Opasna retorika u politički napetom okruženju
U zemlji koja još uvek zaceljuje rane krvavog rata iz devedesetih, izjava bivšeg komandanta Armije Republike Bosne i Hercegovine, Nasera Orića, ponovo je unela uznemirenost i izazvala brojne reakcije. Tokom jednog javnog događaja u Zenici, gde je učestvovao na promociji knjige „Život prije i poslije Srebrenice“, Orić je izneo tvrdnju koja je odmah odjeknula u javnosti: „Novi rat će početi brže nego što mnogi misle.“
U zemlji poput Bosne i Hercegovine, gde i dalje vladaju duboke etničke podele, ovakva izjava – izrečena od strane nekadašnjeg vojnog lidera – ima težinu daleko veću od puke provokacije. Naročito ako se uzme u obzir činjenica da dolazi u trenutku kada je zemlja suočena sa brojnim političkim, ekonomskim i društvenim izazovima.
Reakcije, kontekst i posledice jedne izjave
1. Povod izjave i njen sadržaj
Naser Orić, poznat kao komandant snaga koje su branile Srebrenicu tokom rata u BiH, govoreći na promociji spomenute knjige, osvrnuo se na sadašnju situaciju u zemlji i rekao:
„Novi rat će početi brže nego što mnogi misle.“
Da bi dodatno osnažio svoju poruku, Orić je citirao srpskog književnika i akademika Matiju Bećkovića, rekavši:
„Ćeraćemo se još. Svega će biti osim toga da se nećemo ćerati.“
Ova formulacija, iako preuzeta iz umetničkog izraza, dobila je sasvim drugo značenje kada je izgovorena u političkom kontekstu, pogotovo od strane čoveka čije ime i danas izaziva snažne reakcije u javnosti – i pozitivne i negativne.
2. Međunarodne reakcije i poruke upozorenja
Reakcije na ovu izjavu nisu izostale. Predstavnici međunarodne zajednice, koji već godinama prate situaciju u BiH, brzo su reagovali.
Istakli su se sledeći akteri:
-
Kancelarija visokog predstavnika (OHR) u BiH reagovala je saopštenjem u kojem osuđuje sve oblike ratne retorike. Upozoreno je da javne ličnosti imaju odgovornost za svoje reči, naročito u društvu koje je još uvek u procesu postkonfliktne stabilizacije.
-
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH takođe je reagovala. U svojoj izjavi su naglasili:
“Pozivi na nasilje i sukobe, bez obzira od koga dolazili, apsolutno su neprihvatljivi.”
Ove poruke jasno ukazuju na zabrinutost međunarodnih partnera BiH, koji upozoravaju da takve izjave mogu imati nesagledive posledice po mir i bezbednost regiona.
3. Kontroverze iz prošlosti koje prate Nasera Orića
Naser Orić je i ranije bio figura koja je izazivala jake emocije u javnosti. Tokom i nakon rata, njegov položaj u bošnjačkom narodu često je slavljen, dok su ga udruženja žrtava srpske nacionalnosti redovno optuživala za zločine počinjene nad Srbima u i oko Srebrenice.
Iako je u nekoliko navrata bio pred sudovima – uključujući i Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) – Orić je pravosnažno oslobođen optužbi za ratne zločine. Ipak, njegovo oslobađanje i dalje je predmet neslaganja među etnički podeljenim zajednicama u BiH.
Udruženja koja okupljaju porodice srpskih žrtava često ističu da Orić ne koristi svoje javne nastupe za pomirenje, već za produbljivanje mržnje i oživljavanje ratne retorike.
4. Politički i društveni kontekst u Bosni i Hercegovini
BiH se trenutno suočava sa čitavim nizom izazova:
-
Zastoj u procesu evropskih integracija
-
Unutrašnje političke blokade između tri konstitutivna naroda
-
Rastuća etnička netrpeljivost
-
Povećana radikalizacija u javnom govoru
U takvom ambijentu, svaka izjava koja asocira na rat ne zvuči samo neprimereno – ona postaje potencijalno destabilizujući faktor.
Mnogi građani, umorni od političkih previranja, korupcije i siromaštva, žele stabilnost i ekonomsku sigurnost. Ovakve izjave doživljavaju kao svesno skretanje pažnje s gorućih problema i pokušaj ponovnog dizanja nacionalnih tenzija zarad političkih interesa.
Potreba za odgovornim javnim diskursom
U BiH, zemlji čija je istorija protkana nasiljem i podelama, reči imaju težinu eksploziva. Kada bivši vojni lider najavi mogući rat, čak i u kontekstu metafore ili upozorenja, to se ne može i ne sme olako shvatiti.
Pozivanje na nasilje nije izraz brige za narod, već potencijalni okidač za novi ciklus patnje. U vremenu kada su politički procesi krhki, a međunacionalno poverenje još uvek ranjivo, odgovornost svakog pojedinca u javnosti je od suštinskog značaja.
Umesto poruka sukoba, BiH danas treba:
-
Otvoren dijalog među narodima
-
Institucionalnu stabilnost
-
Zajedničku borbu protiv korupcije i siromaštva
-
Snažno liderstvo koje ne koristi prošlost kao oružje, već kao pouku
BiH ima previše rana iz prošlosti da bi sebi dozvolila da ponovo ide istim putem. Bilo da se radi o Naseru Oriću, političarima iz RS-a, ili liderima iz redova hrvatskog naroda – svaka reč se mora birati pažljivo. Mir nije podrazumevana realnost – on je rezultat svakodnevnog truda, tolerancije i političke mudrosti.