Rak gušterače relativno je agresivan i smrtonosan jer se otkriva prvenstveno u uznapredovalom stadiju. Kao rezultat nespecifičnih i nejasnih simptoma koji se mogu povezati s mnogo lakšim oboljenjima, postoji visoka smrtnost povezana s ovim stanjem. Međutim, rano prepoznavanje simptoma ključno je za veću stopu uspjeha u liječenju stanja. Stoga treba biti iznimno oprezan prema mogućim signalima upozorenja za postojanje ovog akutnog zdravstvenog poremećaja.

Zašto je rak gušterače tako teško otkriti?
Smješten duboko u trbušnoj šupljini, iza želuca, i inače teško dostupan i pregledan klasičnom dijagnostikom, mjesto je malenog, ali važnog organa koji se zove gušterača.

Sama nedostupnost ovog organa u tijelu objašnjava zašto se obično kasno uoče promjene u razvoju tumora na gušterači ili dok se bolest već ne proširi na susjedne organe. Simptomi se obično osjete kada intervencije imaju manje šanse da budu uspješne.

Žutilo u koži i bjeloočnicama
Rak gušterače uzrokuje žuticu, izrazito žutilo kože i bjeloočnica. Ovo stanje nastaje udarom tumora u žučne kanale jer to uzrokuje smetnje u normalnim mehanizmima izlučivanja žuči i bilirubina iz jetre u dvanaesnik.

Riječ “žutica” koristi se za označavanje nakupljanja bilirubina u krvi, iako nakupljanje bilirubina također proizvodi druge simptome, posebno tamni urin, obezbojenu stolicu i svrbež kože. Iako se žutica može povezati s problemima kao što su bolesti jetre ili žučni kamenci, ona je dobra žarišna točka za hitnu medicinsku pomoć.

2. Svrbež
Na rak gušterače može se posumnjati kada se pacijenti žale na jak, opći i iznenadni svrbež, koji nije povezan s alergijskom reakcijom. Bilirubin se nakuplja u tkivima kao izravna posljedica začepljenih žučnih kanala—otud svrbež. Ovo često prethodi vidljivoj žutici nekoliko tjedana ili mjeseci.

3. Tamni urin
Jedan od prvih znakova koji će biti vidljiv kod pacijenta je promjena boje urina – može postati tamnosmeđa ili čak jantarna. Razlog promjene boje urina je povišeni bilirubin u krvotoku, koji se kasnije uklanja putem bubrega. Iako tamna mokraća također može značiti nedostatak tjelesnih tekućina, to je važna točka koju treba provjeriti u kliničkim ispitivanjima, posebno u kombinaciji sa žuticom ili bilo kojom drugom bolešću.

Bolovi u trbuhu i bolovi u leđima bili bi drugi simptomi. Uporna nadutost, koja nije povezana s prehranom, a javlja se nakon što je prošao menstrualni ciklus ili probavne smetnje, trebala bi izazvati zabrinutost zbog mogućnosti tumora u gušterači. U toj veličini, tumor bi počeo vršiti pritisak na susjedne organe i osoba bi mogla početi osjećati manju nelagodu ili čak stezanje u abdomenu.

Neobjašnjivi gubitak težine i gubitak apetita
To se ponekad očituje gubitkom apetita i osjećajem brze zasićenosti nakon malih obroka. Takvi se simptomi obično počinju razvijati u najranijim fazama raka gušterače, često kada tumor ometa normalan rad želuca i crijeva.

Mučnina zbog želučanih tegoba djelovat će kao dodatni depresor na apetit. Kao rezultat toga, tjelesna težina naglo pada, što je naravno još jedno obilježje bolesti koja je već uveliko uznapredovala.

Rak gušterače često otežava probavu masti u tijelu, što rezultira masnom, blijedom ili plutajućom stolicom.

Ove promjene obično prate osjećaj punoće u trbuhu, mučnina, a ponekad i povraćanje. Ostali simptomi koji mogu biti prisutni uključuju sve veći umor i slabost bez ikakvog vidljivog razloga; promjene u razini šećera u krvi, koje ponekad dovode do dijagnoze dijabetesa povezanog s tumorom; i neobjašnjivo znojenje, vrućica i općenito loše osjećanje.

Važnost rane dijagnoze

Ads