Tema fotografija i videozapisa iz ratne 1993. godine na kojima se Lepa Brena (Fahreta Jahić Živojinović) pojavljuje u maskirnoj uniformi i dalje izaziva kontroverze i podijeljene reakcije u javnosti, posebno u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Zaboravljene slike i neugasle kontroverze

Malo je umetnika sa prostora bivše Jugoslavije čije ime izaziva toliku mešavinu divljenja i osude kao što je to slučaj sa Lepom Brenom (pravim imenom Fahreta Jahić Živojinović). Iako je tokom svoje višedecenijske muzičke karijere stekla status jedne od najvećih pop-folk zvezda regiona, senku na njen imidž baca niz fotografija i video zapisa iz ratne 1993. godine.

Ove slike, na kojima se pojavljuje u maskirnoj odeći u društvu pripadnika tadašnje Vojske Republike Srpske, ponovo su izazvale buru u javnosti, naročito uoči njenih zakazanih koncerata u Malinskoj na ostrvu Krku.

 Istorijski kontekst i sporni materijali

📸 Kontroverzna fotografija iz Brčkog

Fotografije i video materijal potiču iz Brčkog, grada u severnoj Bosni i Hercegovini, i snimljeni su krajem 1993. godine, u vreme kada je sukob na Balkanu bio u punom jeku. Na tim snimcima, Brena se vidi u maskirnoj odeći, kako daje izjavu za lokalnu televiziju, okružena ljudima u uniformama Vojske Republike Srpske.

Za mnoge gledaoce – naročito one iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine – ovi prizori nose snažnu simboliku i bude bolna sećanja. Fotografije su postale viralne godinama kasnije i često se iznova pojavljuju u medijima, najčešće povodom njenih turneja ili medijskih gostovanja.

🎙️ Različita objašnjenja kroz godine

Tokom godina, Lepa Brena je nudila više verzija objašnjenja o tom događaju, pokušavajući da demistifikuje njegovu prirodu i smanji tenzije.

U emisiji “Nedjeljom u 2” iz 2009. godine, izjavila je da je otišla u Brčko isključivo da bi spasila svog oca, koji se tada nalazio u ratnoj zoni. Negirala je bilo kakav javni nastup ili koncert, insistirajući da je bila tamo iz porodičnih razloga.

Tri godine ranije, 2006., u drugom intervjuu, tvrdila je da je otišla u Brčko da bi izvela svoju sestru, te da nije nosila vojnu uniformu, već takozvanu “safari odeću”, koju je, prema njenim rečima, izabrala kako bi delovala neutralno i mogla se kretati bezbedno kroz opasna područja.

🎥 Glazbeni spot i simbolika odeće

Dodatan sloj kontroverze pridodaje i spot za pesmu “Ljubav je”, objavljen 1994. godine, u kojem se Brena pojavljuje u odeći koja vizuelno podseća na vojnu uniformu i crvenu beretku. Mnogi su u ovome videli povezanost sa Srpskom dobrovoljačkom gardom – paravojnom jedinicom kojom je komandovao Željko Ražnatović Arkan.

Međutim:

  • Nema dokaza da je odeća korišćena u spotu imala vojno značenje.

  • Brena nikada nije javno povezana sa tom ili bilo kojom vojnom formacijom.

  • Niti je ikada protiv nje pokrenut pravni postupak u vezi sa tim događajem.

Reakcije javnosti i aktuelna dešavanja

🚨 Protesti i pozivi na zabranu

Upravo uoči zakazanih nastupa u klubu Diamond na Krku, priča je ponovo došla u žižu javnosti. Braniteljske udruge iz Hrvatske, posebno one sa područja Kvarnera, izrazile su javno nezadovoljstvo Breninim koncertima, pozivajući na:

  • Zabranu nastupa,

  • Protestne skupove,

  • Pa čak i najavu “drugih radnji” ako se koncerti ne otkažu.

Ove grupe smatraju da njeno prisustvo na manifestacijama u Hrvatskoj predstavlja uvredu za žrtve Domovinskog rata, posebno zbog nerasvetljenih okolnosti oko njenog pojavljivanja u Brčkom.

🎤 Podeljena mišljenja javnosti

Reakcije su, kao i mnogo puta do sada, izrazito podeljene:

Jedna strana veruje:

  • Da se radi o ozbiljnom prekršaju morala i etike.

  • Da Brenina opravdanja nisu uverljiva, već predstavljaju pokušaj da se minimizira značaj tog trenutka.

  • Da umetnici imaju odgovornost prema javnosti, naročito ako su poznate ličnosti sa velikim uticajem.

Druga strana ističe:

  • Da je sve posledica nesporazuma i medijske manipulacije.

  • Da fotografije same po sebi ne dokazuju ništa sporno.

  • Da Brena nije imala političku, vojnu niti propagandnu ulogu.

Ključne činjenice i nerešena pitanja

Bez obzira na različita mišljenja, ostaju neke neosporne činjenice:

  • 📷 Snimci i fotografije iz Brčkog zaista postoje.

  • 👤 Lepa Brena se nikada nije formalno ili pravno teretila zbog tog pojavljivanja.

  • 🎭 Kontroverza se periodično obnavlja, obično uoči njenih nastupa u Hrvatskoj ili BiH.

Uprkos pokušajima da se tema zatvori, ona se neumoljivo vraća, pokrećući pitanja o tome kako se pamti prošlost, kako je doživljavaju različiti narodi, i gde se nalazi granica između umetnosti i politike.

Između prošlosti i scene

Pitanje Lepe Brene i njenog pojavljivanja u uniformi tokom ratne 1993. godine nije samo stvar umetničkog imidža, već i kolektivnog sećanja jednog naroda koji još uvek pokušava da se izbori sa traumama prošlosti.

Dok se neki trude da njenu karijeru gledaju isključivo kroz prizmu muzike i zabave, drugi ne mogu da zaborave slike koje, po njihovom mišljenju, simbolizuju nepoštovanje i ignorisanje patnje iz ratnih godina.

Koncerti, poput onih najavljenih na Krku, redovno otvaraju stare rane i postavljaju pitanje – može li estrada da zaista bude izvan politike, ili je sve, u krajnjoj liniji, pitanje percepcije i interpretacije?

U vremenu kada su informacije lako dostupne, ali često površno obrađene, poznavanje šireg konteksta i promišljeno sagledavanje činjenica ostaje jedini put ka objektivnosti – bez obzira na lične stavove.

Ads