Postoje različiti medicinski problemi čiji je pokazatelj zadržavanje vode, poput problema povezanih s bubrezima, metabolizmom ili krvožilnim sustavom. Ako primijetite znakove poput udubljenja čarapa na stopalima, brzog debljanja, oteklina, celulita ili natečenosti ispod očiju, preporuča se posjetiti liječnika. No, postoje i prirodni načini na koje se tijelo može riješiti problema zadržavanja vode.
Neka u našoj prehrani bude više agruma: citrusi mogu potaknuti protuupalno djelovanje, ali treba biti oprezan s njihovim konzumiranjem i ne izazvati alergiju. Alternativno tuširanje: tuširanje toplom i hladnom vodom poboljšava cirkulaciju i pomaže drenažu limfnog sustava. Unos proteina: Zdrava prehrana bogata proteinima može pomoći pri odvodnji viška vode.
Treba imati dobar unos tekućine: Iznenađujuće, konzumiranje više tekućine zapravo može pomoći tijelu da se riješi viška tekućine. Kako biste smanjili zadržavanje vode, smanjite unos soli. Namirnice s visokim udjelom magnezija koje možete uključiti u svoju prehranu su kakao, heljda, bademi, indijski oraščići, riža, špinat, zobene pahuljice i avokado, koji su vrlo dobri izvori magnezija.
Aktivirajte se: Vježbajte plivanjem, vožnjom bicikla ili jednostavno hodanjem kako biste smanjili otekline. Redovite masaže: Suha masaža četkom za poticanje cirkulacije krvi i uklanjanje mrtve kože. Sok od brusnice i čaj od peršina: Većina diuretičkog djelovanja je zbog doprinosa peršina, dok sok od brusnice također sadrži visoku razinu magnezija koji doprinosi protuupalnom djelovanju.
Smanjite unos šećera i škroba: Na taj način možete smanjiti unos šećera kao i škroba u tijelu, što može pomoći u smanjenju zadržavanja vode. Ovi savjeti mogu pomoći u smanjenju zadržavanja vode u tijelu; međutim, mora se napomenuti da ih se ne smije uzeti kao alternativu za medicinsku dijagnozu i liječenje. Ako osoba želi primijeniti bilo koji od ovih savjeta, najbolje bi joj bilo da se prvo posavjetuje s liječnikom.
Dobro zdravlje je ključ za dug i ispunjen život. Evo kako mu posvetiti zaokruženu pažnju koja mu je potrebna: Slijede preporuke koje vam mogu pomoći da poboljšate i održite dobro zdravlje: Usvajanje uravnotežene prehrane uključuje jedenje različite hrane; voće, povrće, cjelovite žitarice, nemasne bjelančevine i zdrave masti.
Izbjegavajte prerađenu hranu i smanjite pretjerane razine šećera, soli, kao i zasićenih i trans masti. Osigurava da tijelo ima sve potrebne komponente za dobro funkcioniranje, jača imunitet i smanjuje ranjivost na obolijevanje. Redovita tjelesna aktivnost važna je za kontrolu težine, razvoj jakih mišića i kostiju te za zdravo srce.
Preporuča se najmanje 150 minuta tjedno umjerene aerobne aktivnosti, npr. brzo hodanje, trčanje, vožnja bicikla ili plivanje. Štoviše, potreban je trening snage dva puta tjedno kako bi se održala mišićna masa i snaga mišića. Dovoljno sna potrebno je kako za obnavljanje tijela tako i za um, pa bi svaka odrasla osoba trebala spavati 7-9 sati noću.
Nedostatak sna može dovesti do brojnih neugodnih zdravstvenih problema, na primjer, povećane šanse za obolijevanje od srčanih bolesti, dijabetesa, pa čak i depresije. S druge strane, dobar san definiran je određivanjem vremena za spavanje i buđenja koje je dosljedno svaki dan. Kontrola stresa ključna je jer dugotrajni stres može pogoršati nečije zdravlje i povećati šanse za razvoj stanja kao što su bolesti srca, visoki krvni tlak, dijabetes i mnogi drugi problemi.