Ako imate dijabetes, možda ste neko vrijeme imali visok šećer u krvi. Nazvano hiperglikemija, takvo stanje ima posebne simptome na koje treba obratiti pozornost, osobito ako imate problema s mokrenjem. NHS naglašava da se ne miješa hiperglikemija s hipoglikemijom.
Iako može utjecati na trudnice s dijabetesom tipa 1 ili tipa 2, hipoglikemija se može dogoditi i nedijabetičarima obično nakon nedavnog srčanog ili moždanog udara.
Među mnogim simptomima hiperglikemije, jedan od najznačajnijih je osjećaj žeđi sa suhim ustima. Zamagljen vid, umor i nagli gubitak težine, želučane tegobe ili mučnina također mogu biti znakovi.
Međutim, postoje dvije glavne stvari na koje morate paziti kada sljedeći put budete koristili WC, kao što je primijetio NHS. Visoke razine šećera u krvi uzrokuju izlučivanje tekućine iz vaših stanica, što zatim povećava volumen tekućine koju prerađuju bubrezi, što dovodi do pojačanog nagona za mokrenjem. Ako se noću budite kako biste obavili nuždu, to znači da se vaši bubrezi bore s izbacivanjem urina i da ga moraju izbaciti — to također može ukazivati na dijabetes.
Infekcija Uobičajeno stanje kod osoba s visokim šećerom u krvi je urinarna infekcija, uključujući soor i infekcije mjehura. Nije uvijek lako prepoznati infekciju, ali postoje sasvim jasni znakovi koje treba uočiti. To su osjećaj peckanja pri mokrenju i mutna mokraća.
Krv u mokraći također je velika s ovim stanjem kao velikim simptomom i vrlo je važno da posjetite svog liječnika ako to primijetite. Koja je idealna razina šećera u krvi? Osobe s dijabetesom trebaju paziti na razinu šećera u krvi. Ako imate dijabetes, kupnja kućnog monitora mogla bi biti opcija za vas. To će vam dati prosječnu razinu šećera u krvi koja je poznata kao razina HbA1c.
Te se razine mogu razlikovati od pojedinca do pojedinca, ali NHS navodi da je za pojedince za kućno praćenje uobičajeni cilj unutar 4 do 7 mmol/l prije obroka i ispod 8,5 do 9 mmol/l nakon dva sata obroka. Kada se provjerava svakih nekoliko mjeseci, standardni ciljni HbA1c je < 48 mmol/mol (ili 6,5% korištenjem starijeg sustava mjerenja).
Ako ste zabrinuti zbog svojih simptoma, savjetuje se da posjetite svog liječnika opće prakse. U hitnim slučajevima uvijek nazovite hitnu pomoć ili idite do najbliže medicinske ustanove.