Dugotrajno je načelo da je sve što predstavlja rizik za našu dobrobit i nema hranjivu vrijednost često nevjerojatno ukusno. Naravno, u ovu kategoriju spadaju hamburgeri, krumpirići, pizze i sva hrana koja se peče na roštilju. Naš fokus danas je na pomfritu, neizostavnom prilogu koji se nalazi na jelovnicima bezbrojnih restorana…

Izbjegavanje nužnosti posjeta McDonald’su sasvim je izvedivo. Otkrijte vještinu izrade ukusnih domaćih krumpirića! Neophodni sastojci za ovo jelo su 500 grama krumpira, 1 žlica kukuruznog škroba, 1 litra ulja, 50 mililitara (ili ⅕ šalice) octa, 3 litre vode, 150 grama kečapa, 2 češnja češnjaka i 50 gr. čili umak. Ostavite smjesu da se kuha 10 minuta. Da biste pristupili detaljnim uputama, pogledajte video s uputama u nastavku. Rijetkost je sresti pojedinca koji ne uživa u konzumaciji krumpirića; pojedinci u svim dobnim skupinama, od sedam do 77 godina, imaju afinitet prema ovoj omiljenoj namirnici.

Utjecaj ove posebne hrane na naše tijelo mnogi često prođu nezapaženo. Uživanje u ovom ukusnom obroku povremeno je divan doživljaj koji se ne smije zanemariti, ali ključno je prepoznati potencijalne posljedice kada se konzumira prekomjerno. Studija provedena na 4500 odraslih osoba i objavljena u cijenjenom časopisu American Journal of Clinical Nutrition donijela je značajan nalaz. Oni koji konzumiraju pomfrit više od dva puta tjedno suočeni su s dvostruko većim rizikom od preuranjene smrtnosti. Važno je napomenuti da problem nije u samom krumpiru, već u obilnoj količini ulja koja je potrebna za postizanje željene razine hrskavosti i okusa. Stoga, ako pretjerana konzumacija postane navika, ovo su mogući ishodi koje treba očekivati.

U želucu mi se javlja osjećaj nelagode. Dugotrajna prisutnost prženih krumpirića u želucu, uzrokovana njihovom sporijom probavljivošću u odnosu na ugljikohidrate i bjelančevine, kao i većom kaloričnosti zbog načina pripreme, može dovesti do neugodnosti. Ta se nelagoda može manifestirati kao nadutost, plinovi, pa čak i potencijalni osjećaj mučnine.

Glavni problem pri ruci je proces prženja krumpirića, budući da su uronjeni u ulje, što rezultira značajnom prisutnošću transmasti. Dokazano je da ove masti povisuju loš kolesterol i smanjuju razinu dobrog kolesterola, što u konačnici povećava rizik od srčanih bolesti. Međutim, implikacije nadilaze kardiovaskularno zdravlje. Desetljetna studija provedena u Japanu otkrila je šokantno otkriće: osobe s povišenim razinama transmasti u krvi imaju nevjerojatnih 75 posto veću osjetljivost na razvoj demencije ili Alzheimerove bolesti.

Drugim riječima, pomfrit ne spada u kategoriju zdrave hrane za mozak. Imunološki sustav radi ispod svog optimalnog kapaciteta. Konstantno uživanje u prženim krumpirićima dovodi do unosa značajne količine masti, što negativno utječe na mikrobiom. To uzrokuje porast štetnih bakterija u crijevima, dok istovremeno uništava one korisne.

Jasno je da redovita konzumacija ove namirnice nema blagotvoran učinak na naše opće zdravlje, s obzirom da se oko 70 posto imunološkog sustava nalazi u crijevima. Vjerojatnost razvoja bolesti srca je povećana. Studija provedena na otprilike 150.000 vojnih veterana u Sjedinjenim Američkim Državama otkrila je da su pojedinci koji su jeli pomfrit tri puta tjedno imali sedam posto veću vjerojatnost da će doživjeti srčani ili moždani udar. Za one sudionike koji svakodnevno uživaju u prženim krumpirićima, rizik se povećava na 15 posto.

Znanstvenici su otkrili uvjerljivu vezu između učestalosti konzumiranja pomfrita i razvoja koronarne bolesti srca. Naše istraživanje je dalo značajne dokaze koji podupiru ovu tvrdnju. Debljanje je neizbježna posljedica redovitog uživanja u prženim krumpirićima, jer su vrlo kalorični, poput druge pržene hrane. Osim toga, posebna studija objavljena u cijenjenom “American Journal of Clinical Nutrition” učvrstila je izravnu povezanost između konzumacije prženih krumpirića i široko rasprostranjenog problema pretilosti.

Ads