Proteklih tjedana nevjerojatan broj poziva za vojnu vježbu preplavio je poštanske sandučiće građana Srbije koji su ročnici. Pohađanje ovih vježbi često zahtijeva odsustvo s posla ili fakulteta, zbog čega mnogi pojedinci zanemaruju odgovaranje, unatoč činjenici da je to zakonski zahtjev koji nosi kazne poput novčanih ili čak zatvorskih.
Bojan (31) je za Nova.rs podijelio da je pregledavajući sandučić naletio na obavijest o neisporučenoj pošti. Znatiželja ga je navela da ispita podatke pošiljatelja i potaknula ga da uputi poziv. Na njegovo zaprepaštenje, s druge strane linije bio je vojni odjel. Obavijestili su ga o skoroj vojnoj vježbi i raspitivali se o njegovim godinama. Dodatno su pojasnili da prijavljuju pojedince za pričuvnu momčad i uputili Bojana da se prijavi.
Bojan izražava nezainteresiranost prema pozivima, navodeći da ovaj poziv nije ni stigao do njega. Da nije inicirao kontakt, ne bi bio svjestan potrebe za pozivom. Bojan odlučno tvrdi da nema namjeru ići u vojsku i biti raspoređen u slučaju rata. Uz posao, obitelj i obaveze, sudjelovanje u takvim vježbama zahtijevalo bi dvotjedno odsustvo, što smatra nepraktičnim i nepoželjnim. Bojan napominje da je identične pozive dobilo i nekoliko njegovih poznanika.
Umirovljeni potpukovnik Petar Radojčić u razgovoru za Nova.rs umiruje građane Srbije da nema razloga za strah od ovih poziva.
Autor ističe činjenicu da država zanemaruje svoje obveze ne upućujući pozive za vojnu vježbu, što je rutinska zadaća koju Ministarstvo obrane posljednjih godina zanemaruje.
Prema Radojčićevim riječima, radi se o uobičajenoj praksi da se pojedinci pozivaju da određenog dana dođu na određeno područje kako bi dobili informacije o rasporedu i upoznali se s djelovanjem postrojbe. Također mogu imati priliku rukovati i puniti opremu. Trajanje obuke može biti od sedam do petnaest dana, pokrivajući različite aspekte kao što su rukovanje oružjem, gađanje vatrenim oružjem i rukovanje vojnom opremom. No, ističe Radojčić, te aktivnosti država već dulje vrijeme ne provodi dosljedno.
Sudjelovanje na vojnoj vježbi je obavezno, a za nepoštivanje ili navođenje valjanog razloga izostanka predviđena je novčana kazna od 10 do 50 tisuća dinara (160 do 830 KM). Osim toga, pojedinci se mogu suočiti s potencijalnom zatvorskom kaznom do 60 dana. Na stranicama Ministarstva unutarnjih poslova Srbije nalaze se detalji o mobilizaciji pričuvnog sastava, kao i raspored vojnih vježbi u Srbiji.