Bezbednosne tenzije uoči Dana Vojske RS: Zabrana pristupa bjeguncima na vojne lokacije u BiH
Dok se Bosna i Hercegovina priprema da obeleži Dan vojske Republike Srpske i godišnjicu Trećeg pješadijskog puka Oružanih snaga BiH, koji će se održati u ponedeljak, politička scena i bezbednosna klima u zemlji dobijaju sve napetije konture. U centru pažnje nalazi se naredba ministra odbrane BiH, Zukana Heleza, koji je, neposredno pred pomenute događaje, izdao strogo upozorenje i uputio konkretne instrukcije vrhu vojske BiH.
Njegova izjava odjeknula je u javnosti, unoseći dodatnu tenziju u već narušene odnose između političkih struktura u zemlji. Glavna poruka ministra Heleza je jasna: lica koja se nalaze pod poternicom i koja su u sukobu sa pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine, ne mogu i ne smeju imati pristup vojnim objektima.
1. Zukana Helez: odlučna poruka vrhu Oružanih snaga BiH
Ministar Zukan Helez obratio se načelniku Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH i naredio mu da se strogo poštuju zakoni i pravosudne odluke, te da se spreči pristup vojnim lokacijama osobama koje se nalaze pod optužnicama i poternicama.
U konkretnom slučaju, reč je o sledećim političkim funkcionerima:
-
Milorad Dodik – predsednik entiteta Republika Srpska
-
Nenad Stevandić – predsednik Narodne skupštine RS
-
Radovan Višković – predsednik Vlade RS
Za ovu trojicu političkih lidera već je ranije raspisana centralna poternica, što im pravno onemogućava pristup objektima koji su pod jurisdikcijom Oružanih snaga BiH.
Helez je ovu informaciju lično potvrdio za medije, naglasivši da niko nije iznad zakona i da vojne institucije moraju biti garant pravnog poretka u državi.
2. Povod: Dan Vojske Republike Srpske i Treći pješadijski puk OS BiH
U pozadini cele situacije nalazi se najava centralne svečanosti povodom Dana Vojske RS i Trećeg pješadijskog puka, koja će se održati u kasarni Kozara u Banjoj Luci.
Ovaj događaj svake godine privlači veliku pažnju, kako političkih struktura iz Republike Srpske, tako i predstavnika međunarodne zajednice i političkih oponenata.
Međutim, ono što dodatno komplikuje kontekst ovogodišnje proslave jeste činjenica da bi, u skladu sa dosadašnjom praksom, pomenuti politički lideri mogli pokušati da prisustvuju svečanosti, iako se protiv njih vode sudski procesi.
U tom svetlu, naredba ministra Heleza ne predstavlja samo institucionalni gest, već i direktan pokušaj da se spreče mogući incidenti ili političke provokacije.
3. Poternice kao pravni osnov za zabranu pristupa
Prema dostupnim podacima, za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem su ranije izdate centralne poternice, što znači da su pravno označeni kao lica protiv kojih se vodi istraga, ili koja nisu dostupna pravosudnim organima.
Helez je insistirao da Oružane snage BiH ne smeju biti sredstvo za političku promociju ili zaštitu lica koja se nalaze izvan zakona. Time je želeo da pošalje poruku svim nivoima komande da moraju postupati isključivo u skladu sa zakonom, bez obzira na političke pritiske.
U skladu s tim, naređenje ministra podrazumeva:
-
Zabranu ulaska imenovanim licima na sve vojne lokacije;
-
Informisanje komandnog kadra u kasarni Kozara o merama opreza;
-
Upozorenje svim jedinicama da preduzmu korake kako bi se izbegle provokacije;
-
Pun angažman Vojne policije, ako dođe do pokušaja ulaska na objekte.
4. Reakcije i moguće posledice
Ova odluka izazvala je niz reakcija. Dok su pojedini politički akteri iz Federacije BiH podržali ovakav postupak, naglašavajući da pravosudni sistem mora imati primat, iz Republike Srpske su stigle prve izjave nezadovoljstva i osude.
Moguće posledice naredbe uključuju:
-
Povećane političke tenzije između Sarajeva i Banje Luke
-
Medijsku kampanju protiv ministra Heleza od strane političkih subjekata u RS
-
Međunarodnu pažnju i potencijalnu uključenost predstavnika međunarodne zajednice (npr. OHR, EUFOR)
-
Bezbednosne izazove tokom same svečanosti u kasarni Kozara
Važno je napomenuti da su Oružane snage BiH multietnička i državna institucija, a ne oružana snaga entiteta, i kao takve su obavezne da deluju unutar zakonskih i ustavnih okvira.
U danima koji prethode obeležavanju važnog vojnog datuma u Republici Srpskoj, ministar Zukan Helez je jasno stavio do znanja da državni zakon mora imati prednost nad entitetskim politikama. Njegovo naređenje da se onemogući pristup osobama koje se nalaze pod poternicom vojnoj infrastrukturi, jeste odraz institucionalne doslednosti i pokušaj da se očuva kredibilitet vojske kao nepristrasnog i zakonitog tela.
Bez obzira na moguće političke posledice, ovakvi koraci mogu imati dalekosežne pozitivne efekte po pravnu državu i bezbednost. I dok građani BiH pažljivo prate razvoj situacije, a vojni i bezbednosni organi pripremaju odgovarajuće protokole za proslavu u Banjoj Luci, ostaje da se vidi da li će institucije izdržati pred političkim pritiscima – i da li će zakon zaista važiti jednako za sve.