U ranim jutarnjim satima 13-godišnji učenik pucao je u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u beogradskoj općini Vračar. U napadu je tragično stradalo osam učenika – sedam djevojčica i jedan dječak te zaštitar koji je pokušao intervenirati na ulazu u školu. Incident je potresao zemlje bivše Jugoslavije i šire. O katastrofalnom događaju koji je zadesio regiju brzo su se raspisali brojni strani mediji.
Načelnik beogradske Policijske uprave Veselin Milić otkrio je da je osoba koja je pucala na Osnovnu školu “Vladimir Ribnikar” na ispitivanju priznala da je “psihopata kojeg treba smiriti”. Počinitelj, mladić iz ustanove Policijske uprave Beograd, u pratnji djelatnice Centra za socijalni rad odveden je u zdravstvenu ustanovu za maloljetnike. Milić je dalje otkrio da je osumnjičenik predstavnicima Centra za socijalni rad dao informacije da je izopćen iz društva i uskraćen za socijalnu interakciju i rekreativne aktivnosti tijekom odmora i izleta.
Crne misli mladog napadača navele su ga na negativne postupke, o čemu svjedoče četiri Molotovljeva koktela koja su kod njega pronađena. Međutim, načelnik beogradske policije otkrio je da mu nije bila namjera nanijeti štetu, već podići barikadu koja bi spriječila vlasti i druge da uđu kako bi pomogli studentima i osoblju. Kako je izvijestio Milić, dječak je bacanjem molotovljevih koktela želio spriječiti bilo kakvo ometanje njegove stvari, ali nije imao namjeru da ih zapali.
Šef beogradske policije otkrio je porast maloljetničke upotrebe hladnog i vatrenog oružja. Izrazio je bojazan zbog neprimjerenog rukovanja maloljetnika takvim predmetima te istaknuo potrebu za strožim sankcijama. Dužnosnik je istaknuo važnost odgovornog ponašanja i pozvao vlasti da poduzmu mjere kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih incidenata. “Naša regija svjedočila je tragediji bez premca. U svim našim dosadašnjim iskustvima, kao i iskustvima mojih kolega časnika, nikada se nismo suočili s tako uznemirujućim slučajem”, istaknuo je, ističući ozbiljnost problema.
Kako prenosi RTS, počinitelj je samoinicijativno prijavio počinjeno djelo. Dok je činio prekršaj, obavijestio je policiju o svom čudnom disanju, tvrdeći da je izgubio kontrolu nad svojim ponašanjem. Ova neviđena akcija zatekla je istražitelje i Ministarstvo unutarnjih poslova, budući da sličan incident u Strbiji nije zabilježen od njezina početka 1998. godine.
Motiv zločina još uvijek je misterij, a ostaje nejasno je li dječak uopće bio svjestan svojih postupaka. Milić je izrazio želju da se ovakvi incidenti ubuduće više ne ponavljaju, ističući da dječak nije kriv kada je priznao. Javno mnijenje sugerira da zaokupljenost društva nasilnim sadržajem na televiziji i internetu može učiniti mlađe generacije ranjivijima na igranje nasilnih video igrica, za koje neki vjeruju da je moglo utjecati na dječakovo ponašanje.