Poznati kardiokirurg dr. Jeremy London, koji je stekao slavu svojom stručnošću u kardiologiji, velikodušno odvaja vrijeme da odgovori na upite pacijenata na TikToku. Nedavno je jedan znatiželjni pojedinac postavio pitanje zašto se aspirin obično daje tijekom srčanog udara.
Kada se krvne žile začepe, to rezultira srčanim udarom, lišavajući srčani mišić neophodne opskrbe krvlju i dovodeći ga u ozbiljnu opasnost. Ne samo da početna blokada predstavlja značajan rizik, već također dovodi do stvaranja još teže blokade, dodatno pogoršavajući situaciju. Međutim, rizik se može ublažiti i šteta potencijalno smanjiti uzimanjem aspirina. U slučaju da posumnjate na srčani udar, ključno je odmah nazvati 911 i nastaviti žvakati 325 miligrama aspirina. Upamtite, žvakanje umjesto gutanja omogućit će bržu apsorpciju u vaš sustav. “Doktor je naglasio da uzimanje aspirina može povećati šanse za preživljavanje”, rekao je.
Simptomi se mogu razlikovati među pojedincima, ali bol u prsima je najčešći simptom. Neki pojedinci mogu imati blage simptome, dok drugi mogu imati teže simptome, a postoje čak i oni koji ne pokazuju nikakve simptome, prema vašim zdravstvenim stručnjacima.
@drjeremylondon Heres why you take an aspirin when you’re having a heart attack #heartdoctor #doctor #surgeon #heartattack #fypツ
Tipični znakovi i simptomi srčanog udara uključuju:
-hladan znoj
-umor
-mučnina ili nelagoda u želucu – srčani udar često se može zamijeniti s probavnim smetnjama ili žgaravicom
-omaglica ili iznenadna vrtoglavica
-otežano disanje, kratkoća daha
-ubrzan ili neujednačen rad srca (lupanje srca)
-snažan osjećaj tjeskobe (slično napadu panike)
-nesanica.
Bol u prsima može se očitovati kao osjećaj pritiska, težine, stezanja ili stiskanja ispod prsne kosti koji traje dulje vrijeme ili se može povremeno pojaviti i nestati.
Osjećaj boli ili nelagode može se proširiti na rame i/ili ruku, obično na lijevoj strani, ali potencijalno zahvaća obje ruke, kao i leđa, vrat, čeljust, zube i povremeno gornji dio trbuha.
Početni pokazatelj srčanog udara ponekad se može manifestirati kao iznenadni srčani zastoj. Simptomi se mogu razlikovati ovisno o spolu. Kao i muškarci, žene obično osjećaju bol ili nelagodu u prsima kao primarni simptom srčanog udara. Međutim, žene se također mogu susresti s drugim simptomima koji obično nisu usko povezani sa srčanim udarom, uključujući otežano disanje, mučninu/povraćanje i bol u leđima ili čeljusti.
Žene koje imaju simptome srčanog udara mogu osjećati neugodan pritisak, stezanje, punoću ili bol u središtu prsnog koša koji traje više od nekoliko minuta ili se povremeno ponavlja.
Može se osjetiti bol ili nelagoda u rukama, vratu, ramenima, gornjem dijelu leđa, čeljusti ili abdomenu.
Osjećaj poteškoća s disanjem, sa ili bez popratne nelagode u prsima.
Iznenadna pojava znojenja i ošamućenosti, popraćena osjećajem vrtoglavice.
Može se javiti osjećaj mučnine i mogućnost povraćanja.
Može se osjetiti crijevna nelagoda, poput probavnih smetnji, što uzrokuje nelagodu u probavnom sustavu.
Neodoljiv osjećaj iscrpljenosti koji je neuobičajen.
Problemi sa spavanjem.
Iako je istina da se srčani udar može dogoditi bez upozorenja, važno je napomenuti da mnogi pojedinci osjete simptome i znakove unaprijed, često satima, danima ili čak tjednima unaprijed. Jedan od uobičajenih pokazatelja je prisutnost stalne boli ili pritiska u prsima, također poznate kao angina pektoris, koja ne jenjava ni nakon odmora…
Koncept tihog srčanog udara vrti se oko pojave lišene tipičnih pokazatelja koji se obično povezuju sa srčanim udarom, uključujući palpitacije, vrtoglavicu, poteškoće s disanjem i tjeskobu. Ova vrsta srčanog udara, vjerna svom nazivu, javlja se bez ikakvog upozorenja, zbog čega je teško uočiti njegovu prisutnost.
Prema Vašem zdravlju, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć kada osjetite simptome srčanog udara. Optimalno razdoblje za liječenje je unutar jednog do dva sata od početne pojave simptoma. Odgađanje medicinske pomoći ne samo da povećava opseg oštećenja, već i smanjuje vjerojatnost uspješnog ishoda.