U ovom trenutku, pitanje klimatskih promjena već je dobilo hitan karakter, sa sve više i više vremenskih ekstrema kao što su vruća ljeta, kao i velike količine oborina – nedavno je nekoliko europskih gradova, među njima Beč i Jablanica, pogođeno jakim poplavama. U tom kontekstu sada razmišljamo kakva nam se zima sprema.
Uzimajući u obzir da je to bio samo period vrlo umjerenog vremena na između 2 i 3°C s nešto malo snijega, sada je početak polarnog zahlađenja koje dolazi sa sjevera i polarnih područja koje utječe na Moskvu i cijelu europsku regiju Rusije .
Ove noći temperatura u Moskvi je pala na -15°C, a predviđanja pokazuju daljnji pad do jutra na hladnih -22°C. Istovremeno, druge regije sjeverne Rusije imaju temperature ispod -30°C. I sljedećih dana meteorolozi su najavili trajno smanjenje temperature zraka.
Do srijede će Moskva zabilježiti neke od svojih najnižih dnevnih temperatura ikad, shvatite ovo, vrtoglavih -33°C, a najniže noćne temperature padat će do -25°C. Prikazane statistike daleko su ispod standardnih siječanjskih prosjeka koji obično drže jutarnja očitanja na oko -8 °C, a najviša dnevna živa kreće se oko -4 °C. Naime, idućih dana očekuje se da će termometar pokazivati 20 do 25 stupnjeva hladnije od norme.
Prema prognozama, u regijama sjeverno od Moskve vjerojatno će biti još niže temperature, s očekivanjima da će živa pasti do -40°C tijekom jutarnjih sati i ponovno porasti malo ispod -30°C tijekom dana.
Očekuje se da će polarna hladnoća biti jedna od najekstremnijih ikad zabilježenih u europskom dijelu Rusije, pri čemu je azijski dio, uključujući Sibir, naviknut na temperature u rasponu od minus 30 do minus 40°C tijekom zimskih mjeseci- i ponekad padajući čak nisko kao Jakutsk, na minus 50 ili čak minus 60°C.
Stanovništvu ovih područja savjetuje se oprez. Neiminentni ledeni val velika je opasnost za ljudski život te se naglašava potreba za oprezom. Naime, za sljedećih nekoliko dana predviđa se velika temperaturna razlika za istočnu Europu. Temperature bi mogle doseći -35°C u sjevernoj i zapadnoj Rusiji. Ipak, u Ukrajini i južnoj Rusiji vjerojatne su temperature iznad 0°C.
Dok Rusija prolazi kroz tako ekstremno hladno vrijeme, polarne regije na sjeveru Islanda i Skandinavije doživljavaju mnogo blaže vrijeme nego prije; temperature se obično kreću oko 0°C, ponekad se penju i do pet stupnjeva iznad nule.
Za to treba zahvaliti umirujući utjecaj Golfske struje, jer su vodeće zračne mase atlantskog i sredozemnog podrijetla. Količina oborine počinje postojano rasti s češćim pojavljivanjem ciklona. Maksimalne temperature u Srbiji od 16 do 17°C, što je za 10 do 15 stepeni više od uobičajenih za to doba godine.
Tijekom nadolazećeg vikenda, najprije nad Ukrajinom i baltičkim državama, a potom i nad Poljskom, očekuje se progresivno snižavanje temperatura relativno blažom zračnom masom s istoka Rusije.
Nakon nekoliko dana koji su tijekom prvog tjedna bili neuobičajeno topli, za Europu i Srbiju predviđa se povratak na normalnije temperature. Ništa manje od toga, gore su izgledi za gotovo normalna očitanja s malo snijega na višim terenima i nižim nadmorskim visinama.