verifikacije poput web sertifikata.

Dodik je na taj način pokušao da delegitimizuje sve odluke koje Schmidt donosi, tvrdeći da nemaju nikakvo pravno uporište.

Napad na Ustavni sud BiH

Jedna od ključnih tačaka njegovog izlaganja bila je i oštra kritika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Prema Dodiku:

  • Ustavni sud je postao političko sredstvo,

  • Umesto zaštite ustava, sud navodno sprovodi interese jedne strane.

Njegove reči bile su veoma teške:

“Ne možemo da se oslonimo na Ustavni sud jer je on politički motivisan i nije bio u zaštiti ustava. On je više podmetnuto tijelo za potrebe muslimanske čaršije i njihove jazbine iz Sarajeva da nameće rješenja kako oni žele poštovati BiH.”

Ovakva izjava direktno delegitimizuje jednu od najviših pravosudnih institucija u zemlji, dodatno narušavajući poverenje građana u pravni sistem.

Stav prema pravosudnim procesima

Komentarišući pravne procese koje vodi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine protiv njega, Dodik je pokazao potpuno ignorisanje pravnog sistema države. On smatra da su ti procesi:

  • Politički motivisani,

  • Deo šire kampanje protiv Republike Srpske,

  • Pokušaj da institucije koje on smatra nelegalnim opstanu.

Njegova izjava:

“Vjerujem da će milion i 178.000 popisanih u Republici Srpskoj jednog dana završiti na sudu u BiH, ali to je jedino što im je preostalo. To ne važi na našem prostoru.”

ovaj stav jasno ukazuje na njegovu nameru da teritorijalno i institucionalno izoluje Republiku Srpsku od ostatka Bosne i Hercegovine.

Iz najnovijih izjava Milorada Dodika može se zaključiti da njegov politički diskurs ne samo da ostaje nepromenjen, već postaje sve radikalniji. Njegovo ponašanje obuhvata:

  • Otvoreno negiranje suvereniteta Bosne i Hercegovine,

  • Delegitimizaciju ključnih institucija države, kao što su Ustavni sud i Tužilaštvo,

  • Pokušaje izolacije Republike Srpske kao posebne pravne i političke jedinice,

  • Retoriku usmerenu na homogenizaciju entiteta, a protiv zajedničke državne strukture.

Kroz upotrebu nacionalističke i secesionističke retorike, Dodik ne ostavlja mnogo prostora za pomirenje i saradnju unutar Bosne i Hercegovine. Njegovo političko delovanje jasno pokazuje da mu je prioritet očuvanje vlastitog položaja unutar Republike Srpske, često po cenu urušavanja državnih institucija i destabilizacije celokupne zemlje.

Bez obzira na sve optužbe i pravne procese koji se vode protiv njega, Dodik nastavlja sa politikom koja izaziva zabrinutost kako unutar BiH, tako i kod međunarodne zajednice. Njegove izjave i postupci ostaju predmet oštrih kritika, ali i upozorenja da mir i stabilnost u regionu ne smeju biti uzimani zdravo za gotovo.

Ads