U nastojanju da unaprijedi obrazovni sustav u Srbiji i spriječi pojavu nasilja među učenicima i nastavnicima, Ministarstvo prosvjete u suradnji s Vladom Republike Srbije poduzelo je niz mjera.

Nakon burne akademske godine, obilježene višestrukim ispadima agresije prema nastavnicima od strane studenata i roditelja, napokon su stigli dugo očekivani ljetni praznici. Ipak, neophodno je da studenti imaju na umu da će ih u rujnu, kada nastave studij, dočekati značajne i transformativne promjene.

U suradnji s Vladom Republike Srbije, Ministarstvo prosvjete provelo je nekoliko mjera za unapređenje obrazovnog sustava u Srbiji i rješavanje problema vršnjačkog nasilja i nasilja nad nastavnicima.

U povijesnom razvoju za srbijansko obrazovanje, revidirani zakon sada dopušta suspenziju učenika na razdoblje od pet dana, uključujući njihovu ocjenu uspješnosti u ukupni prosjek počevši od drugog razreda. Dodatno, svaki učenik koji bude proglašen krivim za napad na dužnosnika obrazovne ustanove može se suočiti s kaznom do tri godine zatvora, dok će se veličina razreda smanjiti s 30 na 28 učenika.

Najutjecajnija mjera za nastavnike i profesore, za koju su se žestoko borili, je izmjena Kaznenog zakona koja posebno govori o napadima na djelatnike odgojno-obrazovnih ustanova, za koje je zaprijećena kazna do 3 godine zatvora.

Na sastanku Vlade Srbije i prosvjetnih sindikata postignut je dogovor da se u Zakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona uvede posebno kazneno djelo. Ovom odredbom želi se pojačati kazneno-pravna zaštita odgojno-obrazovnih radnika sankcioniranjem napada na djelatnike u odgojno-obrazovnoj djelatnosti, priopćeno je iz Ministarstva obrazovanja.

Ministarstvo pravosuđa predložilo je izmjene Kaznenog zakona, a zelena učionica poslužila je kao platforma za prenošenje radnog teksta tog prijedloga.

Svaki pojedinac koji se upusti u napad na člana osoblja koji radi u obrazovnoj ustanovi, u vezi sa svojim profesionalnim dužnostima, suočit će se sa kaznom zatvora u trajanju od tri mjeseca do tri godine. U slučaju da je počinitelj prilikom počinjenja navedenog djela lakše tjelesno ozlijedio djelatnika odgojno-obrazovne ustanove ili prijetio oružjem, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. Također, ako je počinitelj pri izvršenju kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka teško tjelesno ozlijedio djelatnika obrazovne ustanove ili člana njegove obitelji, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.

Forum beogradskih srednjih škola nedavno je kao posljednju opomenu izrekao suspenziju učeniku Aleksandru Markovu. Oni su u razgovoru za RTS istakli da ova suspenzija ima smislenu posledicu i predstavlja poslednju priliku za učenika, posebno u kontekstu srednjih škola, pred potencijalno isključenje.

Suspenzija bi se, prema Markovljevim riječima, provodila samo u slučaju teških ozljeda, uključujući fizičke obračune i slučajeve težeg psihičkog nasilja.

Prvi put će se ovaj oblik disciplinskog postupka primijeniti unutar obrazovnog sustava. Stručnjaci za obrazovanje tvrde da je ovaj pristup koristan jer omogućuje učenicima da promišljaju o svom ponašanju.

Počevši od drugog razreda, doći će do izmjena u ocjenjivanju rada vlade, koje koincidira s provođenjem suspenzije učenika zbog nasilnih djela. Umjesto čekanja do petog razreda, ocjenjivanje će sada započeti već u drugom razredu.

Ministrica obrazovanja istaknula je kako postoji obrazac da se jednom ocjenom dijete trajno ne etiketira ili stigmatizira. Umjesto toga, služi kao signal roditeljima, učiteljima, voditeljima odjela i prijateljima da budu svjesni i pažljivi prema djetetovom napretku, čak i ako je još uvijek u osnovnoj školi.

Novost je uvođenje sustava u kojem se roditeljima daje mogućnost ocjenjivanja učitelja. Ako najmanje pedeset posto roditelja smatra da učitelj krši propise, pritužba se prosljeđuje ravnatelju na procjenu, što rezultira obrazovnom podrškom i smjernicama za učitelja, a ne disciplinskom mjerom. Ovakav razvoj događaja, prema mišljenju nastavnika, još je jedan udarac za njihovu profesiju.

Od 1. rujna dolazi do smanjenja broja učenika u prvim razredima, što je posljedica izmjene zakona o osnovnom i srednjem školstvu. Ova izmjena, koja je donesena prošle godine, a koja će se primjenjivati ​​od školske godine 2024./25., odnosi se na ukupno 28 učenika u razredu. Od iduće školske godine i osnovne i srednje škole uvest će ograničenje od 28 učenika po razredu.

Prema postojećim propisima, razredi obično primaju najviše 30 učenika; međutim, Zakon o osnovnom školstvu dopušta iznimku u osnovnim školama, gdje razred istog razreda može imati do 33 učenika, uz suglasnost Ministarstva obrazovanja.

Kao rezultat nedavnih propisa, studentska populacija je smanjena za dvije osobe. Naime, u osnovnim školama razred istog razreda sada može primiti do 31 učenika uz suglasnost prosvjetnih vlasti.

Ads