Rođena 14. juna 1966. godine u Dragalovcima kod Doboja. Indira je odrasla u mešovitom braku – njen otac bio je musliman, a majka pravoslavka.

Indira Radić: Glas naroda, ikona slobode i simbol duhovne snage

Na muzičkoj sceni Balkana malo je umetnika koji su toliko dosledni svojim uverenjima, a istovremeno sposobni da pomere granice i očuvaju autentičnost kao što je to učinila Indira Radić. Rođena u vremenu koje nije bilo naklonjeno izražavanju individualnosti, a proslavljena u epohi velikih društvenih podela, Indira je uspela da ostane verna sebi, kako u umetničkom, tako i u ličnom smislu.

Njena karijera obuhvata više od tri decenije, ali Indiru nikada nisu definisale samo narodne pesme i emocionalno nabijen vokal. Ono što je izdvaja jeste hrabrost da bude iskrena, da se suprotstavi stereotipima i da glasno podrži one koji su često marginalizovani. Od otvorene podrške LGBTQ+ zajednici, preko ikonografije gej kulture, pa sve do duhovnog putovanja koje je oblikovalo njene životne izbore – Indira Radić ostaje jedna od najzanimljivijih ličnosti muzičke scene bivše Jugoslavije.

Više od folk dive: umetnica sa stavom

Iako je široj javnosti poznata kao folk pevačica, Indira Radić je tokom godina prevazišla granice tog žanra. Njen umetnički identitet ne svodi se samo na muzičke note – već na poruke koje šalje, na način na koji se ophodi prema drugima i na društvenu odgovornost koju dosledno nosi. Posebnu pažnju izazvao je spot za pesmu „Pije mi se, pije“, u kojem se prikazuje poljubac između dva muškarca. Ova scena, iako kontroverzna za mnoge, učvrstila je njenu poziciju kao gej ikone, a pesma je postala simbol inkluzivnosti u prostoru gde je to i dalje tabu.

Ona nije samo umetnica – već i borac za ljudska prava. Otvoreno je podržala Paradu ponosa u Beogradu, što je bio redak i hrabar gest na srpskoj estradi. U društvu koje često osuđuje ono što ne razume, Indira je pružila ruku podrške bez zadrške i bez potrebe da se ikome pravda.

„Ljude ne delim po veri, naciji, boji kože ili seksualnoj orijentaciji. Delim ih samo na dobre i loše.“ – jedna je od njenih najupečatljivijih izjava.

Privatnost kao svetinja

Za razliku od mnogih javnih ličnosti koje vole pažnju i često izlaze iz umetničkih okvira zarad medijskog prostora, Indira se odlučno drži po strani. Daleko od skandala, njena reputacija se gradi na osnovu rada, discipline i životne priče koju nije zloupotrebljavala za popularnost. Njeni intervjui su retki, ali zato duboko lični i emotivno puni.

Jedna od najtežih epizoda u njenom životu dogodila se početkom devedesetih, kada je zbog rata napustila Bosnu i preselila se u Beograd. Odlazak je bio nužan čin preživljavanja, a ne karijerni potez. U tim teškim vremenima suočila se s ličnom tragedijom – suprug joj je oteo sina nakon što je odbila da se vrati u Bosnu. O tome govori sa dubokim bolom:

„Želela sam da nestanem. To je bio moj najcrnji period.“

Posle pola godine agonije, muž joj je sam javio gde se dete nalazi. Usledila je dugotrajna borba za starateljstvo, koja se vodila u obe države – Srbiji i Bosni. Na kraju, sud je presudio u njenu korist.

Ljubav u senci karijere

Kao i kod mnogih poznatih ličnosti, javnost je neprestano tragala za detaljima iz njenog ljubavnog života. Mediji su je često dovodili u vezu sa raznim muškarcima – od producenata do političara. Među najčešće pominjanim imenima nalaze se:

  • Goran Ratković Rale, poznati muzički producent

  • Mihail Mikov, bugarski političar

Indira je sve ove glasine demantovala, jasno stavljajući do znanja da ne dozvoljava senzacionalizmu da definiše njen identitet.

Jedina veza koju je ikada javno potvrdila bila je sa Goranom Kurtumom, koji je u tom trenutku bio oženjen. Njegova supruga, tada teško bolesna, optužila je Indiru da joj je „ukrala muža“. Iako su planirali brak, do toga nije došlo. Raskid je usledio 2015. godine, a razlog je bio njen fokus na umetnost i slobodu. Danas tvrdi da više od 15 godina nije imala ozbiljnu vezu, jer su joj duhovni mir i umetnička inspiracija iznad svega.

Duhovni preporod i lični identitet

Jedan od najznačajnijih aspekata njenog života jeste duhovni put koji je prošla. Rođena u mešovitom braku – otac musliman, majka pravoslavka – od detinjstva je pokazivala posebnu sklonost ka veri. Ipak, njen otac, ateista, nije podržavao odlazak u crkvu. Zato se krstila u tajnosti, čekajući punoletstvo da javno izrazi svoju versku pripadnost.

„To nije bio čin tradicije, već unutrašnje potrebe. Vera mi je oslonac.“

Danas redovno ide na liturgije, a vera je postala njen lični stub. Njena pesma „Srpkinja je mene majka rodila“ nastala je kao reakcija na predrasude koje je dobijala zbog imena. Pesma nosi snažnu poruku:

  • Identitet ne određuje ime, već vaspitanje i duhovnost

  • Tolerancija i poštovanje su ključni

  • Ljubav i prihvatanje svih ljudi, bez obzira na poreklo

Indira Radić je mnogo više od pevačice – ona je simbol odvažnosti, doslednosti i autentičnosti. U svetu gde mnogi prate trendove kako bi ostali relevantni, ona bira da sledi svoje srce. Njena podrška marginalizovanim grupama, iskrena vera, emocionalna snaga i umetnički integritet čine je retkom pojavom na domaćoj javnoj sceni.

Iako su njen život i karijera puni izazova, Indira nikada nije posustala. Uprkos teškim životnim trenucima, birala je da bude primer dostojanstva i saosećanja. Njena priča inspiriše ne samo fanove narodne muzike, već i one koji traže snagu da ostanu verni sebi – uprkos svemu.

Indira Radić ostaje kao svedočanstvo da umetnost ima moć da menja svet – ali samo kada iza nje stoji iskrena ljudska duša.

Ads