Svakodnevno praćenje povišenog krvnog tlaka ključno je za pravovremeno prepoznavanje i reagiranje na potencijalno rizične promjene, budući da predstavlja značajan zdravstveni problem.
Jeste li ikada iskusili duboki osjećaj nelagode nakon što ste naglo ustali? Pojedinci čiji krvni tlak podliježe značajnim fluktuacijama u ovim slučajevima suočeni su s dvostruko većom vjerojatnošću da će razviti srčani udar.
Pojedinci koji se već suočavaju s izazovima s krvnim tlakom vjerojatno su upoznati s kritičnim vrijednostima; međutim, bitno je ponoviti da povišene vrijednosti mogu poslužiti kao znak zabrinutosti.
U većini slučajeva dolazi do blagog sniženja gornjeg (sistoličkog) krvnog tlaka kada osoba doživi iznenadnu promjenu držanja. Međutim, ako donji (dijastolički) tlak značajno poraste, to potencijalno može ukazivati na povećanu osjetljivost na srčani udar.
U studiji, koja je objavljena u časopisu “Hipertenzija”, ispitano je ukupno 1207 osoba u dobi od 18 do 45 godina kojima je dijagnosticirana hipertenzija prvog stupnja. Sistolička mjerenja bila su u rasponu od 140 do 159, dok su dijastolička mjerenja bila u rasponu od 90 do 100.
Prema nalazima, otkriveno je da osobe koje su pokazivale povišeni dijastolički tlak nakon stajanja imaju dvostruko veći rizik od srčanog udara u usporedbi s ostalim sudionicima studije.
Potvrda ovog otkrića dodatno podupire ideju da prepoznavanje visokog krvnog tlaka kod mladih osoba može igrati ključnu ulogu u dijagnosticiranju potencijalnih srčanih rizika.
Kako prenosi net.hr, dr. Paolo Palatini sa Sveučilišta u Padovi izrazio je čuđenje otkrićem da čak i blagi porast tlaka može poslužiti kao znak upozorenja na potencijalne opasnosti. Nadamo se da će ovo novootkriveno znanje doprinijeti poboljšanju metoda liječenja pojedinaca, uključujući i mlađe osobe, koje boluju od hipertenzije.