Temperature iz dana u dan znaju varirati i više od 20 Celzijevih stupnjeva, što je izazov ne samo za starije već i za mlade. Ove promjene mogu dovesti do mnogih zdravstvenih problema, uključujući promjene tlaka, glavobolje, bolove u zglobovima, depresivno raspoloženje, nesanicu i napetost.
Stručni savjet:
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da biometeorološke prilike mogu imati negativan utjecaj na osjetljive skupine, posebice one koji boluju od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti, astme, hipertenzije i nestabilnog živčanog sustava. Preporuča se prikladna odjeća i veći oprez u prometu jer se mogu javiti reakcije poput glavobolje, umora i poteškoće s koncentracijom.
Savjeti za osobe s kroničnim bolestima:
dr.sc. Kardiolog Milijana Balević sa Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ ističe važnost redovne kontrole, pravilne ishrane, fizičke aktivnosti i dobrog sna za prebrođivanje vremenskih kolebanja. Posebno je upozorio na važnost praćenja stanja psihijatrijskih pacijenata koji bi mogli imati simptome poput lupanja srca.
Rizici povezani s promjenama temperature:
Zimi, kada su temperature niže, može doći do grčenja krvnih žila, što je posebno opasno za pušače ili osobe s krvožilnim bolestima, jer mogu nastati krvni ugrušci i srčana oboljenja ili moždani udar.
Zbog visokog udjela šećera i kofeina, konzumacija energetskih pića može dodatno povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti, osobito kod mladih.
Meteorološki osjetljivi i pacijenti s kroničnim zdravstvenim stanjima trebali bi se strogo pridržavati liječničkih savjeta kako bi rizike povezane s promjenom vremenskih uvjeta sveli na najmanju moguću mjeru. Redovito praćenje zdravstvenog stanja i dobra priprema mogu uvelike pomoći očuvanju zdravlja tijekom nepovoljnih biometeoroloških razdoblja.