Prema New York Timesu, američke vlasti tvrde da je nedavni napad na moskovski trgovački centar Crocus City Hall, koji se dogodio u petak, 22. ožujka, izvršila najnemilosrdnija frakcija Islamske države Horasan (ISIS-K). Dodatno, oni upozoravaju da ova skupina posjeduje i sposobnost i namjeru ciljati američke i zapadne interese u sljedećih šest mjeseci.
Tijekom saslušanja odbora u donjem domu Kongresa 21. ožujka, Michael Kurila, šef Središnjeg zapovjedništva američke vojske, navodno je upozorio da ISIS-K posjeduje i sposobnost i namjeru pokretanja neočekivanih napada na interese SAD-a i Zapada unutar u sljedećih šest mjeseci, prema novinskim izvješćima.
Prema riječima Brucea Hoffmana, stručnjaka za terorizam pri Vijeću za međunarodne odnose, on je odbacio ruske tvrdnje da je Ukrajina odgovorna za teroristički napad u Moskvi, navodeći da je vrlo sličan tipičnoj taktici koju koristi ISIS.
Hofman izvješćuje da je ovaj nedavni napad treći u posljednjih deset godina, posebno usmjeren na koncerte na sjevernoj hemisferi. Podsjeća dalje na zapažene napade na kazalište Bataclan u Parizu 2015. i koncert pjevačice Ariane Grande u Manchesteru 2017. godine.
Prema stručnjaku za borbu protiv terorizma Colinu Clarku, ISIS-K svoje napade posljednjih nekoliko godina usmjerava na Rusiju i često izražava neodobravanje prema predsjedniku Vladimiru Putinu. Clark je nadalje izjavio da skupina optužuje Kremlj da je odgovoran za gubitak muslimanskih života zbog svoje umiješanosti u Afganistan, Čečeniji i Siriji.
Prema njegovim riječima, značajan dio pripadnika ISIS-K potječe iz središnje Azije i trenutno borave i djeluju unutar Rusije.
Prema Avril Haines, direktorici Nacionalne obavještajne službe SAD-a, stalna prijetnja koju predstavlja ISIS i dalje predstavlja značajan problem u globalnoj borbi protiv terorizma. Haines je također naglasio da je većinu napada ISIS-a diljem svijeta izvela skupina ISIS-K.
Nakon dolaska talibana na vlast u Afganistanu 2021., skupina ISIS-K postala je poznata kada je jedan od njezinih članova, bombaš samoubojica, prouzročio smrt 13 američkih vojnika i 170 civila.
Iako je skupina doživjela uspjeh u izvođenju brojnih napada u blizini pakistanske granice, njihovi planovi u Europi uglavnom su osujećeni zahvaljujući suradnji zapadnih obavještajnih agencija.
Prema New York Timesu, zajednički napor između Nizozemske i Njemačke rezultirao je uhićenjem sedam pojedinaca iz Tadžikistana, Turske i Kirgistana za koje se vjerovalo da imaju veze s mrežom ISIS-K i da su navodno planirali napade u Njemačkoj. Ovaj incident dogodio se u srpnju 2023.
Prema Kristin Abized, voditeljici Nacionalnog protuterorističkog centra, ISIS-K je uglavnom ovisio o neiskusnim operativcima u Europi da izvrše napade u svoje ime.