Fikus: Vodič za Uzgoj i Njegu Omiljene Sobne Biljke

Fikus, poznat i kao gumijevac, spada u porodicu dudova (Moraceae) i omiljena je sobna biljka zahvaljujući raznovrsnim vrstama i oblicima lišća. Među najpoznatijim vrstama su Ficus elastica s velikim, elipsoidnim listovima i Ficus benjamina, koji ima sitnije listove i često podseća na drvo. Ovaj članak će se fokusirati na razmnožavanje, njegu i presađivanje fikusa kako biste osigurali njegov zdrav rast i razvoj.

Razmnožavanje i Orezivanje Fikusa

Fikusi su otporne biljke koje dobro podnose rezidbu, što je korisno ako želite ograničiti njihov rast ili oblikovati krošnju. Tokom orezivanja, možete uzeti vršne reznice koje ćete tretirati prahom za zakorijenjivanje. Reznice možete staviti u vodu ili direktno u zemlju, a nakon što se zakorene, presadite ih u odgovarajući supstrat. Nakon orezivanja, zalijevanje treba biti pažljivo – izbegavajte prekomernu vlagu i prihranu barem mesec dana.

Njega Fikusa

Jedna od čestih pojava kod fikusa je opadanje lišća nakon što ih donesete u novo okruženje. Ova reakcija često je rezultat šoka usled preseljenja. Da biste pomogli biljci da se prilagodi, osigurajte redovno zalivanje i dovoljno svetla. Tokom procesa adaptacije, prskanje listova mlakom vodom može značajno poboljšati vlažnost. Preporučuje se pranje listova, ali pazite da se ne oštete, posebno kod sitnolisnih fikusa.

Osim toga, fikusi su osetljivi na propuh i nagle promene temperature. Preporučuje se da ih ne selite često, a uz biljku možete staviti štap kao potporanj dok stabljika ne ojača. Otpali listovi kod mladih biljaka mogu ukazivati na prekomerno zalivanje, dok smeđe mrlje često signaliziraju prehladno okruženje.

Zalivanje i Vlažnost

Fikus je osetljiv na vlagu i neredovno zalivanje. Prevelika ili nedovoljna vlažnost može uzrokovati žutilo i opadanje lišća. Ključ za zdrav rast je dobra drenaža – voda ne sme ostati u podlošku. Zimi zalivajte biljku jednom nedeljno, dok tokom leta to možete raditi dva puta nedeljno. Ne zaboravite odstraniti višak vode iz podloška, jer fikus ne voli zadržavanje vode.

Osim redovnog zalivanja, ljeti ga prihranjujte dva puta mesečno kako biste podstakli rast.

Presađivanje Fikusa

Mlade biljke fikusa treba presađivati svake godine, dok starije jedinke možete presađivati svake dve do tri godine. Prilikom presađivanja, koristite humusnu, rastresitu zemlju, kojoj možete dodati pesak, ilovaču i treset. Ficus benjamina razvija zračno korenje koje ne smete rezati. Kada biljka ostari, teško je presađivati, pa je najbolje samo zameniti gornji sloj zemlje novom.

Ako primetite da su gornji listovi manji od donjih, to može biti znak da biljci nedostaje hranljivih materija i da je potrebno hitno presađivanje.

Fikus je prelepa i otporna sobna biljka koja, uz pravilnu njegu, može postati prava oaza u vašem domu. Prateći ove savete o razmnožavanju, njezi i presađivanju, osiguraćete da vaš fikus ostane zdrav i snažan, donoseći prirodnu lepotu i svežinu u vašu svakodnevicu. 

Imate li i vi fikus kod kuće? Pokušajte sa ovim trikovima i javite nam rezultate. Bili bismo vam zahvalni ukoliko biste nam poslali i nekoliko fotografija vašeg fikusa 🙂 

Ads