Danas ćemo se fokusirati na godine 1992.-1995., razdoblje obilježeno razarajućim građanskim ratom na ovim prostorima. Kako bi se uspostavio mir, raspoređene su mirovne snage koje su posredovale između sukobljenih strana, a značajan doprinos dala je i Madeleine Albright.

Madeline Albright osigurala je svoje mjesto u povijesti Srbije kao jedna od najomraženijih stranih političarki. To i ne čudi, s obzirom na njezinu gorljivu potporu kampanji bombardiranja naše nacije tijekom njezina mandata državne tajnice. Pokušala je prikriti ovu agresiju pod krinkom “humanitarne misije”, ali njezini su postupci uhvatili mnoge Amerikance nespremne, zbog čega je sukob dobio nadimak “Madelininog rata”.

Tijekom mirovnih pregovora u Rambouilletu 1999. o Kosovu i Metohiji imala je značajnu ulogu. No, ona je neočekivano prekinula pregovore predloživši Albancima referendum za tri godine i uvjerivši Srbe da prihvate kontroverzni Aneks B, koji su strani čelnici protumačili kao prikrivenu naznaku okupacije Jugoslavije. Ubrzo nakon toga započela je kampanja bombardiranja. Kad su je ispitivali o svojim postupcima 1999. šest godina kasnije, potvrdila je da bi zauzela odlučniji stav prema Miloševiću i izrazila je zadovoljstvo s nekoliko izbora koje je napravila.

Njezina nepokolebljiva predanost neovisnosti Kosova ostaje postojana, čak i nakon svih ovih godina. Činjenica da nije zaboravila ovaj cilj očituje se u njezinoj kontinuiranoj podršci, što ju čini najvatrenijim zagovornikom. U znak priznanja za njezinu nepokolebljivu predanost, prije dvije godine u Prištini je podignuta bista. Nadalje, njezina odanost Kosovu ponovno je potvrđena prošlog prosinca kada je izrazila svoje prijateljstvo tijekom saslušanja pred Odborom za vanjske poslove Zastupničkog doma.

Ne može se zanemariti ni incident koji se dogodio u Pragu 2012. godine tijekom predstavljanja njezinih memoara pod naslovom “Praško proljeće – priča iz prve ruke o sjećanju i ratu od 1937. do 1948.”. U trenutku preplavljena intenzivnim emocijama, impulzivno je izgovorila rečenicu “Odvratni Srbi”. Medijski izvještaji sugeriraju da je ovaj ispad izazvala češka prosrpska skupina koja joj je poklonila fotografiju na kojoj su prikazane žrtve NATO bombardiranja 1999. godine. Samo mjesec dana kasnije, na promotivnom događaju u Haagu, otvoreno je izrazila svoje divljenje Srbima, prepoznavši njihovu izuzetnu povijest i prikazujući ih kao izuzetan narod.
Postigavši ​​cijenjenu ulogu predsjednice Odbora za obranu SAD-a, sada ima položaj od velikog utjecaja, nudeći dragocjene savjete Pentagonu. U jeku Drugog svjetskog rata Madeleine Albright, pokojna američka državna tajnica, potražila je utočište od nacista i utjehu našla kod obitelji Popčić u Vrnjačkoj Banji, gdje je boravila nekoliko mjeseci.

Davne 1941. godine obitelj Albright podrijetlom iz Češke provela je nezaboravno ljeto s obitelji Popčić. Ovo dragocjeno zajedničko vrijeme zabilježeno je u kolekciji fotografija na kojoj je mlada i živahna trogodišnja Madeline Albright uz četverogodišnjeg druga Ljubodraga Popčića. Premotajte 23 godine, a Ljubodrag Popčić izrazio je čistu nevjericu u odluku Madeleine Albright da odobri bombardiranje Jugoslavije. Nije mogao shvatiti kako se takav izbor mogao napraviti, s obzirom na golem gubitak nevinih života, uključujući starije i djecu. Crpeći iz svoje osobne povijesti traženja utočišta od nacista, Popčić je strastveno preklinjao Albright da preispita svoj stav i prekine razornu kampanju bombardiranja.

Nadalje, istaknuo je koliko je važno da ona razumije emocije koje osjećaju njegovi unuci, s obzirom da je i sama roditelj. Prije petnaestak godina dogodio se sudski spor između novinara Radojice Đurđevića i Ljubodraga Popčića, koji je mogao spojiti Madeline Albright i Popčića. Upravo u ovoj tužbi Ljubodrag je pokrenuo postupak protiv Đurđevića, navodeći klevetničke izjave i neistine koje je novinar plasirao o odnosu klanova Albright i Popčić.
Složena dinamika između obitelji Popčić i Albright, iako nije u potpunosti istražena, očito je izazvala duboki bijes kod gospođice Albright. Njena nekadašnja naklonost prema Srbima i Srbiji prerasla je u žestoko neprijateljstvo. Što se uopće moglo dogoditi da izazove tako dramatičan pomak u njezinim emocijama, navodeći je da nas nemilosrdno napadne? Đurđević je u svojoj publikaciji detaljno opisao ove zbunjujuće događaje, čime je dodatno uneo zbrku oko ove situacije.

Reagirajući na prisutnost “uvreda i neistina”, Popčić je pokrenuo postupak protiv Đurđevića. Tijekom prvog sudskog postupka Popčić je potvrdio da je obitelj Albright živjela u rezidenciji njegova oca prije izbijanja rata 1941. godine. Prije dolaska Nijemaca, Albrightovi, koji su podrijetlom bili iz Čehoslovačke, bili su toplo dočekani i tretirani s najvećim poštovanjem, budući da je moj ujak, zamjenik ministra pravosuđa, imao veze s ocem Madeleine Albright. Prema Popčićevim riječima, kada se naša Vlada preselila u London, Olbrajtove su otišle i iz Vrnjačke Banje.

S velikom tugom obavještavamo vas o smrti Madeline Albright, koja je izgubila bitku s rakom u srijedu u 84. godini života. Albright, poznata po svojim značajnim političkim i diplomatskim doprinosima, ušla je u povijest kao prva žena koja je služila kao 64. američki državni tajnik. Nakon što ju je potvrdio Senat, preuzela je dužnost 23. siječnja 1997., na preporuku američkog predsjednika Billa Clintona. Naime, Albrightino imenovanje označilo je prelomnu prekretnicu budući da je obnašala najvišu poziciju koju je ikada postigla jedna žena u američkoj vladi.

Zbog svog mjesta rođenja u Čehoslovačkoj, Madeleine Albright nije mogla obnašati predsjedničku dužnost, što ju je onemogućilo da bude izabrana za predsjednicu.

Ads