U našem današnjem dobu, izazov hranjivog doručka postao je sve teži zbog zahtjeva za učinkovitošću u svim aspektima života. Brza priroda naše dnevne rutine često rezultira ili potpunim preskakanjem doručka ili brzim konzumiranjem nezdrave opcije. Međutim, postoje strategije koje nam mogu pomoći da pripremimo brz i isplativ doručak kojemu je prioritet naša dobrobit.
Kako osoba doseže stariju dob, postaje vrlo korisno preispitati vlastitu perspektivu o različitim žitaricama, budući da je njihov nutritivni sastav, bogat vitaminima i vitalnim mikronutrijentima, doista izvanredan. Određene vrste žitarica ne samo da pomažu u kontroli tjelesne težine, već služe i kao iznimno sredstvo za promicanje opće dobrobiti. Uključivanjem jedne tablete u svoj dnevni jutarnji režim možete bez napora smanjiti razinu kolesterola i time se zaštititi od rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Konzumacija žitarica s niskim glikemijskim indeksom može pružiti značajne dobrobiti i glavnom organu i krvnim žilama. Među slatkim “iscjeliteljima”, heljda je u centru pažnje. Ova hranjiva žitarica prepuna je biljnih proteina i impresivnog asortimana od 18 aminokiselina, među kojima se ističu lizin, triptofan, valin, glicin i arginin. Žitarice posjeduju izvanredne sposobnosti u borbi protiv anemije i pretilosti, eliminaciji toksina i otpada, a ponajprije u smanjenju razine kolesterola i sprječavanju stvaranja aterosklerotičnih naslaga.
Pravilno kuhanje heljde jednako je važno kao i njezino redovito uključivanje u prehranu. Neophodno je izbjegavati prekuhavanje žitarice, jer će to rezultirati gubitkom njegovih neprocjenjivih svojstava i pretvoriti ga u pukog opskrbljivača ugljikohidratima koji mogu dovesti do naglih skokova razine šećera u krvi. Mnogim je pojedincima nezamislivo započeti dan bez uživanja u utješnoj zdjelici omiljene kaše, budući da su zobene pahuljice naširoko priznate kao hranjiv i zdrav izbor za doručak.
Zobene pahuljice nisu samo korisne za zdravlje crijeva, već su i izvrsna opcija za pojedince koji žele smršaviti, što ih čini ključnim elementom u raznim planovima prehrane. Prvo, istražimo visok sadržaj vlakana u zobenoj kaši, koji vam pomaže da se osjećate siti dulje vrijeme. Nadalje, studija provedena 2016. godine otkrila je da konzumacija “sporo otpuštajućih” ugljikohidrata poput zobene kaše ili žitarica s cjelovitim mekinjama tri sata prije bavljenja tjelesnom aktivnošću može poboljšati sposobnost tijela da sagorijeva masti.
Odabir ugljikohidrata s “sporo otpuštanjem” u odnosu na rafinirane ugljikohidrate kao što je bijeli kruh može učinkovito spriječiti nagle skokove šećera u krvi. Zbog toga je povećanje razine inzulina manje izraženo. S obzirom na to da inzulin igra ulogu u usmjeravanju tijela na pohranjivanje masti, održavanje niže razine šećera u krvi može olakšati proces sagorijevanja masti.
RECEPT
Pripremite hranjivu zdjelu zobenih pahuljica samo od zobi tako što ćete umiješati žlicu kakaa, žlicu sirovih lješnjaka, dvije žlice grožđica, ukiseljenu jabuku po izboru ili bilo koje drugo voće poput banane, borovnice ili brusnice i žlicu mljevene sjemenke lana i chia. Za tekuću komponentu treba koristiti vodu, a dovoljna je i jedna žlica meda. Započnite kombiniranjem željene količine zobenih pahuljica sa suhim sastojcima u zdjeli. Nastavite s ulijevanjem vruće vode i meda, zatim dodajte jabuku, pazeći da su svi sastojci dobro izmiješani. U samo 5 minuta možete se prepustiti ovom ugodnom doručku koji će vas održati do ručka.