Poznati bosanskohercegovački pevač Halid Bešlić, osim što je ostavio neizbrisiv trag u muzičkoj industriji, poznat je i po svojim poduzetničkim poduhvatima koji svedoče o njegovoj dalekovidosti i sposobnosti da razmišlja van granica scene. Dok većina njegovih kolega živi isključivo od nastupa i autorskih prava, Halid je odlučio da svoj novac investira u konkretnu i opipljivu imovinu, čime je sebi stvorio stabilan izvor prihoda i osiguranje za mirnu starost. Njegova priča je pravi primer kako umetnici mogu mudro planirati budućnost, ne oslanjajući se samo na prolaznu slavu.

Od bine do biznisa

Tokom godina uspešne karijere, Halid Bešlić je postao vlasnik nekretnina koje obuhvataju:

  • Više stanova

  • Veliko imanje u blizini Sarajeva

  • Benzinsku pumpu

  • Motel

Ovaj spektar imovine svedoči o njegovom smislu za ulaganje, ali i o potrebi da svoj muzički uspeh pretvori u dugoročno održivu egzistenciju. Međutim, kako sam priznaje, ulazak u poslovne vode nije bio jednostavan ni lak. Kako bi uspešno izgradio i pokrenuo pomenute objekte, bio je prinuđen da se zaduži, što je dodatno zakomplikovalo njegovu svakodnevicu.

Kredit kao nužno zlo

Bešlić je iskreno priznao da mu je bilo neophodno da podigne kredit, jer drugačije nije mogao da realizuje planiranu investiciju. Iako svestan izazova koje nosi zaduživanje, smatrao je da je to jedini logičan korak u tom trenutku:

„Eh, da nema tog kredita bilo bi mnogo lakše, ali dobro, završit će se. Nije moglo u tom trenutku drukčije, morao sam dići kredit kako bih se pokrio.”

Ova izjava otkriva njegov realističan i racionalan pristup poslovanju. Nije se upuštao u investicije iz hira, već iz potrebe da stvori finansijsku sigurnost nezavisno od pevačke karijere, koju i sam vidi kao nesigurnu i promenljivu. U umetničkom svetu, gde ugovori, nastupi i popularnost često zavise od faktora van kontrole, Bešlić je želeo stabilnost, čak i po cenu komplikovanih bankarskih aranžmana.

Privremeno povlačenje iz aktivnog poslovanja

Iako je nekada lično nadgledao rad benzinske pumpe i motela, Bešlić danas priznaje da se povukao iz svakodnevnog upravljanja. Shvatio je da mu je lakše i jednostavnije da svoje poslovne prostore iznajmljuje, te da živi od najamnine, što mu pruža potrebnu slobodu i vreme za sebe:

„Sad iznajmljujem sve i živim od najamnine, tako je najbolje. Dođem samo ponekad i obiđem objekte da vidim je li sve u redu, i to je sve. Ma bitno je da novac ide.”

Ova izjava sa dozom humora oslikava pragmatičan stav, ali i olakšanje koje dolazi kada posao funkcioniše bez prevelikog ličnog angažmana. U pozadini se krije jedna važna istina: svaki ozbiljan investitor sanja o tome da posao dođe do nivoa samoodrživosti, gde vlasnik više nije operativno uključen, ali i dalje uživa plodove ulaganja.

Muzička karijera kao nesigurna luka

Jedan od ključnih motiva Bešlićeve investicione strategije bila je nesigurnost pevačkog posla. Bez obzira na uspehe, pune hale i armije fanova, Halid je jasno uvideo da umetnička karijera ne garantuje stalne prihode ni mirnu penziju. Njegove reči to savršeno potvrđuju:

„U biznis sam ušao kako bih imao mirnu starost, tj. da sebi osiguram penziju.”

Ova rečenica nosi snažnu poruku i može poslužiti kao lekcija mnogim muzičarima i umetnicima širom regiona: popularnost je prolazna, ali mudra ulaganja mogu trajati decenijama. Njegova odluka da uloži u imovinu, umesto u prolazne trendove, osigurala mu je sigurnost koju estradni svet retko nudi.

Ključne vrednosti koje je Halid primenio

Iz cele priče može se izvući niz vrednosti i principa koje je Bešlić primenio na svom putu:

  1. Promišljenost u investiranju – Nije ulagao impulsivno, već promišljeno i sa ciljem stvaranja sigurnosti.

  2. Realističan pogled na karijeru – Nije idealizovao umetnički posao, već ga je posmatrao kao privremeni izvor prihoda.

  3. Spremnost na rizik – Nije se plašio kredita jer je znao da mu to može otvoriti vrata ka trajnijem rešenju.

  4. Održavanje kontrole bez preopterećenja – Iako je vlasnik više objekata, znao je kada da se povuče i upravljanje prepusti drugima.

  5. Životna filozofija zasnovana na balansu – Uspostavio je ravnotežu između poslovnog angažmana i ličnog mira, što je retkost u svetu poznatih.

Priča Halida Bešlića je mnogo više od uvida u imovinsko stanje jednog pevača – ona predstavlja životnu lekciju o snalažljivosti, odgovornosti i mudrosti. U vremenu kada se mnogi umetnici oslanjaju isključivo na trenutni uspeh, Halid je pokazao da se prava sigurnost gradi dugoročnim planiranjem i spremnošću na odricanje.

Njegova iskrenost u priznavanju izazova koje je imao sa kreditom, kao i ležeran stav prema vlasništvu i prihodu od izdavanja, svedoče o zrelosti koju donosi životno i poslovno iskustvo. Danas, kada ima mogućnost da se povuče u svoj miran kutak blizu Sarajeva i povremeno obiđe svoje objekte, jasno je da je njegov plan uspeo.

Halid Bešlić je dokaz da mudrost često nadmašuje talenat, te da umetnik, ukoliko razmišlja unapred, može sebi osigurati ne samo slavu, već i mirnu i dostojanstvenu starost.

Ads