BONUS ČLANAK:

Hripavac: Opasnosti, Simptomi i Mogućnosti Prevencije
Hripavac, poznat i kao pertussis, predstavlja ozbiljnu bakterijsku infekciju dišnog sustava uzrokovanu bakterijom Bordetella pertussis. Ova visoko zarazna bolest najčešće pogađa novorođenčad i malu djecu, no može se javiti u svim dobnim skupinama. U nastavku se detaljno raspravlja o uzrocima, prijenosu, simptomima, liječenju i prevenciji hripavca.

Uzrok i Mehanizam Bolesti

Hripavac uzrokuje bakterija Bordetella pertussis koja proizvodi toksine, uključujući pertusisni toksin (PT), koji su ključni za patogenost bolesti. Ovi toksini uzrokuju upalu dišnih puteva i oštećenje stanica, što dovodi do nakupljanja sluzi u dišnim putevima. Toksin također uzrokuje upalu dušnika i bronha, što može dovesti do opstrukcije bronhiola i razvoja upale pluća.

Pediatrician makes vaccination to small boy

Način Prijenosa i Zaraznost

Hripavac se prenosi kapljičnim putem, što znači da se bakterija širi zrakom kroz kapljice koje se oslobađaju kihanjem i kašljanjem zaraženih osoba. Zbog ovog načina prijenosa, bolest se lako širi u kolektivima kao što su vrtići i škole. Bakterija nije otporna na UV zračenje i sušenje, stoga ne može dugo preživjeti izvan ljudskog tijela. Zaražena osoba je najzaraznija u prvih nekoliko dana bolesti, kada simptomi još uvijek nalikuju prehladi. Inkubacija bolesti traje od 4 do 21 dan, s prosječnim trajanjem od 7 do 10 dana.

Stadiji i Trajanje Simptoma

Hripavac prolazi kroz tri stadija, a simptomi mogu trajati i do 10 tjedana:

Kataralni stadij: Ovaj početni stadij traje 1-2 tjedna i karakteriziran je blagim simptomima sličnim prehladi. To uključuje šmrcanje, kihanje, blagi kašalj, a često i bez povišene temperature ili samo blago povišenom temperaturom.

Paroksizmalni stadij: Traje 2-6 tjedana i karakterizira ga teški napadi kašlja koji se javljaju u serijama, često uzastopnih. Kašalj je često praćen piskutanjem, a može dovesti do povraćanja. Tijekom napada lice bolesnika može pocrveniti, a osoba može ispljunuti gustu sluz.

Rekonvalescentni stadij: Traje 1-2 tjedna, iako kašalj može potrajati i duže. U ovom stadiju intenzitet i učestalost kašlja opadaju, iako oporavak može biti spor.

Simptomi Po Dobnim Skupinama

Kod novorođenčadi i dojenčadi, simptomi mogu biti teži i uključivati epizode apneje (prekid disanja), plavičastu boju kože (cijanoza), i usporen rad srca (bradikardiju). Dojenčad može također iskusiti konvulzije, nizak krvni tlak i poremećaje ritma disanja.

Kod djece koja nisu potpuno cijepljena, simptomi uključuju blage simptome prehlade u kataralnom stadiju, teške napade kašlja u paroksizmalnom stadiju, i postupno smanjenje simptoma u rekonvalescentnom stadiju.

Kod adolescenata i odraslih, simptomi su često blaži i mogu se manifestirati kao dugotrajni kašalj. Infekcija u ovoj dobi može biti teže dijagnosticirana jer simptomi nisu uvijek očiti.

Komplikacije

Komplikacije hripavca najčešće se javljaju kod novorođenčadi i dojenčadi i mogu uključivati:

Upala pluća (oko 18% slučajeva)
Apneja (oko 2% slučajeva)
Konvulzije (oko 2% slučajeva)
Hernija zbog naprezanja tijekom kašlja
Gubitak težine
Atelektaze (ispad funkcije dijela pluća)
Encefalopatija (ozbiljna komplikacija koja može uzrokovati oštećenje mozga)
Dijagnoza i Liječenje

Dijagnoza hripavca postavlja se na temelju kliničkog pregleda i anamneze. Potvrda dijagnoze može se dobiti analizom brisa nosa i grla na prisutnost Bordetella pertussis, pomoću kulture ili PCR testa. PCR test je brži i pouzdaniji. Također se mogu otkriti protutijela u krvi, iako je serološki test rjeđe korišten.

Liječenje hripavca uključuje:

Antibiotici: Azitromicin se obično koristi kao prvi izbor, dok se eritromicin ili klaritromicin koriste u bolničkim uvjetima. Antibakterijska terapija treba trajati 5 dana.
Hospitalizacija: Potrebna je za teže slučajeve, osobito kod novorođenčadi, zbog dodatnih potreba za kisikom i praćenjem mogućih komplikacija.
Izolacija: Zbog kapljičnog prijenosa, važno je izolirati oboljelu osobu do završetka antibiotske terapije kako bi se spriječilo širenje bolesti.
Prevencija

Najbolji način prevencije hripavca je cijepljenje, koje je uključeno u rutinske cijepljenje u djetinjstvu. Cjepivo protiv hripavca značajno smanjuje incidenciju i težinu bolesti, te je ključno za smanjenje širenja bolesti u zajednici.

U zaključku, iako hripavac može biti ozbiljna bolest, pravovremeno liječenje i prevencija putem cijepljenja mogu značajno smanjiti rizik od teških oblika bolesti i pomoći u očuvanju zdravlja. Ako sumnjate na hripavac ili primijetite simptome koji upućuju na ovu bolest, odmah se obratite zdravstvenom stručnjaku za pravilnu dijagnozu i liječenje.

Ads