Uvod
Roditelji, bez obzira na sve okolnosti, ostaju naši najveći i najiskreniji prijatelji. Njihova ljubav i posvećenost ne mogu se meriti sa ničim drugim. U mnogim slučajevima, zbog brojnih obaveza i zauzetosti, često zapostavljamo te dragocene odnose, pa čak i ne shvatamo koliko nas njihova ljubav podstiče na svakodnevnu borbu. Iako su nas odgajali, podržavali i čuvali, često zaboravljamo uzvratiti istom merom ljubavi, pažnje i poštovanja. U ovom članku ćemo se osvrnuti na to kako nepažnja prema roditeljima može uticati na njihov život i emocije, kao i na to kako bi trebalo da se ponašamo prema njima u svim fazama života.
Razrada
-
Zaboravljamo na njihove potrebe
Kako prolazi vreme i kako sami postajemo odrasli, preuzimajući obaveze prema partnerima, deci i poslu, roditelji često ostanu sa strane. Ponekad se može dogoditi da mesecima ne razgovaramo sa njima, jer su naše živote ispunjeni raznim obavezama i izazovima. Ipak, treba se podsetiti da roditelji nisu samo prošli kroz sličan životni ciklus, već su nas odgajali i bili tu u svim fazama naših života.
Njihova ljubav je bezuslovna, dok naši postupci mogu nesvesno stvoriti distancu između nas i njih. Ne smemo zaboraviti da roditelji zaslužuju našu pažnju, bez obzira na to koliko smo zauzeti. Uvek treba da nađemo vremena da ih pozovemo, posetimo ili im jednostavno pružimo podršku.
-
Ranjive reči koje mogu povrediti roditelje
Iako možda u trenutku ljutnje ili umora izgovaramo reči koje mogu izgledati nevažni, to nisu samo obične rečenice. Reči poput „Mrzim te“, „Dosadan/a si“, ili „Prestani da me zoveš“ mogu duboko povrediti roditelje. Njihovo srce nosi te reči mnogo dublje nego što mislimo. Kada bismo postavili pitanje: „Da li bismo voleli da naša deca izgovaraju ovakve reči prema nama?“, sigurno bismo se zapitali o svojoj odgovornosti prema njima. Takođe, važno je zapamtiti da je strpljenje ključ u odnosima sa roditeljima, baš kao što su oni imali strpljenja s nama dok smo bili mali.
-
Odlaganje susreta
„Nemam vremena“ je najčešći izgovor kada su u pitanju susreti s roditeljima, a to postaje sve češće kako starimo i preuzimamo odgovornosti. Međutim, roditelji će primetiti svaki put kada izbegnemo susret ili razgovor. Njihova želja za kontaktom je ogromna, a distanca koju stvaramo postepeno stvara emocionalni jaz. Možda mislite da je vaše vreme bolje iskorišćeno negde drugde, ali razmislite o tome kako bi se oni osećali da je situacija obrnuta.
-
Pomoć i finansijska podrška
Kada postanemo odrasli, često zaboravljamo na materijalnu i emocionalnu pomoć koju su nam naši roditelji pružali dok smo rasli. Mnogi penzioneri danas žive sa vrlo malim primanjima, što čini njihovu svakodnevnicu težom. Nije važno koliko imamo novca, već je važno da im pružimo pomoć u skladu sa našim mogućnostima. Ponekad, samo pomoć u obavljanju kućnih poslova, kupovina namirnica ili plaćanje računa može značiti mnogo. Ovaj gest nije samo praktičan, već i emotivan način da im pokažemo da ih poštujemo i volimo.
-
Zahvalnost i poštovanje
Kada smo deca, teško je shvatiti sve što su naši roditelji učinili za nas. Međutim, kako starimo, postajemo sve svesniji svih njihovih žrtvi i napora. Nedostatak zahvalnosti može stvoriti duboku distancu, jer roditelji žele da osećaju da su njihovi napori prepoznati i cenjeni. Ponekad samo jednostavna reč “hvala” može da učini razliku i pokaže im koliko cenimo sve što su učinili za nas. Poštovanje prema njihovim odlukama i životnim iskustvima takođe je ključno.
-
Komuniciranje sa roditeljima
Iako možda ne želimo da delimo svaki detalj svog života sa roditeljima, važno je da im pružimo osnovne informacije. Roditelji žele biti deo našeg života, žele da znaju kako se osećamo i šta se dešava s nama. Kada skrivamo informacije ili stvorimo zid između nas i njih, to može stvoriti udaljenost i emotivnu prazninu. Deljenje osnovnih stvari iz našeg života pomaže u očuvanju bliskosti i povezanosti.
-
Strpljenje i razumevanje
Kao što su nas roditelji podnosili dok smo učili prve korake, naučili da govorimo ili vozimo bicikl, sada je naša odgovornost da budemo strpljivi s njima dok stare. Strpljenje i razumevanje su temelj svakog zdravog odnosa, a odnos sa roditeljima nije izuzetak. Razumevanje njihovih potreba, limita i želja pokazuje koliko smo zreli i koliko poštujemo njihov doprinos našem životu.
-
Očuvanje uspomena
Roditelji nas obeležavaju kroz život – njihov smeh, tuga, saveti i podrška ostavljaju neizbrisiv trag. Čuvanje uspomena o njima, bilo kroz priče ili fotografije, pomaže nam da sačuvamo njihov duh u našim životima, čak i kada oni nisu sa nama. Zbog toga, važno je stvarati uspomene sa njima, jer se te uspomene neće nikada vratiti.
Zaključak
Roditelji su bez sumnje najvažniji ljudi u našim životima. Njihova ljubav je temelje na kojem izgrađujemo svoje postojanje, i zato je od esencijalne važnosti da se setimo svojih dužnosti prema njima. Biti roditelj znači mnogo, a za nas, kao decu, to znači biti prisutan i odgovoran. Nikada ne smemo zaboraviti koliko su roditelji zaslužili poštovanja i pažnje, i kako je jednostavno moguće pokazati im ljubav i brigu – kroz male, ali duboke geste. Razumijevanje, strpljenje, zahvalnost i poštovanje su vrednosti koje bi trebalo da uvek budemo spremni da pružimo svojim roditeljima, jer oni to zaista zaslužuju.