Potresna priča iz Ukrajine koja je šokirala javnost
U savremenom društvu, gde se ljudska prava i zaštita dece tretiraju kao osnovne vrednosti, povremeno se pojavi slučaj koji duboko uzdrma javnost i podseti na najmračnije strane ljudske prirode. Jedan takav slučaj dogodio se u Ukrajini, kada je javnost ostala zaprepašćena vestima da je dvadesetogodišnja majka iz grada Dnjepra pokušala da proda svoje dvogodišnje dete za sumu od 21.500 evra. Ono što je ovaj događaj učinilo dodatno šokantnim jeste činjenica da je prodaja bila motivisana željom da se navodno pokrene lični biznis, dok je sudbina deteta, prema rečima počiniteljke, bila teret od kojeg se želela osloboditi.
Detalji jezive transakcije i reakcija institucija
Trgovina detetom u 21. veku: surova realnost
Iako deluje kao scenario iz distopijske fikcije, ovaj slučaj pokazuje da je trgovina ljudima, pa čak i decom, i dalje prisutna u različitim delovima sveta. Prema navodima ukrajinske policije, mlada žena je duže vreme planirala ovu prodaju, te je u procesu kontaktirala potencijalnog kupca – osobu koju je prethodno poznavala, što dodatno ukazuje na svesno i promišljeno delovanje.
Tok događaja bio je sledeći:
-
Majka je kontaktirala kupca sa konkretnom ponudom – dete u zamenu za novac.
-
Dogovor je postignut o isplati iznosa od 21.500 evra.
-
Transakcija je sprovedena, ali uz prisustvo policajaca koji su već bili uključeni u tajni nadzor.
-
U trenutku kada je novac predat, usledila je brza intervencija policije i hapšenje žene na licu mesta.
Na snimku koji je zabeležen tokom hapšenja, vidi se kako službenik broji novac, dok se majci stavljaju lisice na ruke, a istovremeno socijalni radnik preuzima dete koje je do tada bilo prisutno u tom stravičnom činu prodaje.
Institucionalna reakcija: zakon i pravda na delu
U ovom slučaju, reakcija nadležnih organa bila je brza i odlučna. U saradnji sa:
-
Migracionom policijom
-
Istražnim odeljenjem Glavne uprave policije Dnjepropetrovske oblasti
-
Odeljenjem za kriminalističku analizu
…sprovedena je kompletna istraga kojom su dokumentovani svi elementi krivičnog dela.
Na osnovu prikupljenih dokaza, protiv majke je pokrenut krivični postupak zbog trgovine maloletnicima, što je jedno od najtežih krivičnih dela prema ukrajinskom zakonodavstvu. Tokom istrage, žena nije pokazivala kajanje, niti je priznala krivicu na suđenju. Ipak, sud je na osnovu dostavljenih dokaza doneo osuđujuću presudu – osam godina zatvora.
Socijalna zaštita deteta
Dete koje je bilo predmet prodaje trenutno se nalazi pod zaštitom socijalnih službi. Prvobitno je upućeno na lekarski pregled kako bi se utvrdilo njegovo fizičko i psihičko stanje. Nakon toga, socijalne institucije preuzele su brigu o njegovoj sigurnosti i daljoj zaštiti.
Ono što dodatno šokira jeste hladnokrvna izjava majke koju su istražitelji zabeležili tokom ispitivanja:
„Nisam želela da brinem o njemu, želela sam da se rešim tog tereta.”
U takvoj izjavi nema ni trunke roditeljske empatije, što dodatno govori o psihološkom profilu i motivaciji žene.
Poruka društvu i posledice koje ostaju
Ova priča je više od šokantne vesti. Ona predstavlja ozbiljan alarm za društvo u celini. Postavlja se niz pitanja: Kako dođe do toga da majka poželi da proda sopstveno dete? Gde zakazuju institucije pre nego što do ovakvih zločina dođe?
Iako je pravda u ovom slučaju donekle zadovoljena izricanjem kazne, emotivne i psihološke posledice po dete biće dugoročne. U najboljem slučaju, ono će imati priliku za novi početak u nekoj sigurnoj sredini, ali tragovi traume sigurno neće nestati preko noći.
Ključne pouke iz ovog slučaja:
-
Trgovina decom nije problem daleke prošlosti – ona i dalje postoji.
-
Institucije moraju biti budne i efikasne kako bi zaštitile najranjivije članove društva.
-
Edukacija, preventivne mere i socijalna podrška moraju biti pojačane, posebno za mlade roditelje koji se nalaze u teškim okolnostima.
-
Roditeljstvo nije obaveza koju je moguće „prodati” – to je odgovornost koja zahteva ljubav, brigu i požrtvovanost.
Ovaj slučaj iz Ukrajine ostaje kao mračna opomena, ali i poziv na akciju. Jer, u svetu gde se deca tretiraju kao objekti prodaje, svaka nepravovremena reakcija odraslih može imati kobne posledice.