Tragedija koja je potresla Novi Sad

U mirnoj večeri u naselju Grbavica u Novom Sadu, desila se tragedija koja je šokirala ne samo komšije već i čitavu javnost. U pitanju je još jedan u nizu brutalnih slučajeva porodičnog nasilja, koji je ovoga puta imao tragičan ishod. U stanu u Vojvođanskoj ulici, večeras oko 22 časa, život je izgubila četrdesetogodišnja žena, Branka P., nakon što ju je, prema prvim informacijama, usmrtio njen nevenčani partner.

Ovaj zločin je posebno potresan jer je prijavljen od strane njihovog šestogodišnjeg deteta, što baca dodatno svetlo na dubinu porodične drame koja se odvijala iza zatvorenih vrata jednog novosadskog doma.

Rekonstrukcija krvave večeri

Ubijena u sopstvenom domu

Prema dosadašnjim informacijama iz istrage, oko 22 časa policiji je stigao poziv koji je uznemirio i najiskusnije operatere. Poziv je stigao od maloletnog deteta, koje je uspelo da kontaktira nadležne i obavesti ih da se u njihovom stanu dogodilo nešto strašno.

Kada su policijske patrole stigle na lice mesta, u stanu su zatekli beživotno telo Branke P., žene srednjih godina, sa višestrukim ubodnim ranama koje su joj nanete hladnim oružjem. Ubrzo je ustanovljeno da je napadač njen pedesetpetogodišnji partner, sa kojim je živela, iako nisu bili venčani.

Hapšenje osumnjičenog

Zločinac nije pokušao da pobegne. Policija ga je odmah nakon dolaska uhapsila na licu mesta i sprovela u najbližu policijsku stanicu, gde je nad njim odmah započeta kriminalistička obrada. Njegov identitet nije javno objavljen, ali se zna da je u pitanju muškarac sa istorijom porodičnih problema i navodno ranijim prijavama za nasilničko ponašanje.

Uviđaj i forenzički rad

U stanu su ostale ekipe forenzike koje su nastavile sa detaljnim uviđajem. Prikupljaju se tragovi, analiziraju moguće motivacije i pokušava rekonstruisati tačan sled događaja.

Policijski izvor iz Novog Sada naveo je da je situacija na licu mesta bila izuzetno potresna, i da su pojedini pripadnici službe bili emocionalno uzdrmani nakon što su saznali da je dete prisustvovalo zločinu i samo zatražilo pomoć.

Pogled u širu sliku: Porodično nasilje u Srbiji

Ovaj događaj, koliko god bio pojedinačan slučaj, otvara važno društveno pitanje o rasprostranjenosti porodičnog nasilja i neophodnosti efikasnijih institucionalnih mehanizama za njegovu prevenciju.

Faktori koji doprinose tragedijama poput ove uključuju:

  • Nedostatak preventivnih intervencija – Iako mnoge žrtve prijavljuju nasilje, reakcije sistema često kasne.

  • Stigma i strah – Mnoge žene ostaju u nasilnim zajednicama iz straha, sramote ili zbog dece.

  • Institucionalna tromost – Policija, centri za socijalni rad i sudovi često ne sarađuju efikasno.

  • Nedostatak podrške za žrtve – Sigurne kuće postoje, ali su često prebukirane i nedovoljno finansirane.

Ovaj slučaj pokazuje koliko je važno da javnost ne okrene glavu, i da se o nasilju govori glasno i jasno, bez izuzetaka.

Psihološki aspekt: Trauma deteta

Jedan od najtragičnijih aspekata ovog slučaja jeste činjenica da je šestogodišnje dete bilo prisutno tokom ubistva svoje majke. Takva situacija ostavlja duboke i trajne psihološke posledice.

Psiholozi upozoravaju na:

  • Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP)

  • Strah od vezivanja i gubitka poverenja u odrasle osobe

  • Probleme sa spavanjem, agresivnost ili povlačenje

  • Potrebu za dugoročnom psihološkom pomoći i podrškom

U ovakvim slučajevima, prioritet nadležnih institucija mora biti brza i efikasna zaštita i psihološka podrška detetu, kako bi se ublažile posledice straume.

 Još jedna žrtva sistema koji zakazuje

Ubistvo Branke P. nije samo porodična tragedija – to je još jedan poražavajući primer koliko su žene u savremenom društvu i dalje izložene smrtonosnom riziku od strane partnera s kojima dele dom.

Njena smrt, kao i smrt mnogih pre nje, mora biti poziv na buđenje za institucije, pravosuđe, civilno društvo, ali i svakog pojedinca. Potrebna je odlučna borba protiv svakog oblika nasilja, ali i stvaranje sistema koji omogućava žrtvama da na vreme zatraže i dobiju zaštitu.

U vremenu kada su životi žena često ugroženi unutar sopstvenog doma, nijedna zajednica ne može smatrati da je bezbedna. Samo odlučnim i hrabrim koracima, koji uključuju i pravovremenu reakciju na znake nasilja, moguće je sprečiti da se slične tragedije ponove.

Ads