Kršenje naredbe: Dodik i zvaničnici RS-a ignorisali zabranu i ušli u kasarnu Kozara

U jeku tenzija između institucija Bosne i Hercegovine i vlasti entiteta Republika Srpska, jutros je došlo do direktnog kršenja naredbe Ministarstva odbrane BiH. Milorad Dodik, predsjednik RS, zajedno sa Nenadom Stevandićem, predsjednikom NSRS, i Radovanom Viškovićem, premijerom RS, ušli su u kasarnu Kozara u Banjoj Luci, uprkos izričitoj zabrani ministra odbrane Zukana Heleza.

Helez: “Očekivao sam da će pokušati, institucije su izdale”

Reagovao je brzo i oštro sam ministar Helez, ocijenivši ovaj čin kao direktno ignorisanje državnih institucija. On je podsjetio da su pomenuta lica pod istragom i da za njima postoji centralna potjernica Suda BiH, te da je zabrana njihovog ulaska u vojne objekte bila utemeljena na zakonu.

„Ja poštujem zakon i u skladu s tim sam postupio. Nema Dodik svoju vojsku, i to moramo svi jasno da razumijemo,” poručio je Helez.

Ministar je otkrio i da je bataljon vojne policije bio spreman kao pojačanje, ali da je iz Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH stigla poruka da za tim „nema potrebe”. Kasnije se ispostavilo da vojna policija na terenu nije bila u stanju da zaustavi zvaničnike RS, a Helez je optužio Zajednički štab da je time „obmanuo i njega i javnost”.

Politički i bezbednosni presedan

Ovaj incident predstavlja ozbiljan bezbednosni i institucionalni presedan, budući da su lica koja se ne odazivaju na pozive Tužilaštva BiH ušetala u vojni objekat, gde su ih dočekali visoki oficiri i zamjenik ministra odbrane Aleksandar Goganović.

„Oni su nas svjesno doveli pred svršen čin. Da smo znali da vod vojne policije neće moći da ih zaustavi, odmah bismo reagovali,” rekao je Helez.

Helez: “Niko neće ostati nekažnjen”

Ministar je najavio da će podnijeti krivične prijave protiv odgovornih i jasno stavio do znanja da je ovo ozbiljno kršenje zakonske nadležnosti državnih institucija.

„Oni koji su odgovorni neće se izvući. Ovo je nedvosmislen pokušaj urušavanja autoriteta državne vlasti,” rekao je Helez, upoređujući situaciju sa praksom ignorisanja zakona tokom ratnih godina, uz poruku: „Ratko Mladić i Radovan Karadžić su takođe mislili da neće odgovarati.”

Pozadina: Povod i politički kontekst

Povod za ulazak u kasarnu bilo je obilježavanje Dana vojske Republike Srpske i aktivnosti Trećeg pješadijskog (RS) puka. Ta jedinica je dio Oružanih snaga BiH, ali formalno baštini tradiciju bivše vojske RS-a. Helez već duže vrijeme upozorava da aktivnosti ovog puka nerijetko prelaze granice simbolike i zadiru u neustavne elemente vojnih aspiracija entiteta.

Zvaničnici RS-a su, uprkos zvaničnoj zabrani, u vojni krug ušli u pratnji vojne policije, bez regularnog obezbjeđenja, što dodatno komplikuje situaciju i postavlja pitanje: ko je i po čijem nalogu omogućio ovakav ulazak?

Analiza: Šta dalje?

Incident u kasarni Kozara otvara više ozbiljnih pitanja:

  • Ko kontroliše Oružane snage BiH?

  • Ko je odgovoran za propust u komandnom lancu?

  • Kako će Tužilaštvo i Sud BiH reagovati na ovaj izazov?

  • Šta će biti sa legalitetom Trećeg pješadijskog puka (RS)?

Ono što je sigurno jeste da će ovaj čin produbiti ionako napetu političku situaciju u BiH, dodatno zakomplikovati odnose unutar državne vlasti i potencijalno ugroziti međunarodni imidž zemlje kao stabilnog bezbjednosnog okruženja.

 Kriza autoriteta u institucijama BiH

Ulazak političkih lidera RS-a u kasarnu Kozara uprkos zabrani Ministarstva odbrane BiH predstavlja više od simboličkog čina. To je direktan izazov državnoj vlasti, demonstracija paralelnog djelovanja institucija entiteta i signal da je lanac komandovanja unutar Oružanih snaga ozbiljno kompromitovan.

Zukan Helez je jasno poručio: „Zakon mora važiti za sve.” No, ostaje pitanje da li će nadležne institucije imati snagu i političku volju da se izbore s ovakvim izazovima, i da li će ova situacija ostati incident – ili će postati presedan.

Ads