Za košarkaške entuzijaste koji su stasali ranih osamdesetih ime Dražena Petrovića bilo je sinonim za talent i dominaciju. Podrijetlom iz Šibenika, ondje je započeo svoju karijeru prije nego što je napravio značajan prelazak u Cibonu, gdje je postigao nevjerojatan pothvat osvajanja europskog prvenstva u tri odvojena navrata. Nakon uspjeha u Europi, Petrović je započeo novo poglavlje pridruživši se Real Madridu i na kraju se probio do NBA lige, potpisavši za Portland Trail Blazerse. Tragično, njegov je život prekinut 1993. godine zbog razorne prometne nesreće.
Dražen Petrović, ikonska figura jugoslavenske, hrvatske i europske košarke, poznat je po statusu jednog od najiznimnijih sportaša u analima tog sporta. Tragično, njegov je život naglo prekinut 1993. godine kao posljedica prometne nesreće u Njemačkoj, ostavljajući mnoge da razmišljaju o golemim mogućnostima koje su ostale neistražene.
U tom trenutku otkrio je da je na vrhuncu svoje fizičke sposobnosti. Kao vođa hrvatske reprezentacije bio je visoko cijenjen, nakon što je nedavno nastupio u finalu Olimpijskih igara protiv cijenjenog “Dream Teama” u Barceloni. Ovaj poseban događaj označio je njegov inauguracijski pohod na značajnu pojedinačnu konkurenciju. Osim toga, isticao se kao vješt razigravač za New Jersey Netse, igrajući uz istaknute sportaše kao što su Vlad Divac, Aleksandar Volkov i Sarunas Marciulionis. Time je učinkovito premostio jaz između američkih i iznimnih europskih igrača. Put prema međunarodnoj košarci započeo je devet godina prije Olimpijskih igara u Los Angelesu, gdje je debitirao kao reprezentativac Jugoslavije.
Nakon svog debija, uživao je u impresivnom nizu od sedam godina, neprestano osvajajući prestižne medalje dok je nosio kultni plavi dres. Time je učvrstio svoju poziciju jednog od najcjenjenijih sportaša u jugoslavenskoj povijesti. Dok se nacija suočavala s turbulentnim razdobljem podjela, on je preuzeo ulogu kapetana Hrvatske, upravljajući izazovima rata i čak suočavajući se s pritiskom javnosti da se prikloni ili Srbima ili Hrvatima. Dražen, rođen u obitelji Hercegovca Jovana Petrovića, bivšeg pripadnika sigurnosnih službi, i Biserke Mikulandra, knjižničarke iz šibenskog kraja, obiteljski je vezan uz legendu srpske i svjetske košarke Dejana Bodiroga, još jednu istaknutu osobu u povijesti europske košarke.
U jeku rata, tijekom programa uživo, gledateljica je u jednoj od emisija Draženu postavila pitanje.
“Dobro došli, cijenjeni gosto, u naš večernji studio. Imam hitan upit za Dražena, jer se u medijima naveliko provlači da je iz Srbije. Moram priznati da sam iskreno zaintrigiran”, usputno je rekao za voditeljica, s cigaretom u ruci, što je bila uobičajena pojava u to doba.
Brzim prekidom voditeljica je utvrdila nepolitičnost emisije. Osporio je tvrdnju gostiju da je Dražen isključivo igrač, točnije branič. Priznajući mogućnost da je Dražen Srbin, voditelj je naglasio da njegov identitet nadilazi puku nacionalnost. Reagirajući na to, voditelj se digao sa sjedala, a unatoč tome što je Dražen djelovao nelagodno, nije mogao suspregnuti smijeh.
Kako bi ublažila nelagodu, voditeljica je preuzela inicijativu. Molio je: “Preusmjerimo fokus na drugu temu… Možda možemo razgovarati o uzornom ponašanju nekoga srpskog podrijetla?” Nažalost, njegovo nastojanje da pojasni da se radi o osobi koja nije Srbin, te da nema istu razinu stručnosti, pokazalo se neuspješnim. Voditelj je nespretno zaključio raspravu, iako uspješno.
Kada mu je postavljen upit, Dražen Petrović je odgovorio nepokolebljivo samouvjerenim, izjavljujući: “Nemam problema, mogu dati odgovor.” Dražen je u zadivljujućoj YouTube snimci otkrio svoju pozadinu otkrivši kako je Šibenčanin, a majka mu je iz Bilica, grada u neposrednoj blizini Šibenika. Nadalje, otkrio je kako korijeni njegova oca vuku iz Hercegovine, točnije iz Zagore.
Čak i nakon svih ovih godina, način na koji su se odvijale osobne rasprave na televiziji uživo u izazovnim vremenima za Dražena i njegove kolege košarkaške zvijezde i dalje izaziva osjećaj boli. Zadiranje u privatnost i propitivanje loze Dražena Petrovića u eteru je obeshrabrujuće. Neki bi mogli tvrditi da je to bilo nužno jer je Dražena prisililo da otkrije duboko osobne detalje. No, i kako je prošlo vrijeme, Aco Petrović, Draženov brat te poznati košarkaš i trener, u opuštenijem je ambijentu podijelio kako Dražen sve razumije i drži hrvatsku reprezentaciju na najvećoj razini.
U razgovoru za HRT Aco Petrović istaknuo je kako je Dražen bio ne samo lider u košarci nego i ugledna osoba u svijetu sporta Hrvatske. U burnom razdoblju raspada Jugoslavije, cijela je nacija sa zebnjom iščekivala Draženovu odluku. Aco Petrović, i sam podrijetlom mješovitog podrijetla, shvatio je težinu Draženova izbora. Unatoč očevoj vezi s Hercegovinom, a majčinoj za Šibenik, Hrvatska je imala poseban značaj u životu njihove obitelji. Kada je Dražen donio odluku da će predstavljati hrvatsku reprezentaciju u UN-u, poslao je snažnu poruku svima. Bila je to izjava da je njegova odanost i predanost nepokolebljivo usmjerena prema Hrvatskoj. Aco Petrović rado se prisjeća kako je Dražen o 1992. godini dosljedno govorio s neizmjernim ponosom.