Kako učestalost raka debelog crijeva među mladim odraslim osobama nastavlja rasti, znanstvenici aktivno istražuju potencijalnu vezu između prehrane s visokim udjelom masti i malo vlakana i njezinog utjecaja na probavni sustav, potencijalno povećavajući osjetljivost na ranu pojavu raka debelog crijeva.

Prema istraživačima sa Sveučilišta Ohio State, konzumacija “zapadnjačke prehrane” ima potencijal poremetiti zamršenu bakterijsku ravnotežu u gastrointestinalnom traktu. Taj poremećaj može rezultirati upalom, koja ubrzava starenje stanica i povećava osjetljivost na rak, prenosi Index.

Na godišnjem sastanku Američkog društva za kliničku onkologiju u Chicagu, tijekom vikenda su predstavljena njihova otkrića. Njihovo istraživanje otkrilo je da su osobe kojima je rano dijagnosticiran rak debelog crijeva pokazale biološku dob koja je u prosjeku bila 15 godina veća od njihove stvarne dobi. Nasuprot tome, pacijenti kojima je dijagnosticiran kasni početak raka debelog crijeva pokazali su podudarnost između svoje biološke i kronološke dobi.

Starost stanica, tkiva i organa je ono što se podrazumijeva pod biološkom starošću. Na ovaj aspekt starosti utječu genetika, okolišni čimbenici i izbor načina života kao što su prehrana, tjelesna aktivnost i obrasci spavanja. S druge strane, kronološka dob jednostavno se odnosi na broj godina koje je osoba živa.

Susan Bullman, koja je provela istraživanje odnosa između mikroba i raka, sugerira da postoji potencijal za manipulaciju ovim mikroorganizmima. Točnije, ona ističe mogućnost da Fusobacterium, česta bakterija u usnoj šupljini, može igrati ulogu u razvoju i napredovanju kolorektalnog raka. Uz to saznanje, Bullman smatra da je ključno razmotriti preventivne mjere protiv ovog fenomena.

Prema Američkom društvu za rak, došlo je do značajnog povećanja udjela novih slučajeva raka debelog crijeva među osobama mlađim od 55 godina, popevši se s 11 posto u 1995. na 20 posto u 2019. godini.

Brojne studije pokazale su da konzumacija znatne količine dijetalnih vlakana može učinkovito smanjiti vjerojatnost razvoja raznih oblika raka, poput raka jednjaka, želuca, debelog crijeva i rektalnog karcinoma. Vjeruje se da prisutnost vlakana hrani korisne bakterije u probavnom sustavu, a stručnjaci preporučuju uključivanje voća poput naranči i jabuka, cjelovitih žitarica, kao i orašastih plodova i sjemenki u prehranu kako bi se smanjio rizik od raka.

Ads