Da li ste i vi neko od onih koji ne podnose sunčevu svjetlost u svom stanu? Često prvi korak koji uradimo kada sunce malo jače sija jeste spuštanje roletni jer zaboga smeta nam svjetlost dok gledamo TV, ili spavamo ili čitamo neku knjigu…. Nakon što pogledate članak ispod promijenit ćete svoje mišljenje a vjerujemo i običaj za spuštanjem roletni. 

Pa da počnemo! 

Sunčeva svjetlost ima moćan utjecaj na naše zdravlje, a istraživanje provedeno na Univerzitetu Oregon dodatno je osvijetlilo ovu temu. U članku objavljenom u časopisu Science Daily, tim predvođen dr. Ashkanom Fahmipurom analizirao je učinke sunčeve svjetlosti na bakterije u prašini unutar domova. Istraživači su postavili tri različita eksperimentalna okruženja: jedno potpuno tamno, drugo izloženo sunčevoj svjetlosti i treće pod UV svjetlom.

Nakon 90 dana, rezultati su pokazali značajne razlike. Prostorije koje su bile izložene sunčevoj svjetlosti i UV zračenju imale su znatno manje bakterija u prašini u usporedbi s onima u mraku, gdje su bakterije preživjele u većem broju. Ova otkrića sugeriraju da prirodna svjetlost ne samo da smanjuje prisutnost bakterija, već može i prevenirati respiratorne probleme, jer su mračne prostorije povezane s većim rizikom od takvih oboljenja.

Osim što pomaže u proizvodnji vitamina D, sunčeva svjetlost može imati antibakterijska svojstva, što doprinosi zdravijem disanju i općenito boljem zdravstvenom stanju. Ova istraživanja ističu važnost prirodne svjetlosti u našim domovima kao ključnog faktora u održavanju zdravog životnog prostora.

Pored utjecaja svjetlosti na bakterije, postoji i niz genetskih zdravstvenih stanja koja se često javljaju u populaciji. Srčane bolesti, posebno koronarna arterijska bolest (CAD) i hipertenzija, predstavljaju jedan od glavnih uzroka smrti u Sjedinjenim Američkim Državama. CAD se razvija uslijed nakupljanja plaka i kolesterola u arterijama, što može ometati protok krvi i kisika do srca, a promjene u načinu života poput zdrave prehrane, redovnog vježbanja i upravljanja stresom mogu smanjiti rizik.

Astma, koja se može uzrokovati alergijama i zagađivačima zraka, izaziva simptome poput stezanja u grudima i otežanog disanja. Izloženost okidačima poput dima, plijesni i životinjama može se smanjiti kako bi se spriječili simptomi.

Dijabetes, koji može biti tipa 1 ili 2, često ima genetsku komponentu, ali se može kontrolirati zdravim životnim navikama. Održavanje zdrave tjelesne mase, redovno vježbanje i kontrola unosa šećera ključni su za upravljanje rizikom od ozbiljnih komplikacija.

Depresija može imati genetsku predispoziciju, ali je također povezana s okolišem i životnim stilom. Razgovor s liječnikom o strategijama za upravljanje ovim stanjem je od velike važnosti.

Rak, uzrokovan kombinacijom genetskih i okolišnih faktora, može se manifestirati u različitim oblicima kao što su rak pluća, dojke i prostate. Pravilna prehrana, izbjegavanje pušenja i redovni medicinski pregledi ključni su za prevenciju i rano otkrivanje.

Sve ove informacije pomažu nam razumjeti kako genetika igra ulogu u nasljednim bolestima i kako promjenom životnih navika možemo smanjiti rizik od njihovog razvoja. Na taj način, svjesnost o utjecaju svjetlosti i zdravih životnih izbora može značajno doprinijeti poboljšanju kvalitete našeg života.

Ads