Unutar kraljevstva Hollywooda dosljedno postoji korelacija između jedinstvenosti i trijumfa. Stupanj uspješnosti glumaca uvijek je bio izravno proporcionalan njihovoj individualnosti i profinjenosti. Upravo zato su renomirani glumci oduvijek posjedovali neku posebnost koja ih je izdvajala. Danas ćemo govoriti o glumici koja je, poput svog kolege Jamesa Deana, živjela punim plućima.

Talula Bankhead (1902.-1968.), poznata po svom iznimnom talentu kao glumica i komičarka, ne samo da je očarala publiku, već je i zagovarala rasno prihvaćanje i jednakost. Iako je najpoznatija po svojoj kultnoj ulozi u Lifeboat-u i svojoj divljoj osobi tijekom Doba jazza, ključno je prepoznati njezin doprinos filmu, kazalištu uživo i radiju. Cijenjeni kritičari njezina vremena smatrali su je svestranom i uspješnom umjetnicom u različitim medijima unutar izvedbenih umjetnosti. Potječe iz ugledne loze u Alabami, rođena je u uglednoj obitelji. Njezin djed John Hollis Bankhead, otac William Bankhead i ujak John Hollis Bankhead II bili su cijenjeni članovi američkog Kongresa, što je dodatno pridonijelo njezinom slavnom nasljeđu.


Slijedeći put svog supruga Thomasa Owena, njezina teta Marie Bankhead Owen preuzela je mjesto državnog arhivista Alabame. Rođena 31. siječnja 1902. u Huntsvilleu, bila je kći Adelaide Eugenije Sledge Bankhead i Williama Brockmana Bankheada. Ime Talulah dobila je u znak poštovanja prema baki i djedu s očeve strane, Talulah Jamesu Bankheadu i američkom kongresmenu Johnu Hollisu Bankheadu. Vrijedno je napomenuti da je Talulahina baka dobila ime po Talulah Fallsu u Georgiji, odredištu koje su njezini roditelji posjetili tijekom svog medenog mjeseca.
S velikom tugom javljamo da je Talulahina majka prerano preminula 23. veljače kao posljedica komplikacija nastalih pri porodu. Nakon sprovoda, Talulah je primio sakrament krštenja u biskupskoj crkvi Rođenja u Huntsvilleu. Po dolasku u Hollywood njezino je ime vrlo brzo postalo sinonim za najskandaloznije incidente ikad viđene u industriji zabave. S lakoćom je plijenila pažnju na svakom društvenom okupljanju, uvijek bivajući u središtu pažnje. Za nju je bio običaj da dnevno popije tri boce viskija, a njezin bivši suprug čak je njezino uživanje naveo kao katalizator njihovog razvoda.

Nakon njihovog rastanka, John Emery, koji je bio njezin jedini suprug, otkrio je da je pila nevjerojatnu količinu od tri boce viskija dnevno, zajedno sa stotinu cigareta, oslanjajući se na pomagala za spavanje i stimulanse kako bi održala svoju koncentraciju. Njezin utjecaj nadilazi njezina postignuća u Sjedinjenim Državama, jer se neustrašivo suprotstavila društvenim konvencijama koje okružuju žensko ponašanje u javnosti, hrabro prkoseći tabuima kroz svoje otvorene radnje poput pušenja, oblačenja hlača, prihvaćanja biseksualnosti i bez pardona isticanja svojih oblina.

Usred javnih rasprava, imala je sklonost razodjenuti se, tvrdeći da joj to donosi osjećaj lakoće. Marlene Dietrich, za koju se pričalo da je imala romantičnu vezu s njom, slavno ju je označila kao “utjelovljenje nemorala”. Sama Talula elokventno je ispričala svoja osobna iskustva, nudeći različito stajalište o ovoj temi. Jednom je iskreno rekla: “Iako me otac upozoravao na opasnosti alkohola i muškaraca, zanemario me pripremiti na opasnosti povezane s kokainom i ženama.

Nakon tragičnog gubitka majke, Talula se našla pod skrbništvom bake, jer je njezin otac pao u duboku depresiju i utjehu potražio u alkoholu. Teret odgoja Talule i njezine sestre Eugenije pao je isključivo na majčina pleća. S vremenom se baka borila s divljom i neukroćenom naravi djevojčica, koja se manifestirala odmalena. Kad je Talula napunila šesnaest godina, njena sestra se već udala, a tijekom studija nadobudna glumica otkrila je svoj prirodni talent za glumu.


Nakon što je uronila u kraljevstvo Hollywooda, prihvatila je jedinstven i nekonformistički način života, uspostavivši obiteljsku vezu s tri osobe za koje se nagađalo da su lezbijke. Nažalost, njezin nesputani način života doveo je do pojave nekoliko spolno prenosivih bolesti, što je u konačnici dovelo do potrebe za histerektomijom. Na profesionalnom planu, njezina je karijera napredovala kao što je i planirala, napredujući u filmskoj industriji i postajući omiljena figura među glumicama tijekom 1930-ih i 1940-ih.

Za razliku od okoline, postala je poznata po svom nekonformističkom duhu i nepokolebljivom otporu kontroli studija, jamčeći da će njezini radni uvjeti ostati pod njezinom vlašću. Unatoč optužbama da je i seksualna predatorica i žena opsjednuta porocima, njezina primarna briga dosljedno se vrtjela oko dobrobiti drugih. Njezina predanost dobrotvornim nastojanjima, posebice onima usmjerenima na pomoć djeci, njezino žestoko protivljenje komunizmu kroz njezin aktivizam i javne angažmane te njezino aktivno vodstvo u kampanjama protiv diskriminacije temeljene na spolu i rasi naširoko su prepoznati. Nažalost, preminula je u 66. godini života.

Ads