Majka iz Ohaja, Angelina Vilijams (28), osuđena je na najmanje 19 godina zatvora nakon što je njen šestogodišnji sin brutalno napadnut od strane pitbula dok je bio vezan i potpuno nemoćan da se odbrani.

Slučaj iz Ohaja koji je šokirao javnost

U selu Savana, u američkoj saveznoj državi Ohajo, odigrao se jedan od najpotresnijih slučajeva porodičnog nasilja u poslednjim godinama, koji je ostavio neizbrisiv trag na sve uključene – najviše na nedužno dete koje je preživelo brutalan napad pitbula, dok je bilo vezano i potpuno bespomoćno. U centru ovog užasnog događaja nalazi se Angelina Vilijams, majka dvoje dece, koja je osuđena na najmanje 19 godina zatvora zbog niza krivičnih dela povezanih s nasiljem nad sopstvenim sinom.

Ovaj slučaj pokrenuo je brojna pitanja o roditeljstvu, institucionalnoj zaštiti dece, ali i o sistemskoj nebrizi koja je omogućila da se ovako nešto dogodi. Javnost, mediji, i pravni sistem pokušali su da razumeju kako je majka mogla dovesti svoje dete u situaciju u kojoj ga je, simbolično i bukvalno, predala predatoru.

 Od “disciplinske mere” do pokušaja ubistva

Zastrašujuća kazna za bezazlenu neposlušnost

Incident koji je potresao javnost dogodio se kada je Angelina Vilijams, tada 28-godišnja majka, odlučila da kazni svog šestogodišnjeg sina jer je odbio da rukama pokupi izmet psa. Umesto da pristupi problemu kroz vaspitnu komunikaciju, Vilijams je pribegla šokantno nasilnom postupku – vezala je dete lisicama za ruke i noge, a zatim pokušala da ga dodatno učvrsti užetom za stolicu.

U tom trenutku, dečak je pao na pod, i došlo je do najstrašnijeg trenutka – pitbul, pas u vlasništvu prijatelja kuće, Roberta Mihalskog Mlađeg, nasrnuo je na dete.

Pas mu je zario zube u vrat, a prema rečima svedoka, nije želeo da ga pusti.

Prema sudskim izveštajima, napad je bio neopisivo brutalan. Sudija Dejv Stimpert, koji je predsedavao slučajem u Okružnom sudu okruga Ašland, izjavio je da su povrede bile “užasne i gotovo neizrecive”, posebno ističući da je pas “pokušao da mu iščupa grlo”.

Detalji koji lede krv u žilama

Tokom suđenja, fotografije sa mesta zločina prikazane su poroti i sudu. One su otkrivale zastrašujuće posledice napada:

  • Duboke posekotine na vratu dečaka

  • Velike modrice na licu i telu

  • Trajne ožiljke, ne samo fizičke već i psihološke

Tužilaštvo je naglasilo da Vilijams nije prvi put koristila metode ograničavanja kretanja dece. Naprotiv, slične postupke sprovodila je i prema svojoj osmogodišnjoj ćerki, uključujući čak i objavljivanje fotografije na internetu na kojoj je devojčica vezana.

Pravni postupak i presuda

U maju 2025. godine, Angelina Vilijams izjasnila se krivom po više tačaka optužnice, uključujući:

  • Otmicu

  • Ometanje pravde

  • Posedovanje nedozvoljenih sredstava

  • Četiri tačke za ugrožavanje deteta

Svojim priznanjem, Vilijams je pokušala da izbegne suđenje koje je bilo zakazano samo nekoliko dana kasnije. Ipak, sud je bio neumoljiv.

“Dozvolila je da joj dete bude korišćeno kao igračka za žvakanje”, izjavio je sudija Stimpert prilikom izricanja presude.

U kaznu je uračunato 361 dan koji je Vilijams već provela u pritvoru, od trenutka hapšenja u avgustu 2024. godine. Preostalu kaznu služiće u Ženskom popravnom zavodu Ohaja.

Drugi učesnici u incidentu

Osim Vilijams, još dvoje odraslih osoba bilo je umešano u incident:

  1. Robert Mihalski Mlađi – vlasnik psa. Nakon napada, pokušao je da pobegne s pitbulom, kako bi izbegao odgovornost i zaštitio životinju od eutanazije.

  2. Tejlor Marvin-Braun – navodno romantični partner Vilijamsove, koji je bio prisutan u kući i takođe optužen za umešanost.

Obojica su osuđeni, a kazne će im biti izrečene tokom jula 2025. godine.

Reakcije javnosti i pokušaj opravdanja

Vilijams se tokom suđenja nije u potpunosti distancirala od svojih dela, ali je pokušala da ih relativizuje:

“Nisam znala da su lisice ilegalne… Moj ujak mi je rekao da je to u redu.”

Ova izjava izazvala je val besa i neverice među prisutnima u sudnici, kao i među onima koji su pratili suđenje putem medija. Pravna struka je istakla da je to neprihvatljiv izgovor i da roditelj ne može, niti sme, opravdavati ograničavanje slobode dece bilo kojim neformalnim savetom.

Svetlo na kraju: deca na sigurnom

Uprkos stravičnoj traumi, dečak se, prema izveštajima socijalnih službi, potpuno fizički oporavio. I on i njegova sestra sada su pod državnom zaštitom i nalaze se u sigurnom i podržavajućem okruženju. Obećano im je da će dobiti stalnu psihološku pomoć, kako bi mogli da se nose sa posledicama nasilja kojem su bili izloženi.

 Zločin koji je podsetio na važnost institucionalne reakcije

Slučaj Angeline Vilijams postao je više od lokalne vesti – on je simptom sistemskog propusta, ali i primer odlučne reakcije pravosuđa. Na ovom primeru vidi se koliko su deca ranjiva, posebno kada su žrtve onih koji bi trebalo da ih najviše štite – njihovih roditelja.

Zastrašujuće je saznanje da je neko svoje dete svezao i ostavio bez odbrane pred životinjom za koju je znao da može biti opasna.

Adekvatna kazna poslata je kao jasna poruka da nasilje nad decom neće biti tolerisano, bez obzira na namere ili (ne)znanje počinioca. Slučaj je takođe otvorio pitanja:

  • Da li su institucije reagovale dovoljno brzo?

  • Kako je moguće da deca duže vreme budu izložena nasilju bez intervencije?

  • Ko je odgovoran za nadzor roditelja sa istorijom nasilnog ponašanja?

Iako ni jedna presuda ne može izbrisati ono što se dogodilo, pravda je u ovom slučaju zadovoljena. Najvažnije – deca su sada bezbedna i imaju šansu da izgrade život oslobođen straha, bola i nepravde.

Ads