Rođena 1918. u Hrvatskoj, Marija Crnobori proživjela je život pun nedaća o kojima je rijetko govorila. Kao najstarije dijete u svojoj obitelji, imala je odgovornost brinuti se za svojih sedmero braće i sestara. Međutim, početak Drugog svjetskog rata donio je neizmjernu tugu u njezino kućanstvo, budući da su četvero njezine braće i sestara tragično poginuli tijekom tog burnog razdoblja. Ovi duboki gubici ostavili su neizbrisiv trag na njezinom duhu.
Rođena 1. listopada 1918. u Banjolama, u Istri, Marija Crnobori ostavila je neizbrisiv utjecaj na glumačkom i umjetničkom planu. Njezina blistava karijera trajala je 45 godina, tijekom kojih je tumačila izvanredne likove, dok je njezin osobni život bio isprepleten raznim preprekama i preokretima.
Osim glumačkim umijećem, Marija je stekla priznanje hrabrošću i nekonvencionalnom ljubavnom pričom. Ona je preuzela inicijativu i na jedinstven način zaprosila redatelja Marka Foteza, što je dovelo do njihovog braka. Zajedno su dočekali sina Aleksandra koji je naslijedio očev talent i postigao veliki uspjeh kao redatelj.
Marijina nepokolebljiva strast prema umjetnosti bila je neosporna, no ipak se u životu suočavala s ogromnim poteškoćama. Gubitak supruga bio je poražavajući, ali smrt sina Aleksandra u svibnju 2009. zadala joj je snažan udarac od kojeg se nikada nije istinski izliječila. Ipak, Marija je hrabro nosila teret svoje tuge i ustrajala.
Među zapaženim portretima Marije Crnobori su Antigona u Sofoklovoj drami, Lady Macbeth u Shakespeareovoj tragediji i Ifigenija u Goetheovu djelu, uz brojne druge značajne uloge. Njezina pojavljivanja na Dubrovačkim ljetnim igrama, posebice uloga Ofelije u Hamletu 1952. i Gertrude 1956., ostavila su neizbrisiv trag u sjećanju publike kao doista nezaboravne kazališne trenutke.
U 96. godini života Marija Crnobori preminula je u Beogradu 21. listopada 2014. Njezin utjecaj na glumačkom polju i dalje služi kao izvor inspiracije i dirljivo svjedočanstvo gracioznosti i snage kojom je odisala na pozornici.
Ne postoji odlomak za ispravljanje.
Ne samo da je Marija Crnobori bila iznimna glumica u kazališnim predstavama, nego je služila i kao izvor motivacije brojnim pojedincima izvan kazališnih okvira. Njezino putovanje kroz život bilo je oblikovano hrabrošću, žarom za umjetničkim izražavanjem i nepopustljivom otpornošću karaktera.
Marija, porijeklom iz ljupkog gradića Banjole u Istri, od najranijih je trenutaka pokazivala strast prema izvedbenim umjetnostima. Odgojena u velikoj obitelji od sedmero braće i sestara, doživjela je izazovno odrastanje. Burno vrijeme Drugog svjetskog rata donijelo je njezinoj obitelji goleme nevolje, usadivši u Mariju otporan duh i nepokolebljivu ustrajnost.
Marijin izniman duh i hrabrost očitovali su se u odabiru da zaprosi redatelja Marka Foteza, svog budućeg supruga. Njihov brak 1946. bio je izvor sreće, ali je predstavljao i poteškoće. Tragično, Maria se suočila s dubokom tugom zbog gubitka supruga i, što je još razornije, smrti njihova sina Aleksandra.
Maria je, unatoč težini svoje tuge, zadržala nepokolebljivu ljubav prema umjetnosti. Njezini izvanredni portreti na pozornici, osobito u ikonskim ulogama poput Antigone i Lady Macbeth, izazvali su divljenje i gledatelja i kolega izvođača. Sudjelovanje na renomiranim Dubrovačkim ljetnim igrama, gdje se neustrašivo uhvatila u koštac s najzahtjevnijim likovima, učvrstilo ju je status legendarne ličnosti.
Marija Crnobori utjelovila je više od same uloge glumice; postala je amblem snage, hrabrosti i nepokolebljive odlučnosti. Njezini trijumfi na pozornici i nepokolebljiva odlučnost u suočavanju sa životnim preprekama poslužili su kao izvor motivacije nebrojenim umjetnicima i pojedincima diljem svijeta. Srž njezina izvanrednog karaktera trajat će vječno, ovjekovječena kroz njezine nezaboravne izvedbe i priče koje govore o njezinu iznimnom duhu.