U jeku nadolazećeg gospodarskog preokreta u Sjedinjenim Državama, Jeff Bezos, drugi najbogatiji pojedinac na svijetu, poslao je poruku upozorenja široj javnosti, pozivajući i pojedince i tvrtke da kao prioritet daju zaštitu svoje financijske stabilnosti gomilanjem novčanih rezervi. Pokazujući oštru svijest o znakovima koji signaliziraju nadolazeću recesiju, Bezos naglašava važnost spremnosti na potencijalne katastrofalne posljedice, navodeći rasprostranjena smanjenja radnih mjesta u raznim industrijama kao dokaz i ponovno potvrđujući svoje uvjerenje da je kolaps tržišta neizbježan.
S obzirom na potencijal pada ekonomskih okolnosti, Bezos je savjetovao američkim kućanstvima da odgode kupnju predmeta poput televizora, hladnjaka i automobila.

 

Kada je savjetovao vlasnike malih tvrtki, Bezos je naglasio važnost stavljanja većeg prioriteta na gomilanje novčanih rezervi umjesto ulaganja u novu opremu. Naglasio je važnost minimiziranja rizika i usvajanja optimističnog načina razmišljanja, uz spremnost na suočavanje s potencijalnim preprekama.

 

 

Slijedeći stope svog prethodnika, Bezosa, Andy Jesse, koji je preuzeo ulogu izvršnog direktora u Amazonu prošlog ljeta, pokazuje sličnu zabrinutost u pogledu potencijalnog gospodarskog pada. Kako bi proaktivno upravljao potencijalno izazovnom financijskom klimom, Amazon provodi mjere za smanjenje troškova, smanjenje potrošnje i zamrzavanje zapošljavanja za određene pozicije. To je u skladu s opreznim osjećajima koje su tijekom godine izrazili poznati ulagači, rukovoditelji, znanstvenici i analitičari, koji su istaknuli napore Federalnih rezervi u borbi protiv rastuće inflacije. Prema izvješću Monda, inflacija je dosegla najvišu razinu u posljednja četiri desetljeća, u lipnju je iznosila 9,1 posto, au listopadu je ostala na 7,7 posto.

 

 

U nastojanju da se suprotstavi učincima inflacije, središnja banka Sjedinjenih Država brzo provodi mjere za usporavanje stope gospodarskog rasta, poput primjene povišenih kamatnih stopa. Vjerojatno je da bi te stope mogle premašiti 5%, što je prva pojava od 2007. Posljedično, američki potrošači i poduzeća mogu naići na prepreke zbog eskalacije cijena, povećanih troškova posuđivanja i pada gospodarstva.

Ads