Porodična tragedija u Dupu kod Travnika: Otac zapalio kuću dok su unutra bila djeca

Uvod

U mirnom naselju Dub, nadomak Travnika, dogodio se potresan i šokantan događaj koji je uznemirio širu javnost. Rano jutro, koje bi u svakom domu trebalo da započne mirom i sigurnošću, u ovoj travničkoj zajednici pretvorilo se u noćnu moru. U središtu ove tragične priče našla se porodica koju je, kako se saznaje, razorio bes oca zbog porodičnih nesuglasica.

Incident koji se desio u ranim satima obeležen je nasilnim ponašanjem, fizičkom destrukcijom i ozbiljnim povredama više članova porodice, uključujući i dvoje maloletne dece. Ovaj nemili događaj, osim što je izazvao fizičke posledice, ostavio je i emocionalni ožiljak u čitavoj lokalnoj zajednici.

Razrada

Početak drame: Od porodičnog sukoba do plamena

Kako navodi portal Crna-Hronika, glavni akter događaja je Sadmin Masnić, muškarac koji je – obuzet ljutnjom i očajem – odlučio da radikalno odgovori na to što ga je supruga, zajedno sa decom, napustila. Njegov potez bio je nepromišljen, brutalan i izuzetno opasan – umesto da reši nesuglasice putem razgovora, on se odlučio za vatru.

U ranu zoru, oko 6:35 časova, Masnić je nasilno provalio u kuću koja pripada njegovoj punici, razvalivši vrata. Tamo su se, u tom trenutku, nalazili:

  • njegova supruga

  • dvoje dece

  • punica

  • i on sam, koji je ušao nenajavljeno i pod silom

Ubrzo nakon upada, Sadmin je uzeo kantu benzina, polio enterijer kuće i zapalio prostoriju – ne mareći za prisutne osobe, uključujući i nedužnu decu. Ovaj čin može se okarakterisati ne samo kao pokušaj ubistva, već i kao akt lične destrukcije, s obzirom na to da se i sam nalazio unutar objekta dok je vatra gutala sve pred sobom.

Reakcija nadležnih i stanje povređenih

Prema informacijama koje je dostavio MUP Srednjobosanskog kantona (SBK), požar je prijavljen u 6:35 časova Policijskoj stanici Travnik. Kuća u kojoj se incident desio bila je u vlasništvu S. H., osobe koja je takođe bila među povređenima.

U požaru su povređeni:

  1. S. H. (37) – pretpostavlja se da je to supruga osumnjičenog

  2. D. M. (30) – moguće druga odrasla osoba u kući

  3. H. H. (53) – verovatno punica

  4. Dvoje maloletne dece – čija imena nisu saopštena zbog zaštite identiteta

Svi povređeni su odmah prevezeni u Kantonalnu bolnicu Travnik i bolnicu Nova Bila, ali zbog kritičnog zdravstvenog stanja, u daljem toku dana svi su hitno prebačeni za Sarajevo kako bi im se ukazala adekvatna medicinska pomoć.

Zajedno sa njima, i osumnjičeni Sadmin Masnić, koji je zadobio ozbiljne opekotine, hospitalizovan je i trenutno se nalazi pod policijskim nadzorom. Njegovo zdravstveno stanje dodatno komplikuje tok istrage, ali vlasti najavljuju detaljno razjašnjavanje svih okolnosti nakon stabilizacije svih učesnika tragedije.

Izjave svedoka i stanje na terenu

Na lice mesta odmah je stigao Sadber Zlatić, lokalni novinar i voditelj portala “Biljanska dolina”, koji je izveštavao o situaciji za Crna-Hronika. Njegov opis prizora je bio krajnje uznemirujuć:

“Čim sam dobio informaciju da se nešto strašno desilo u Dupu, odmah sam krenuo tamo. Ono što sam zatekao bilo je kao iz najstrašnijeg horor filma. Kuća je bila u plamenu, vatra je proždirala sve pred sobom, a vatrogasci su pokušavali da je obuzdaju. Ljudi iz sela su već bili tu i pomagali kako su znali.”

Jedan poseban detalj koji je Zlatić istakao odnosi se na brzu reakciju komšija – među prvima koji su pritekli u pomoć bila je žena iz podruma kuće, supruga Masnićevog brata, koja je čula vriske iznad i odmah pozvala pomoć. Zahvaljujući njoj, i mnogim mještanima koji su odmah stigli, deca su brzo izvučena iz požara.

Takođe, u neposrednoj blizini nalazi se i osnovna škola, čiji su zaposleni odmah reagovali, pomažući u spasavanju i pružanju prve pomoći do dolaska Hitne pomoći.

Scena na terenu bila je potpuno obezbeđena – policija je ogradila prostor, sve je bilo pod trakama, a prisutne su bile i sve nadležne službe:

  • Vatrogasci

  • Policija

  • Hitna pomoć

  • Mještani

Ono što je dodatno podiglo uzbunu jeste brzina širenja požara, jer je vatra zapretila i okolnim objektima, pa su vatrogasci imali ozbiljan zadatak da spreče veću katastrofu.

Psihološka dimenzija tragedije

Ono što ovaj slučaj čini još tragičnijim jeste emocionalna i psihološka komponenta. Motiv počinioca – reakcija na napuštanje porodice – pokazuje ozbiljan psihički disbalans i ukazuje na moguće dugogodišnje porodične konflikte. U porodicama gde su odnosi narušeni i gde ne postoji podrška zajednice i stručnih lica, ovakve tragedije nažalost mogu eskalirati.

U ovom slučaju:

  • Deca su bila svedoci i žrtve nasilja

  • Majka i baka su ozbiljno povređene

  • Otac, umesto zaštitnika, postao je napadač

Ovo je poraz svih institucija koje bi morale da detektuju i spreče ovakva ponašanja na vreme – od socijalnih službi, preko zdravstvenih ustanova, pa sve do pravosuđa.

Zaključak

Tragedija u naselju Dub kod Travnika nije samo vest dana – to je ogoljena slika porodične disfunkcije, neprerađenih emocija i nedostatka sistema podrške koji bi trebalo da spreči ovakve ishode.

Dok se povređeni bore za život u sarajevskim bolnicama, a zajednica pokušava da se oporavi od šoka, ostaje goruće pitanje: Da li je ova tragedija mogla biti sprečena?

Ovo su ključni momenti za sve nas da:

  • Prepoznamo znake porodičnog nasilja

  • Ne ignorišemo pozive za pomoć

  • Podignemo svest o mentalnom zdravlju i traženju stručne podrške

  • Reformišemo i osnažimo institucije koje se bave zaštitom porodice

Jer svaki sledeći požar – ukoliko ne delujemo – mogao bi da odnese još više života.

Ads