Tragično, iranski predsjednik Ebrahim Raisi izgubio je život u helikopterskoj nesreći u planinskom području blizu azerbajdžanske granice.
Crveni polumjesec objavio je izvlačenje tijela iranskog predsjednika Ebrahima Raisija i osam drugih osoba koje su krenule na putovanje helikopterom u sjeverozapadnu regiju zemlje.
Čelnik Crvenog polumjeseca objavio je na državnoj televiziji da je prijenos tijela mučenika u Tabriz, veliki grad na sjeverozapadu Irana, trenutno u tijeku, što znači da je operacija potrage završena.
The footage shows the transfer of the bodies of the martyrs by the Iranian Red Crescent Society (IRCS) and army rangers pic.twitter.com/oJtEiEc0U6
— IRNA News Agency (@IrnaEnglish) May 20, 2024
Jutros su dužnosnici i državni mediji izvijestili da je iranski predsjednik Ebrahim Raisi tragično izgubio život u padu helikoptera u blizini granice s Azerbajdžanom, u planinskom području.
Nakon naporne potrage usred olujnih uvjeta, olupina helikoptera u kojem su bili Raisi i ministar vanjskih poslova Hosein Amir-Abdolahian otkrivena je rano jutros.
Potpredsjednik Mohsen Mansuri potvrdio je smrt Raisija izjavom objavljenom na društvenim mrežama i televiziji.
Prema državnoj televiziji, snimka je uhvatila kako se helikopter sudara s vrhom planine, iako trenutno nema službenih informacija o uzroku nesreće.
Geopolitički analitičar Osman Softić za “Avaz”: Pogibija predsjednika i ministra velika tragedija za Iran, otvare prostor brojnim špekulacijama
Istovremena smrt predsjednika države i ministra vanjskih poslova u jednom danu golema je tragedija koja bi mogla zadesiti ne samo IR Iran već bilo koju naciju suočenu s takvom nesrećom.
Kako je za „Avaz“ rekao Osman Softić, geopolitički analitičar specijaliziran za međunarodne odnose i istraživanje suvremenih islamskih kretanja na Bliskom istoku i jugoistočnoj Aziji, ovo je izrečeno.
Prema njegovim riječima, nesreće sa smrtnim ishodom državnika nisu rijetke, ali s obzirom na trenutnu situaciju na Bliskom istoku, upravo ovaj događaj daje povod za brojna nagađanja.
Softić navodi da je ključno pitanje utvrditi je li incident nesretna posljedica vremenskih nepogoda ili tehničkog kvara. Ova istraga dodatno dobiva na značaju ako se uzme u obzir da su dva helikoptera koja su pratila predsjednika i njegovo izaslanstvo slijedila isti put i uspješno stigla do željenog odredišta. Posljedično, ova situacija ostavlja dovoljno prostora za različite pretpostavke; međutim, neophodno je povjeriti istragu i protok vremena kako bi se otkrili točni čimbenici koji stoje iza incidenta.
Prisutnost i predsjednice i državnog ministra u istom zrakoplovu izaziva sumnju u potencijalni propust protokolarnih i sigurnosnih službi. Ovaj incident ne samo da otvara prostor za razne dileme oko pada helikoptera u kojem su sudjelovali iranski najviši dužnosnici, već potiče analizu iranskog stava o genocidu u Gazi i nedavnoj razmjeni raketa i dronova s Izraelom. U nadolazećim danima to će nedvojbeno biti predmet temeljitog ispitivanja.