Legionarska bolest, koju uzrokuje bakterija Legionella, i dalje je ozbiljna prijetnja zdravlju u mnogim zemljama, uključujući Srbiju gdje je ove godine zabilježeno 7 slučajeva bolesti. Od njih se jedan pokazao kobnim.

Bolest se prenosi udisanjem mikronskih kapljica vode koje sadrže bakterije, obično iz vodovodnih sustava, i može dovesti do ozbiljne upale pluća. Prema stručnjacima, legionela je često neotkrivena, stoga su prevencija i rano otkrivanje ključni za smanjenje slučajeva.

Predstavljanje propisa: Postojeći i novi propisi trebali bi sadržavati odredbe koje povezuju sanitarni status vode za piće s kvalitetom i sigurnošću vodnih sustava.

Laboratoriji koji će biti određeni kao referentni laboratoriji: Treba odrediti nacionalni referentni laboratorij za legionarsku bolest i za ispitivanje prisutnosti legionele u okolišu, posebno u vodnim sustavima.

Izraditi stručno-metodološke upute: Izraditi stručno-metodološke upute za nadzor legionarske bolesti s kriterijima klasifikacije slučajeva.

Kapacitet laboratorija: Povećanje kapaciteta laboratorija za testiranje na legionelu u vodi za piće, vodi u bazenima i drugim vodovodnim sustavima.

Povećati svijest o simptomima legionarske bolesti kod zdravstvenih djelatnika, što će dovesti do pravodobnog i pravilnog odgovora na infekciju.

Simptomi legionarske bolesti uključuju suhi kašalj, groznicu, glavobolju i bolove u mišićima praćene teškom upalom pluća. Kasnije bi se mogli pojaviti proljev i smetenost. U rizičnije skupine spadaju starije osobe, osobito starije od 50 godina, pušači, kao i osobe s narušenim imunološkim sustavom.

Legionarska bolest se prenosi kada osoba udiše kapljice vode u obliku aerosola koje sadrže bakterije iz izvora vode kao što su tuševi, klima uređaji, bazeni ili rashladni tornjevi. Bakterija može preživjeti u vodi između 20 i 50 Celzijevih stupnjeva, a najčešće se nalazi u vodovodnim sustavima unutar zgrada.

Zdravstvena njega i prevencija:
Zdravstvene vlasti preporučile su poboljšanje nadzora i edukacije o mjerama prevencije, što podrazumijeva redovito čišćenje i održavanje vodovodnih sustava te pridržavanje sigurnosnih standarda u prevenciji. To bi stajalo uz bolje laboratorijske kapacitete, značajno smanjilo broj pacijenata i pridonijelo daljnjoj zaštiti stanovništva.

Ads