Ljiljana Kostić, domaćica iz požeškog sela Zdravčići, ostala je zatečena neočekivanim događajem u svom dvorištu nakon oluje i gromova. U travi se pojavio mističan krug koji predstavlja neobičan fenomen.

krug, Požega, munja

Nisam baš siguran u to. Bio je to jedan slučaj kada sam sjedio ovdje, baš kao što sam sada, uživajući u šalici kave dok je grmljavina tutnjala u daljini. Niotkuda, briljantni bljesak svjetla obasjao je nebo, samo tako. Međutim, u tom trenutku, blistavi sjaj se pojavio točno ispred mojih očiju, točno ispred kruga. Liljana prepričava to iskustvo i potvrđuje da je zagonetni krug, otkako se materijalizirao, ostao stalno prisutan, nikad ne iščezavajući.

Što se tiče kruga, zapravo nikada ne kročim u njega, iako mi je rečeno da boravak vani može pospješiti ozdravljenje. Jednostavno prolazim kroz njega kad naletim na njega dok kosim travnjak. Idem tamo, upravo ovdje, da se namjerno porežem i vidim ima li to ljekovita svojstva. No, još nisam – napominje ona i izražava želju da joj netko razjasni značenje svega toga.

Osim toga, spominje intrigantnu pojavu gljiva koje niču u savršeno oblikovanom i zagonetnom krugu, ali ostaje nesvjesna kojoj vrsti pripadaju.

Svijeću povezujem sa svime čemu sam svjedočio, ali tu se ne može pronaći ništa bitno. Svjetlost, blistava zraka koja se graciozno spušta s neba, bila je neporecivo snažna i prisutna, točno tu ispred mene. Ovi dijelovi, svi su bili gljive, a tu i tamo mogu uočiti još poneku, iako se samo malo otkrivaju. Cijeli taj krug, kako tvrdi Ljiljana, činile su samo gljive. Ona izražava svoju znatiželju i želju da otkrije pravo značenje iza svega.

Objašnjenje je dao meteorolog Nedeljko Todorović.

krug, Požega, munja

Fenomen grmljavine sastoji se od dvije komponente: munje, koja proizvodi svjetlost, i grmljavine, koja proizvodi zvuk. Ovi snopovi nabijenih čestica putuju duž linija magnetskog polja. Kada munja udari, dostiže temperature od nekoliko milijuna stupnjeva. Možda ste u videima svjedočili kako munje pogađaju razne objekte poput tla, kuća, drveća, pa čak i usamljenih stabala. Sklon je udariti u predmete ili područja koja su povišena ili sadrže veću koncentraciju metala, osobito željeza koje se nalazi u strukturama, tlu i stijenama.

Konfiguraciju magnetskog električnog polja remeti usamljeno drvo, što ga čini ranjivijom metom za udare groma. Slično tome, osoba koja stoji sama na livadi izložena je većem riziku od nekoga tko leži ili traži zaklon. Objekti koji strše u prirodi podložniji su udarima groma jer munja prati putanju magnetskog polja koje je dinamično i stalno u pokretu. U određenim okolnostima, povoljni uvjeti se usklađuju, kao u slučaju dvorišta bez ikakve nadmorske visine gdje je linija magnetskog polja usmjerena prema njemu, što dovodi do elektrifikacije iz ionosfere koja se koncentrira u tom području. Intenzivna toplina koju stvara munja, dostižući temperature u milijunima stupnjeva, uzrokuje promjene kemijskog sastava i ubrzava kemijske reakcije u kontaktu s česticama visoke toplinske temperature. Iako su konkretni detalji fizikalno-kemijske analize nepoznati, vjerojatno je do toga došlo, objašnjava Todorović.

Ads