Današnja tema je vrlo zanimljiva – odnosi svekrve i snahe. Utvrđeno je da se u 90% slučajeva svekrve ne mogu dobro slagati sa svojim snahama, a one dobre su vrlo rijetke i dolaze na broj nekoliko.

Otvorena žena odlučila je ispričati svoj put kako bi se udala za muškarca iz određene vjere. Iako muslimanka po rođenju, odbila je dopustiti da je vjerska barijera spriječi da se ujedini sa Srbinom. Rekla je to jednostavnim riječima: “Bog ne obraća pažnju na religiju u ljubavi i braku.” Takva odluka nije se svidjela njezinim roditeljima pa su zato prošle godine otkako su se rastali.

Otada je uvijek pokazivao nepokolebljivo i duboko poštovanje prema njezinim roditeljima. Za nju je on bio ideal. Bio je inteligentan, karizmatičan, ljubazan i posvećen – jednom greškom – sveučilišnom profesoru. Baš tada mu je stigla svekrva da joj pomogne osigurati posao za sestričnu u uredu u kojem je njezin muž jednom davno imao ljubavnu vezu s direktorom.

Odnos između svekrve i snahe obično je mješovit, od bliskosti do napetosti. S jedne strane, svekrva bi joj mogla biti podrška i savjetnik, dok snaha može donijeti nove pristupe i energiju. U drugim slučajevima, različito roditeljstvo, očekivanja i tradicije mogu dovesti do nepotrebnog nasljedstva. Tajna dobre veze je otvorena komunikacija, poštovanje i spremnost na kompromis.

Pristala je na majčin zahtjev, ali je smatrala da je to pogrešan način. Nekoliko dana kasnije njezin se suprug, koji je isprva pokazao volju pomoći, promijenio. Na kraju su presudili da neće koristiti svoj utjecaj u tom slučaju. Čak i nakon desetljeća zajedničkog života, teško ga je nazvati ‘šogorom’ i ima mnogo problema s traženjem pomoći kod nekoga ‘drugovjerca’

Riješite li se taloga kave? Skandinavci su dobro poznati po tome što su na vrhu kada je riječ o održivosti i mjerama očuvanja. Norveška dopušta ekološki prihvatljiva krstarenja, Švedska reciklira otpad do te mjere da iscrpljuje vlastite resurse i čak treba uvoziti smeće iz drugih zemalja, a Danska je među ostalim inovacijama uvela dodatne mjere. “Beyond Coffee” iz Kopenhagena bila je istaknuta tvrtka koja se grupirala prema podršci očuvanju okoliša i zagovaranju ekološki prihvatljivog načina života.

Razmislite o tome na trenutak; milijarde šalica kave koje se konzumiraju svaki dan stvaraju mnogo taloga koji, bilo kod kuće ili u kafiću, na kraju bude bačen u kantu za smeće. Dakle, koji je sljedeći korak? Mnogi ne bi pomislili da je sve to bezopasno. Međutim, ne prema Dancima – oni vjeruju da neki od najvrjednijih sastojaka kave potječu od onih ostataka koji se bacaju. Budući da je jedna od nacija s najvećom strašću prema kavi na cijelom svijetu, ova tvrtka poduzima akciju kupujući talog kave iz kafića gdje bi se obično bacao i koristi ga u uzgoju kamenica!

Možete biti i vaš uzgajivač. Talog kave za osvježenje cijepljen je micelijem, vegetativnim dijelom gljive koji se sastoji od končastih niti. Nakon stavljanja u posude, uzgoj se nastavlja četiri tjedna. Prvo se stave na toplo, tamno mjesto u skladu s prirodnim uvjetima tla na tri tjedna. Nakon ove faze prebacuju se u druge prostorije, hladnije prostorije s visokom vlagom i više svjetla na tjedan dana. Bukovače počinju pupati nakon ove smjene.

Ads