BONUS:
Meteoropatija je pojam koji označava poteškoće povezane s vremenskim promjenama, kao što su promjene temperature, vlažnosti zraka i atmosferskog tlaka. Razlikuje se od meteorološki osjetljivih osoba, koje imaju zdravstvene probleme povezane s lošim vremenskim uvjetima, u tome što su simptomi kod meteoropata izraženiji i traju duže, obično 24 do 48 sati prije promjene vremena i nekoliko dana nakon nje.
Povijesna perspektiva:
Već prije više od 2500 godina, Hipokrat je primijetio povezanost između prirodnih pojava i ljudskog zdravlja, naglašavajući važnost razmatranja godišnjih doba i vremenskih uvjeta u medicinskim istraživanjima.
U Dubrovačkoj Republici postojali su zakoni koji su uzimali u obzir utjecaj južine na raspoloženje i koncentraciju ljudi.
Fiziološki i psihološki simptomi meteoropatije:
Fizički simptomi uključuju povišeni krvni tlak, glavobolju, bolove u zglobovima i mišićima, poteškoće u disanju i osjećaj težine u želucu.
Psihološki simptomi uključuju razdražljivost, sniženo i depresivno raspoloženje, mentalnu i tjelesnu slabost, umor i pospanost.
Simptomi obično traju jedan do dva dana i smanjuju se s promjenom vremenskih uvjeta. Dugotrajni boravak u zatvorenim i klimatiziranim prostorima može smanjiti sposobnost organizma da se prilagodi promjenama vremena.
Osobe podložne meteoropatiji:
Rizične skupine uključuju starije osobe, one koji su imali operacije, osobe s duševnim poremećajima i one koji provode puno vremena u zatvorenim prostorima ili za računalom.
Redovita tjelesna aktivnost i boravak na otvorenom mogu pomoći u smanjenju simptoma.
Istraživanja i povijest u Hrvatskoj:
Istraživanja povezanosti vremena i zdravlja počela su sredinom 60-ih godina 20. stoljeća u Hrvatskoj. Dr. Nada Pleško bila je pionirka biometeorologije u zemlji.
Ministarstvo znanosti odobrilo je financiranje prvih biometeoroloških projekata koji su istraživali utjecaj vremena na vaskularne bolesti, samoubojstva, bolesti dišnog sustava i astmu.
Povijest meteoroloških mjerenja u Hrvatskoj uključuje rad Santoria Santoria i prve meteorološke postaje osnovane 1851. u Dubrovniku, a do 1900. godine osnovano je 160 postaja.
Zaključak:Meteoropatija je složena pojava koja može značajno utjecati na kvalitetu života. Razumijevanje povezanosti između vremenskih promjena i zdravlja pomaže u bolje upravljanju simptomima i prilagodbi na promjene vremena. U Hrvatskoj, kao i globalno, istraživanja na ovom polju nastavljaju se razvijati, pružajući bolje razumijevanje ove meteorološke osjetljivosti.