Mnogo je problema koji dolaze sa starenjem, a usamljenost je jedan od najtežih problema. Češće s vremenom, nečija djeca kroje svoje staze, ostavljajući starije roditelje da većinu dana žive u izolaciji. Mnogi stariji ljudi dolaze živjeti s jedva ijednom svojom djecom koja su spremna brinuti se o njima, zbog čega se osjećaju ostavljeno i bespomoćno.

Takvi slučajevi nisu neuobičajeni i često zahtijevaju odlazak pojedinaca psiholozima kako bi riješili svoje emocionalne smetnje. Žena koja je svoju muku objavila na društvenim mrežama samo je jedna od mnogih.

“Imam 67 godina i živim sam. Zamolio sam svoju djecu da se presele k meni, ali su odbili. Ne znam…” Ovaj posljednji izraz otkriva tugu i strepnju koju starija osoba osjeća kada je sama i žudi za nečijim društvom.

Samopomoć se ubrzo svidjela mnogima: imam 68 godina i živim sam. Mog muža odavno nema. Ostao sam na poslu jer, kako me jedino to sprječava da završim ne radeći ništa iz dosade, godine su prošle, osjećam se kao stroj; ništa me više ne uzbuđuje!” Ne tražim nikakvu zabavu jer mislim da sam prerastao tu fazu.

Čak sam ponudila da se moj sin preseli u moj veći stan, ali ovaj put je moja snaha bila tu da stavi veto na tu ideju. Voli ne dijeliti krov sa svekrvom, čini se! S obzirom na takve okolnosti, psiholozi su došli do natuknica kako starije odrasle osobe mogu pronaći svrhu i sreću u životu čak i ako su razočarane svojom djecom. Prema riječima psihologinje Arine Lipkine, nedostatak hobija, a još više nedostatak motivacije za njihovo stjecanje upućuju na depresiju.

Preporuča ih starijim osobama da se posavjetuju s neurologom, psihologom ili psihoterapeutom za moralnu podršku u trenucima potrebe. Lipkina navodi kako su za starije osobe u današnjem svijetu otvorene brojne mogućnosti te starenje ne bi smjelo stajati na putu vođenja živahnog i sretnog života. Glavna preporuka psihologa starijim osobama je da eliminiraju krivo uvjerenje da je boravak s djecom najbolja alternativa.

Ne bi trebali tražiti “još stvari” ili “šoping terapiju”, već bi trebali ulagati u istraživanje novih aktivnosti i iskustava, obogaćujući tako svoje živote. Lipkina primjećuje: “Pogledajte oko sebe; što je zanimljivo u vašem okruženju? Posjetite lokalna događanja i posjetite mjesta koja prije niste stigli vidjeti. Stjecanje novih društvenih iskustava.”

Ads