Eskalacija tenzija u srcu Republike Srpske
Jučerašnji događaji u Istočnom Sarajevu zaledili su krv u venama mnogih građana Bosne i Hercegovine. Pokušaj pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) da privedu Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, prerastao je u incident sa potencijalno katastrofalnim ishodom. U trenutku kada su zakonski organi pokušali sprovesti nalog, ispriječila im se teško naoružana Žandarmerija MUP-a RS, odlučna da onemogući hapšenje.
Snimci i izjave očevidaca govore o scenama koje više podsjećaju na ratnu zonu nego na pravnu državu. Ipak, najviše uznemirenja izazvala je pojava specijalca s obilježjima Srbije, što je otvorilo niz ozbiljnih pitanja o suverenitetu, zakonitosti i bezbjednosti institucija BiH.
Šokantni detalji pokušaja hapšenja i blokade
Prema informacijama koje prenosi portal Crna-Hronika, inspektori SIPA-e su na osnovu važećih naloga pokušali da privedu Milorada Dodika, čiji je politički djelovanje posljednjih godina sve više pod lupom državnog pravosuđa. Međutim, ta operacija nije prošla tiho – dočekani su od strane pripadnika Žandarmerije Republike Srpske, teško naoružanih, koji su, kako se navodi, “jasno i odlučno zaprijetili agentima SIPA-e”, čime je spriječeno sprovođenje zakonske naredbe.
Građani su svjedočili sceni koja ih je ostavila u šoku – uniformisani specijalci s dugim cijevima, usmjerenim ka državnim organima. Atmosfera je bila napeta do pucanja, a sve je ličilo na potencijalni oružani sukob između dvije uniformisane sile – one entitetske i one državne.
Međutim, ono što je izazvalo pravu buru reakcija u javnosti bio je vizuelni detalj koji nije mogao proći nezapaženo – jedan od specijalaca koji su štitili Dodika imao je otkočenu jurišnu pušku i šljem sa jasno vidljivom zastavom Srbije. Ovaj prizor, uhvaćen kamerama prisutnih građana i novinara, odmah je postao viralan.
Zastava strane države i nelegalna intervencija?
Prisustvo osobe u uniformi sa srpskom zastavom na tlu Bosne i Hercegovine, u okviru intervencije s oružjem, otvorilo je niz pitanja od vitalne važnosti:
-
Ko je taj čovjek?
-
Pod čijim naređenjem djeluje?
-
Da li je u pitanju strani državljanin koji učestvuje u oružanim aktivnostima na teritoriji BiH?
-
Da li je to direktno narušavanje državnog suvereniteta?
Javnost s pravom traži odgovore. Postojanje bilo kakvog oblika strane paravojne ili regularne sile na teritoriji Bosne i Hercegovine, bez prethodnog znanja i odobrenja državnih institucija, jeste ozbiljno kršenje međunarodnog prava i direktna prijetnja bezbjednosti države.
Poznati novinar i kolumnista Dragan Bursać reagovao je jasno i nedvosmisleno:
“Nego da ja vas sve zajedno pitam nešto – otkud pripadniku specijalne jedinice koji čuva Dodika sa otkočenom jurišnom puškom, zastava Srbije na šljemu??? Ili da preformulišem – otkud specijalac tuđe države u našoj zemlji sa dugim cijevima???”
Reakcije i tišina nadležnih: Šta dalje?
Ono što dodatno uznemirava javnost jeste šutnja nadležnih institucija. Do ovog trenutka, iz Tužilaštva BiH, Predsjedništva, kao i SIPA-e, nema zvaničnih saopštenja o jučerašnjem incidentu. Odsustvo informacija samo povećava zabrinutost građana, koji se pitaju:
-
Da li država ima kontrolu nad svojom teritorijom?
-
Da li postoji paralelni bezbjednosni sistem koji djeluje mimo zakona BiH?
-
I najvažnije – da li se BiH nalazi na ivici ozbiljnije političke i bezbjednosne destabilizacije?
Na društvenim mrežama se munjevito šire različite teorije, snimci i komentari, a narod traži istinu. Sve više se čuju glasovi koji traže međunarodnu istragu, kao i uključenje OHR-a, s obzirom na to da se radi o potencijalnom narušavanju Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Država pred testom istine i hrabrosti
Pokušaj hapšenja Milorada Dodika i oružana reakcija pripadnika entitetske policije pokazuju da se Bosna i Hercegovina nalazi pred ozbiljnim izazovima. Događaj iz Istočnog Sarajeva nije samo incident – on je simptom dubokih političkih i institucionalnih podjela koje prijete stabilnosti zemlje.
Pitanja o prisustvu stranih uniformisanih lica sa oružjem moraju dobiti odgovore – brzo i jasno. U suprotnom, tišina može biti shvaćena kao saglasnost ili, još gore, nemoć države da zaštiti sopstveni suverenitet.
Ako ova situacija ostane bez adekvatne reakcije, BiH će ući u fazu u kojoj se pravna država pretvara u fikciju, a građani ostaju prepušteni volji lokalnih moćnika i njihovih privatnih oružanih formacija.
Vrijeme za odgovore je sada. Jer ono što se juče desilo u Istočnom Sarajevu može sutra postati pravilo – a ne izuzetak.