Trend prihvaćanja zdravih stilova života i sudjelovanja u zdravstvenim kampovima u našem je modernom društvu u porastu. Unatoč tim naporima, prevalencija bolesti i zdravstvenih problema ostaje nepromijenjena.

Zapravo, često nailazimo na priče o pojedincima koji se pridržavaju hranjivih dijeta, izbjegavaju štetne tvari, daju prednost tjelovježbi i vode zdrav način života, a ipak tragično podlegnu preranoj smrti ili se moraju suočiti s iscrpljujućim bolestima. Realnost je da zdravstveni problemi i dalje traju svakodnevno.

Kada razmišljaju o zdravom načinu života, mnogi pojedinci daju prioritet izbjegavanju slatkih napitaka i umjesto toga odlučuju se za pića bez šećera ili ona s dodatkom šećera kao prikladnu alternativu.

Nedavna objava studije u časopisu Journal of General Internal Medicine iznijela je na vidjelo potencijalne rizike povezane s konzumacijom umjetno zaslađenih bezalkoholnih pića.

Tijekom razdoblja od deset godina, opsežna studija provedena je na preko 2500 pojedinaca kako bi se istražio utjecaj apstinencije od alkohola i konzumacije bezalkoholnih pića zaslađenih šećerom na njihovu osjetljivost na moždane udare i probleme s krvnim žilama. Nalazi ovog istraživanja zaprepastili su stručnjake, jer je otkriveno da se osobe koje konzumiraju pića koja sadrže umjetna sladila suočavaju s povećanim rizikom od srčanih bolesti, krvarenja u mozgu i problema s krvnim žilama.

Iako studija ne ukazuje na pozitivan učinak konzumacije zaslađenih pića na tijelo, ističe potencijalnu štetu povezanu sa svim vrstama bezalkoholnih pića, bez obzira jesu li zašećerena ili umjetno zaslađena.

Konzumacija gaziranih pića potencijalno može dovesti do iritacije želuca, nadutosti i žgaravice.

Prema Amandi Walster, poznatoj nutricionistici.

Naravno, pojedinci imaju autonomiju u donošenju vlastitih izbora u pogledu svoje dobrobiti, ali korisno je biti svjestan da ljudsko tijelo ima značajnu potrebu za hidratacijom, po mogućnosti putem konzumacije vode. Stručnjaci savjetuju da minimaliziramo konzumaciju gaziranih pića i suzdržimo se od pokušaja da njima zamijenimo preporučeni dnevni unos od 1,5-2 litre tekućine za optimalnu tjelesnu funkciju.

Ads