Iako je san općenito dobar za ljudsko stanje, posebno je potreban onim pojedincima koji imaju neka kronična stanja. Kvalitetan san služi za pomlađivanje tijela i poboljšanje dobrog mentalnog, ali i općeg zdravlja.
Ipak, treba napomenuti da ne postoji jedan recept ili formula za savršen san jer je svaki organizam drugačiji. Dnevni stres, aktivnost i uvjeti, među ostalim čimbenicima, ono su što određuje pravi režim odmora.
Ipak, kao što je bio slučaj s ovom studijom, ne postoje jedinstvene preporuke za spavanje. Nacionalna zaklada za spavanje na temelju analize znanstvenih studija i savjeta stručnjaka, ali ovdje su općenito koliko treba spavati u različitim godinama.
Na primjer, spavanje novorođenčadi u dobi od 0-3 mjeseca trebalo bi trajati najmanje 14-17 sati. S godinama se potreba za snom smanjuje – bebe od 4-11 mjeseci trebaju spavati 12-15 sati, dok tinejdžeri od 14 do 17 godina spavaju 8-10 sati.
Sve u svemu, za odrasle, preporuke izdvajaju dvije kategorije: adolescenti od 15 do 25 godina, kojima je potrebno 7-9 sati sna; i odrasli od 26 do 64 godine, također treba 7-9 sati. odmor. Starijima od 65 godina savjetuje se spavanje od 7 do 8 sati.
Nedostatak sna ili čak previše sna može imati ozbiljne posljedice. Može učiniti osobu još depresivnijom, imati beskrajne glavobolje, dobiti dijabetes tipa 2 i doživjeti kronične bolove u leđima.
Štoviše, prekomjerno spavanje može usporiti metabolizam, povećavajući nečiju ranjivost na pretilost. Produženo trajanje sna moglo bi dodatno povećati vjerojatnost dobivanja srčanih bolesti, budući da su izvješća dokazala da osobe koje spavaju više od 11 sati dnevno imaju veće šanse za srčane probleme u usporedbi s onima koji spavaju samo 8 sati.
Planiranje i redoviti raspored spavanja važan su korak prema dobivanju kvalitetnog sna. Ustajanje u isto vrijeme svaki dan trenira vaše tijelo za dobar ritam. Ako se i dalje osjećate omamljeni i pospani kada se oglasi alarm, uvijek postoji mogućnost da se oživite mlakim tušem. Nadalje, jutarnja tjelovježba pomaže aktivirati tijelo i čini da se osjećate energično do kraja dana.
Ne zaboravite na hidrataciju – čaša mlake vode odmah nakon buđenja može biti dobar način da započnete dan i napunite tijelo nakon noćnog odmora. Spavanje nije samo odmor; to nije nešto što se podrazumijeva, već bitna stanica u svakodnevnoj brizi o zdravlju.